ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פיסות שמים קטנות

14 ביוני 2017 גדי איידלהייט

פיסות שמים קטנות מתחיל בחטף. איירה וזאק נאלצים לעזוב, שוב, את המקום בו שהו, מקום שאי אפשר לקרוא לו בית, ולעבור למקום אחר, גם הוא אינו בית. אנו לא יודעים מדוע הם היו צריכים לעזוב. ממילא כל פעם הסיבה שונה. פעם אלו לא יכלו לטפל בהם יותר, ופעם אחרת נולד לזוג ששהו בביתו תינוק. נעים ונדים מפתרון זמני אחד למשנהו. המקום אליו הם מגיעים, “בית סקילי” הוא בית אומנה. לא קוראים לו בית יתומים, מונח המעלה אסוציאציות מימי בתי היתומים המתוארים באוליבר טוויסט וספרות התקופה. העולם התקדם וטוב שכך. המוסד סביר, הצוות אוהב את הילדים, האוכל טוב, הפעילות מגוונת, והעובדות הסוציאליות מתאמצות למצוא משפחות אומנות או מאמצות לילדים. לאיירה וזאק אין שום מידע מעברם חוץ משמותיהם ותמונה עם כלב שחור וגדול.

הספר הוא ספר לילדים ונוער, וככזה הוא יותר מתאר את הכמיהה לבית וליציבות מאשר מציג קונפליקטים. רובו מתנהל בשלווה ובנחת, אפילו מריבות הצפויות להתרחש בין ילדים, אינן קורות. קונפליקט אחד מתואר כאשר הילדים יוצאים לכמה ימים להתארח וחוששים כל הזמן, שאם ישתוללו יותר מדי, או ילכלכו יותר מדי, ישלחו אותם חזרה. מאחר ואלו הדברים שילדים אמורים לעשות, וכולנו פעם לכלכנו ושברנו, הרי שדורנט רוצה להדגיש איך אובדן המשפחה גורם לאובדן הילדות עצמה, ולהתנהגות הילדותית הטבעית.

הקונפליקט החמור יותר מתרחש כאשר זאק נחוש לחפש את אמו הביולוגית, חיפוש בו במקום למצוא הוא מאבד דבר יקר אחר. גם קונפליקט זו, שאמנם מסופר היטב לא מפותח מספיק. הרי הרצון למצוא את ההורים הוא רצון חזק וטבעי, והיה אפשר לפתחו  יותר.

אין בספר איזה תיאור חזק במיוחד או התפתחות מרעישה, כבר כתבתי שהוא די נינוח. גם הפעם אני תוהה מעט על הסופרלטיבים המופיעים בכריכה: “ספר נדיר. 5 כוכבים”. מאנם הספר כתובה בצורה מרגשת ויפה, אבל אינו נדיר, ותשבחות שווא המגרות את הקורא ומעלות את רמת הציפיה שלו עלולות לגרום לתחושת אכזבה למי שציפה לספר טוב בהרבה.

אולי מחסרון זה אפשר למצוא יתרון מסוים שהספר מתאים לילדים צעירים יותר. לדעתי קוראים מעל כיתה ח’ ראויים לספרים שמציגים קונפליקטים חדים יותר, לדוגמה, אין אפילו מריבה אחת סוערת בין דיירי בית האומנה, אבל מהכיוון השני, ייתכן וילדים צעירים יותר, בכיתות ד’ ומעלה יוכלו להתחבר לספר שמספר על שני ילדים, בני גילם, שבסך הכל רוצים בית.

פיסות שמים קטנות
סו דוראנט
מאנגלית: גליה אלוני-דגן
כתר ספרים וא-נו-ני-מה 2017 (במקור Little bits of sky)

מגב הספר

מיראקל ואחיה הקטן, זאק, ננטשו בצעירותם ומתגלגלים מבית לבית, מאכזבה לאכזבה. יומנה של מיראקל נפתח ביום בו הם מגיעים לבית האומנה ”סקילי” בלונדון, שנראה להם כתחנה האחרונה.  ”…כתבתי יומן כי הרגשתי שאנחנו כמעט בלתי נראים ורציתי לוודא שהסיפור שלנו יסופר…” זה סיפור שובר–לב, על קשר עמוק ואמיץ שיכול להירקם רק בין אחים, שכל אחד מהם משַמש העוגן היחיד  חייו התלושים של האחר.  יותר מכל, זהו סיפור על ילדה אמיצה, ששומרת על אחיה מכל משמר ונאבקת על זהותה בעולם של חוסר ודאות. זהו סיפור על התבגרות, על צמיחה, ועל תעצומות נפש של שני ילדים בעולם אכזר. פיסות השמיים הקטנות, המבצבצות מבעד לערבה הבוכייה, מוכיחות

להם – ולנו – שהתקווה תמיד נמצאת אי שם.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *