ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פחות משעתיים

14 בפברואר 2017 גדי איידלהייט

אם אתם לא רצים בעצמכם, בטח נדמה לכם שכולם מסביבכם רצים. ריצה נהייתה אחד מענפי הספורט הפופולריים ביותר. אפילו בעירי הקטנה כבר מתקיים מירוץ לעשרה קילומטרים, וכמוהו כמעט בכל עיר וכפר ולא פחות מחמש ריצות מרתון מתקיימות בישראל מדי שנה. גם מספר “מדאיג” של חברים שלי התחילו פתאום לרוץ מרתונים וכולם טוענים שאין בכך שום עניין מיוחד.

גם בתור מישהו שיכול לקרוא את הספר בפחות משעתיים, אבל לעבור רק רבע מרתון בהליכה באותו זמן, מצאתי עניין רב בספר. לענפי הספורט מעריצים רבים ובכל זאת בארץ, ספרות הספורט היא כמעט שולית וזניחה, עם ספרים בודדים בשנה (הכוונה לספרים על ספורט ולא למדריכי כושר וכו’) ויש לשמוח על ספרים חדשים בתחום. הספר עוסק בריצת המרתון אבל לא בריצה הפופולרית אליה החברים שלי נרשמים, ריצה שמטרתה בעיקר לסיים את המסלול ולשפר קצת את הזמן, אבל ללא אשליות על ריצה מהירה. הספר עוסק בקבוצה קטנה של רצים, שמתחלפים בקצב די מהיר, שמטרתם לרדת משעתיים ריצה למרתון. השיא כרגע אינו רחוק מכך רק כמה דקות, שאם נפרוש אותן ל-42 הקילומטרים של המסלול נקבל שיפור קצב של 4-5 שניות קילומטר. בפועל הביצוע קשה, גם בגלל חוקי המרתון המחייבים ריצה על אספלט בתנאי מזג אויר ורוח שונים ובמסלול לא אידאלי מבחינת עליות וירידות.

בספר מובאת ההיסטוריה של המרתון, מהריצה שכנראה לא אירעה כלל בימי קדם ועד לאולימפיאדה הראשונה בה תוצאת השיא הייתה מעט פחות משלוש שעות. כיום הענף נשלט על ידי מדינות מזרח אפריקה ובעיקר קניה ואתיופיה וגם את הסיבות לכך מנסה הספר לנתח. בנוסף מועלים רעיונות ליצירת ריצה שכל מטרתה ירידה משעתיים. זוהי ריצה מיוחדת כי היא מחייבת שיתוף פעולה של הרצים הטובים ביותר, אימון מיוחד עבורה, ויתור על מרתונים אחרים (ועל האפשרויות לזכות בהם בפרסים יקרי ערך) וריצה במסלול אידאלי מבחינת עליות, ירידות וכמות פניות. כיום נעשים מאמצים לכך ומי שמעוניין בפרטים ימצא אותם באתר “Sub2hrs” .

אבל שעתיים הן רק מספר. ואם הריצה הייתה במקרה קילומטר או שניים פחות, כבר מזמן היו יורדים מתוצאה זו ואם הייתה קצת יותר לא היו מתקרבים לכך. ונניח שירדו משעתיים? מה יקרה אז? כלום. יגלו שזה אפשרי. ישנם עוד שיאים כאלו הנושקים למספר עגול ומעוררים עניין. קפיצה למרחק למשל שלאחר עשרות שנים של 8.90 התקדמה מעט ל- 8.95 כפסע מתשעה מטרים עגולים ויפים, וזכורים לי גם שיאים בשחייה שהתנפצו להם מתחת למספרים עגולים. שאין שום דבר מיוחד במספר עגול, אבל הוא טוב לרייטינג.

לסיכום מדובר בספר מעניין על ריצה שרובה פופולרית/אישית ובשוליים שלה היא תחרותית ביותר. במרתונים ההמוניים רצים עשרות אלפי אנשים מתוכם רק כאלפית הם אלו שבאמת מתחרים על המקום הראשון. לכל יתר 99.99% מהרצים, אין שום עניין לרדת משעתיים, אבל ייתכן שעניין בספר יהיה להם.

 

כריכת הספר פחות משעתיים

פחות משעתיים

פחות משעתיים
אד סיזר
תרגום: ענבל שגיב-נקדימון
ידיעות ספרים 2016

מגב הספר

לרוץ 42.195 קילומטר בפחות משעתיים. זהו כיבוש האוורסט של עולם הריצה, מאמץ אדיר שפעם חשבו כי הגוף האנושי אינו מסוגל לו, אבל היום כבר אפשר לראות את הפסגה. מרתון בפחות משעתיים יצריך שילוב מדהים של מהירות, עוצמה מנטלית וסבולת. הראשון שיעשה זאת הוא זה שיפגין סבולת גדולה יותר, תעוזה רבה יותר, תכנון קפדני יותר וגם יהיה בר-מזל יותר מכל מי שרץ מרתון לפניו. מי זה יהיה?

בספר מרתק זה לוקח אותנו העיתונאי אד סיזר למסע אל צמרת המרתון העולמית ועורך לנו היכרות עם אחדים מהרצים המוכשרים ביותר בענף. באמצעות סיפוריהם של טיפוסים מיוחדים כמו ג’ופרי מוטאי הקנייתי, הניצב במרכז העלילה, מתאר סיזר את ההיסטוריה של המרתון ואת המדע, הפיזיולוגיה והפסיכולוגיה שכרוכים בריצה מהירה כל כך למרחק גדול כל כך. הוא גם מגלה לנו מנין נובעת המשיכה האדירה של המרוץ הפופולרי כל כך, והאכזרי מכול, ומדוע מוכנים רצי המרתון, חובבנים ומקצוענים כאחד, להעמיד את גבולות היכולת שלהם במבחן כה קיצוני.

פחות משעתיים הוא ספר על ענף ספורט מרהיב שרק בודדים מבינים אותו באמת. הוא סוקר את הענף מקצה לקצה: מהמרוצים המפורסמים המגלגלים סכומי עתק בארצות הברית ובאירופה ועד לכפרים הנידחים ביותר בקניה. זהו ספר על כישרון, אומץ לב ועל הסירוב להרים ידיים. זהו ספר על ריצה ועל הרבה יותר מריצה. זוהי דרמה אנושית מאין כמותה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *