ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פירוש הרלב”ג לסיפורי בריאת האדם וגן עדן

3 בדצמבר 2015 גדי איידלהייט

רבי לוי בן גרשון, הרלב”ג הוא אחד מחכמי היהדות הגדולים. הרלב”ג נולד בשנת 1288 בצרפת והיה פרשן המקרא, מדען, רופא ופילוסוף. איש אשכולות אמיתי שחוכמתו חבקה את כל תחומי הידע בתקופתו. המצאתו הנודעת – מקל יעקב – כלי עזר למדידת גבהים ומרחקים, שימשה יורדי ים ואחרים במשך מאות (!) שנים. הרלב”ג הוא אחד מחכמי היהדות שעל שמם יש מכתש בירח (ניתן לראות אותו מהארץ באמצעות טלסקופ) וכמו הרמב”ם שמו באנגלית הוא רק שם אביו Gersonides.

מכתש רבי לוי בירח

מכתש רבי לוי בירח

מכתש רבי לוי בירח

מכתש רבי לוי בירח

ספריו ופירושיו לתנ”ך ידועים פחות. בשנים האחרונות הם נדפסים בחלק ממהדורות מקראות גדולות וגם הוצאו בנפרד בכמה מהדורות בהן נציין את המהדורה של ישיבת ברכת משה (הוצאת מעליות). פרופ’ שרה קליין-ברסלבי עוסקת רבות בחקר כתבי הרלב”ג וספרה החדש פותח צוהר לפרשן חשוב זה.

הספר הוא בהוצאה אקדמאית וכתוב לפי כל כללי האקדמיה, אולם המחברת השכילה לכותבו בצורה המאפשרת קריאה לכל חובב מקרא ופרשנות. הטקסט רציף וכל המידע הנוסף, שברובו אקדמי יותר כדוגמת השוואה לחוקרים אחרים, מופיע בהערות שוליים ואינו קוטע את רצף הקריאה. גם תיחום הספר נעשה בשום שכל. יצירתו של הרלב”ג מקיפה ומתכתבת עם עצמה פעמים רבות, אבל צריך להתמקד בחלק מסוים, וחלקה הראשון של התורה, סיפורי בריאת העולם וגן העדן – העידן הפרימאוואלי (Primeval) מתאים לכך. זהו אוסף סגור של פרקים המהווים יחידה עצמאית בסיפורי המקרא ורבים עליהם הפירושים, כולל כאלו  הרואים בהם סיפורים אלגוריים שכמעט ואי אפשר להבין כפשוטם. מעבר לעיסוק ביחידה זו בפירושי הרלב”ג, ניתן באמצעותה להדגים היטב את דרכו הפרשנית של הרלב”ג תוך התייחסות נרחבת גם לפרשנותו בספרים אחרים.

פתח הדבר והמבוא מכילים מידע כללי על הרלב”ג, אישיות ופועלו והעקרונות בכתיבת הספר. הפרק הראשון הוא מבוא לדרכו הפרשנית של הרלב”ג והוא נותן הסבר כללי על דרכו הפרשנית של הרלב”ג, חלקי הפירוש שלו, מביאור המילות, ביאור העניין כולו והתועלות ועוד. זהו פרק רב ערך שעומד כמאמר בפני עצמו. לאחר קריאת המבואות ניתן לדלג בספר הלוך ושוב. הספר מחולק להרבה פרקים ופרקי משנה קצרים הדנים כל אחד בפרשייה קצרה ואין הכרח לקוראם לפי הסדר. אפשר לקרוא כל פעם במקום אחר לפי העניין.

איני בקיא בפירושי הרלב”ג והשימוש שלי בספר הוא כקורא הבא ללמוד. בשל כך אין לי יכולת לשפוט או לבקר את תוכן הספר ואת זה יעשו עמיתיה של קליין-ברסלבי. לקורא המתעניין אך ההדיוט, הספר מהווה כלי עזר מעולה, ספר שלמרות שהוא אקדמאי הוא נגיש מאד לקהל, מכיל מידע רב ערך ובעיקר עושה חשק לקריאה ועיון נוספים בדברי הפרשן הדגול בו הוא עוסק. אני קורא בו לאט לאט וממליץ עליו לחפצים ללמוד את פירוש הרלב”ג.

לצורך התרשמות הנה תוכן העניינים ודפי דוגמה נוספים מהספר מהמבוא באדיבות ההוצאה

Download (PDF, 368KB)

 

פירושי רלבג - כריכת הספר

פירושי רלבג

פירוש הרלב”ג לסיפורי בריאת האדם ולסיפור גן העדן
שרה קליין-ברסלבי
הוצאת מאגנס 2015

מגב הספר

הרלב”ג – ר’ לוי בן גרשום (1344–1288) – היה הוגה רב-צדדי ודמות מרתקת ומיוחדת במינה. הוא כתב ביאורי-על לרבים מפירושיו של אבן רשד לכתבי אריסטו, ספר פילוסופי-תאולוגי בשם’ ספר מלחמות ה” שבו פתר בעיות שלא נפתרו לדעתו עד לזמנו ופירושים כמעט לכל ספרי המקרא.

הספר פירוש הרלבג לסיפורי בריאת האדם ולסיפור גן העדן מוקדש לאחד מפירושיו המעניינים ביותר למקרא. נידונים בו שני היבטים של פירושו הפילוסופי והפרשני. בהיבט הפילוסופי מוסברת המשמעות שייחס הרלב”ג לסיפורים. היא מתמקדת בתורת האדם, תורת השכל, תורתההכרה, הישארות השכל, כוח הדמיון, השגת הטוב והרע והבחירה. בהיבט הפרשני עוסק הספר במתודות הפרשניות שבהן השתמש ובדרך שבה הציג את פירושו. תשומת לב מיוחדת ניתנת למדרשים שהביא במסגרת פירושיו לסיפורים הללו ולדרך שבה השתמש בהם. כמו כן עוסק הספרבהשוואת פירושו של הרלב”ג לזה של הרמב”ם המאפשרת לראות את השפעת הרמב”ם וגם להבליט את עצמאותו המחשבתית. הרלב”ג ראה את כל מפעל חייו כשלמות אחת שבה כל החלקים קשורים אלו באלו. פירושו לסיפורי בריאת האדם ולסיפור גן העדן מושווה למקבילותיו בפירושיוהאחרים למקרא, ובאופן מיוחד לפירושו לשיר השירים, ל’ספר מלחמות ה” ולביאורי-העל שלו לפירושי אבן רשד לאריסטו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *