ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פנסיון שטרן

17 במאי 2014 גדי איידלהייט

פנסיון שטרן הינו אסופת סיפורים קצרים שנכתבה בהשראת פנסיון פרנק ברחוב הקשת ברמת גן. אותו הקימה צעירה שעלתה בעלייה השלישית, מגרמניה, עלייה שקיבלת את הכינוי עליית הייקים. מאחר וסבי וסבתי עלו גם הם באותה עלייה, אם כי לא לרמת גן, אלא למחוז הייקים, בן יהודה שטראסה – הסתקרנתי מהספר.

הספר מכיל כשלושים סיפורים קצרים שכולם קשורים אחד לשני. כולם ניתנים לקריאה בודדות וכולם יוצרים רצף חביב על קורותיהם של הגיבורים – כולם בדויים. הסיפורים קלילים ונחמדים מאפשרים קריאה שקטה ולא מאמצת. לטעמי, יותר מדי סיפורים מתעסקים ברומנים ובגידות (פחות מתאים לדתיים). האווירה הייקית מורגשת בעיקר בגלל הכנסת מילים ומשפטים בגרמנית פה ושם במהלך הסיפורים ופחות באפיוני הדמויות עצמן (למעט השמות הגרמניים)

פנסיון שטרן - כריכת הספר

פנסיון שטרן

פנסיון שטרן
עדנה בוכמן
הוצאת אעלה בתמר
ישראל תשע”ד 2014

מגב הספר

קצת אחרי שנות השלושים של המאה שעברה, החלו להגיע יחידים ומשפחות של יהודים גרמנים בחליפות עם עניבות פרפר, נעליים מצוחצחות וכובעי לבד לראשיהם. ירדו מן האוניה אל המזח, באוויר הלוהט והמאובק של פלשתינה-ארץ ישראל. חלקם בחרו להשתכן ברחוב הקשת ברמת גן, שם הקימה צעירה, מיוצאי גרמניה, פנסיון.

לפנסיון היו מגיעים נופשים, אורחים ודיירי הרחוב הקבועים, אחרי השלאפשטונדה. לפנות ערב נפגשו כדי ליהנות מהאפפל-שטרודל מיט שלאגזאנה (קצפת) ומקפה ריחני, לשמוע את הפסנתרן מנגן מנגינות מוכרות מהבית, לשחק בקלפים וגם לרקוד לצלילי ואלסים של שטראוס.

הספר מורכב משלושים סיפורים קצרים ומפותלים, עסיסיים והומוריסטים, כולם סובבים סביב הפנסיון ברחוב הקשת: פרשיות יחסים מותרים ואסורים, אהבה תמימה, תאוות בצע, תענוגות וגם מעט תככים לא מזיקים. בין לבין נפרש הווי חייהם של כמה מהייקים הראשונים בפלשתינה של ימי המנדט, החיים בבועה תרבותית-חברתית וקסומה משלהם, מנותקים מהסובב אותם ומאושרים למדי בחלקם.

כל הדמויות בספר בדיוניות:ה לנה, בעלת הפנסיון הנעימה והנמרצת, וילי וקורט הצעירים האתלטיים, ארנסט בלומנטל הפסנתרן הרומנטיקן, פלומה יונה הפלרטטנית, העלמה סיסי שזה עתה הגיעה מברלין ומקסי, בעל בתי הקזינו מפרנקפורט עם אשתו קוקה, הרקדנית לשעבר, שמקימים להם בית ברחוב, ומניעים את מהלך העלילה שמתרחשת כולה בין השנים 1933 ל- 1938.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *