ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פנים אל פנים

17 בפברואר 2019 גדי איידלהייט

העיסוק בספרות האגדה זוכה לעדנה מרובה בדורות האחרונים. בעוד שדורות קודמים, הזניחו או אף התעלמו מחלקים אלו בתלמוד הבבלי, כיום העיסוק בהם פורח. אפשר למנות כמה וכמה סיבות לפריחה זו וביניהן: פנייה לקהלים חדשים, גיוון הלימוד, גישות אקדמאיות, בעיקר מתחום הספרות המוצאות בסיפורים אלו כר נרחב למחקר ועוד.

ספרו המהנה ומרחיב הדעת של יונתן פיינטוך, “פנים אל פנים”, מצטרף לספרים רבים העוסקים בתחום ובעיקרו גם הוא מציע דיון וניתוח מפורט של שנים עשר קטעים, בשמונה פרקים, שלכל אחד מהם תפקיד ההולך ומוסיף על קודמיו. פרק הפתיחה עוסק בכך שהסיפורים, גם אלו שמופעים בהם אנשים ואירועים היסטוריים, אינם בהכרח באים לשקף מציאות היסטורית כלשהי, אלא שאופיים הוא אכן סיפורי. לאחר מכן במספר פרקים, נעשה ניסיון לבחון כל אגדה וסיפור במסגרת ההקשר שלה. לפעמים נראה שדי באזכור של תנא או אמורא בשביל להביא את הסיפורים, מעין שיבוץ אקראי, ובמקומות אלו, מפעיל פיינטוך קריאה צמודה וזהירה ומנסה להראות, כי האגדה משתלבת היטב גם בהקשר ההלכתי של הסוגייה, כפי שמרמזת כותרת המשנה של הספר. זו שאלה מעניינת מאחר ופעמים רבות במבט ראשון אכן נדמה כי האגדות משולבות בהתאם לשמות תנאים, מקומות או מילות מפתח דומות. אם נזכור שמדובר בתורה שבעל פה, ושילוב כזה מקל על השינון והזיכרון, הרי שלא בהכרח נחפש קשרים עמוקים יותר ובהחלט ייתכן וישנם מקומות בהם אכן אין קשרים כאלו. אולם אפילו בדוגמאות המעטות שפיינטוך מביא, נגלה שיש טעם בחיפוש קשרים כאלו שיכולים לשפוך אור חדש על הסוגיה בכללותה. תובנות אלו לא ישנו את הפסיקה ההלכתית שהופיעה קודם, אולם יתנו רקע נוסף, מקום ללבטים, לשיקולים נוספים, לאיזונים ובעיקר להלכי הרוח והנפש של האדם.

לפחות פי גישתו של פיינטוך, קטעי האגדה, לא רק שאינם נפרדים מקטעי ההלכה, אלא הם אף משלימים אותם ולמעשה בונים נדבכים מעליהם. אכן ההלכה נדרשת לדעת מה מותר ומה אסור ומה צריך לעשות, ומי שדי לו בכך, אינו צריך את האגדות, אולם, וכאן אני חוזר למשפט בו פתחתי את הסקירה, לרבים לא די בכך. הם צריכים לדעת את הלמה, את המדוע, את הסיבות שהובילו לפסיקה, את השיטות השונות, השקפות העולם ומה שעומד מאחוריהם, וקטעי האגדה הם אלו שמעניקים את הממד הפילוסופי לתלמוד כולו “ומשרדגים” אותו מיצירה הלכתית טכנית, לספר המחשבה הגדול ביותר של העם היהודי. אותן אגדות פותחות צוהר למוחם ונפשם של חכמי התלמוד ומאפשרים לנו התבוננות והצצה נדירה לחכמי עמנו. צורת התייחסות זו, גם היא אחת הסיבות לעדנה לה זוכים סיפורי האגדה. לגישה זו יהיו כמובן מתנגדים, בעיקר בחוגים השמרניים יותר, שעבורם אותם קטעי הלכה יישארו תמיד במעמד נמוך יותר, ולא יזכו כמעט לעיון וללמידה, ובכך יפסידו הם את העושר הגדול הטמון בסיפורים אלו.

מאחר ופרקי הספר מעטים והאגדות רבות, יצטרך הקורא ליישם את השיטות הנלמדות: קריאה זהירה, ניסיון חשיבה על כל האפשרויות הגלומות בהבנת האגדה, חיפוש מילים וביטויים זהים בשאר התלמוד, ובעיקר חשיבה מדוע אותה אגדה נמצאת דווקא כאן ודווקא בדיון הלכתי מסוים זה, בלימודו העצמאי.

הנה עמודים לדוגמה מהספר:

Download (PDF, 760KB)

 

כריכת הספר פנים אל פנים

פנים אל פנים

פנים אל פניםשזירת ההלכה והאגדה בתלמוד הבבלי
יונתן פיינטוך
מגיד 2019

מגב הספר

סיפורי התלמוד מגיעים אלינו לא כטקסטים נפרדים, מנותקים מהקשר, אלא כחלק מרצף השיח ההלכתי: האגדה על הלל הזקן מופיעה בסוגיה העוסקת בבגדי יום כיפור של הכוהן הגדול, עלילות הורדוס מובאות על רקע דיון לגבי סתירת בית כנסת, והסיפור על ר’ חייא ואשתו מגיע בסוף סוגיה על אודות דיני ייחוד. קריאת האגדה בהקשרה ההלכתי חושפת משמעויות חבויות המשליכות הן על פרשנות הסיפור והן על הבנת הסוגיה.

פנים אל פנים מציג קריאות עומק של שתים־עשרה אגדות חז”ל, קריאות המבקשות לגלות את התמות, הרעיונות והמסרים החינוכיים הטמונים בהן. באמצעות ניתוח ספרותי מחד, וקריאה בהקשר הלכתי מאידך,עומד יונתן פיינטוך על תפקידיו השונים של הסיפור בסוגיות הבבלי, ועל האופן שבו הלכה ואגדה משתלבות ומתחברות, מתנגשות ומשלימות זו את זו.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *