ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

עקיבא

8 בינואר 2018 גדי איידלהייט

דמותו של רבי עקיבא היא אכן דמות מיוחדת. עצם הסיפור על אדם מבוגר הרחוק מהתורה שנהיה למעשה לאחד ממעצביה הראשיים של היהדות, ושפע סיפורים נוספים עליו, ומעל כולם הסיפור המיסטי הגדול על כניסתו לפרדס הפכו דמות זו לדמות שרבים כותבים עליה, אך בעיקר יצירה בדיונית, שאמנם לוקחת ומבוססת על המדרשים הרבים, ולעתים סותרים, אך מלווה בהרבה דמיון חופשי. שתי דוגמאות בולטות מהשנים האחרונות הן “הפרדס של עקיבא” מאת יוכי ברנדס ותרגום חדש של ספר ישן “כעלה נידף” מאת מילטון שטיינברג (עיקר ספר זה הוא על אלישע בן אבויה, אולם גם רבי עקיבא מוזכר שם רבות). גם את אמירתו “ואהבת לרעך כמוך” מכירים כולם, אולם פחות את אמירתו הנראית אולי סותרת “וחי אחיך עמך – חייך קודמין לחיי חברך”.

אבל מה באמת אנחנו יודעים על רבי עקיבא? והאם אפשר בכלל לכתוב עליו ביוגרפיה, שתהיה עובדתית? התשובה כנראה שלילית. ביוגרפיה מלאה לא תתאפשר פשוט כי אין מספיק מקורות וגם אלו שישנם צריכים להיבדק בחשדנות. ראובן המר מנסה, ולדעתי גם מצליח, לעשות סדר, להפריד בין המקורות השונים, בעיקר לפי זמנם, לבחון את אמינותו של כל מקור בנפרד ולנסות להרכיב מהם סיפור אפשרי, ולהפריד בין מציאות, לבין אגדה.

מעבר לפרקים ביוגרפים אלו, פרקים רבים בספר עוסקים בתורתו ובהגותו של רבי עקיבא, בשיטת הלימוד שלו, בהבנתו של כתבי הקודש ובגישתו השונה לשיר השירים כדוגמה, בהשפעתו על היהדות, על הפסיקה, ובעיקר על עריכת המשנה, מלאכה אותה סיים רבי יהודה הנשיא, שביסס אותה על דור תלמידיו של רבי עקיבא. לא לחינם כורך המדרש בין שתי דמויות אלו ודמויות נוספות על הפסוק “וזרח השמש ובא השמש”, עד שלא נולד רבי יהודה הנשיא לא נפטר רבי עקיבא. אמנם, כנראה שאין בכך עובדה היסטורית, אבל בוודאי שזו אמירה רעיונית חשובה.

בספר מובאות דוגמאות רבות לאמרות או דעות של רבי עקיבא במחלוקות מסוימות, אולם אין הוא מהווה דיון שיטתי בתורתו. דיון כזה יצריך ספר אחר, עבה יותר, למדני יותר, וכנראה גם לקהל יעד אחר, קהל יעד שאינו בהכרח זה שיקרא ספר זה. כפי כותרת המשנה של הספר, עיקרו אינו “התורה” של רבי עקיבא, אלא רבי עקיבא עצמו, סיפור חייו, האגדות שנקשרו לחייו והמורשת שהשאיר אחריו. למי שבכל זאת מעוניין להרחיב, הספר מביא עשרות הערות בסופו עם מראי מקום נוספים.

התוכן בספר מעניין, אולם חשתי קשיים במהלך הקריאה, הרבה פעמים פסקאות או משפטים הופיעו במקומות “לא נכונים” וגרמו לעצירת שטף הקריאה. לא מדובר בפעם אחת או פעמיים ואביא רק דוגמה אחת (מצולמת) שנראתה לי צורמת במיוחד. ראו בצילום הבא, המשפט המופיע באמצעה: “ב-135 לספירה, עקיבא כבר נאסר ומת, קרוב לוודאי שלקראת ההתחלה ממה”, פשוט אינו במקומו וגם לא ממש מובן, מאחר והדיון במותו של רבי עקיבא מופיע רק בהמשך.

דוגמה מהספר

דוגמה מהספר

למרות בעיות אלו הספר מאפשר ביצוע הפרדה, לפחות ברמה כלשהי, מאחר והפרדה מלאה אינה אפשרית, בין התיאורים שהם יותר סבירים כתיאור עובדתי לבין תיאורים שהם בבירור בעלי אופי אגדתי מיתי. יתרה מכך, הדיון בפועלו של רבי עקיבא, בהיותו גשר המחבר בין דור החכמים שלאחר החורבן, לדורו של רבי יהודה הנשיא, הוא דיון מרתק וחשוב, על אחד החכמים הגדולים שהשפעתו על היהדות גדולה.

 

כריכת הספר עקיבא

עקיבא

עקיבא – האיש, האגדה, המורשת
ראובן המר
מאנגלית: עודד פלד
ידיעות ספרים 2017

 

מגב הספר
עקיבא בן יוסף, הידוע כרבי עקיבא, הוא דמות מרתקת, ייתכן שהמעניינת ביותר מבין כל חכמי המשנה והמוכרת ביותר, למעט אולי הלל הזקן. בזיכרון ההיסטורי של העם היהודי הוא זכה למקום של כבוד כגדול מעצבי המשנה ומדרשי התנאים, כמי שהחל את דרכו התורנית, שלא לומר הלימודית, רק בגיל מבוגר, וכמי שסיים את חייו באופן טרגי כ”הרוג מלכות”. בין לבין הועצמה דמותו באופן כמעט מיתי ובשמו נקשרו אגדות ותיאורים הממזגים מציאות ודמיון.

עקיבא – האיש, האגדה, המורשת הוא ניסיון מקיף להציע מעין ביוגרפיה לדמות אגדית שחייתה לפני כאלפיים שנה, תוך ניסיון להפריד בין ההיסטוריה לאגדה. הספר מבקש להעריך את דמותו של רבי עקיבא בפרספקטיבה היסטורית ולשרטט את חייו כאדם שמוטיב האהבה שימש חלק משמעותי בחייו, כמנהיג שחי בתקופה שבין המרד הגדול ומרד בר-כוכבא, כפרשן שנטה לפרש את התורה בדרך מיסטית וכמי שניתן לומר עליו שבלעדיו היתה היהדות נראית אחרת לגמרי.

הרב פרופ’ ראובן המר נולד בארצות הברית ומתגורר בירושלים. הוא חוקר את הליטורגיה היהודית, סופר ומרצה. ממייסדי התנועה המסורתית בישראל והמנהל המייסד של בית המדרש ללימודי היהדות (מכון שכטר). חבר בוועד ההלכה של כנסת הרבנים העולמית והיה לישראלי הראשון ששימש כנשיאו. חיבר ספרים ומאמרים רבים במדעי היהדות וכותב טורים בעיתונות הישראלית בנושאי יהדות ובענייני השעה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *