ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פסח – באר מרים

12 באפריל 2014 גדי איידלהייט

סקירה על הספר באר מרים לחג הפסח. לכבוד פסח מצטרף כרך חדש לסדרת באר מרים. בכרך, מאמרים קצרים על חג הפסח מאת רבני ישיבת הר עציון. הכרכים מקיפים את חג הפסח מזוויות שונות וכוללים גם מעט התייחסות חילונית לחג (הבאה הפעם בשירים של נעמי שמר ונתן אלתרמן) . הכרך מתאים גם לציבור שאינו דתי ויכול לשמש כמתנה לפסח. אפשר למצוא בפרקיו דברים רבים להגיד בליל הסדר, וכמעט כל פתיחה באקראי של מאמר מסוים, תגלה דברים חדשים. נציין גם, כי הכרך “מרוויח” מחוק הספרים ומחירו נמוך משמעותית ממחיר כרכים קודמים בסדרה.

פרקי הספר הולכים לפי סדר כרונולוגי. הפרק הראשון ראש חודשים – דן בנושאי לוח השנה, השבתות שקודמות לפסח (שבת פרה, שבת החודש, ושבת הגדול) ואפילו בפסח המתואר בספר יהושע. הפרק השני עוסק בקורבן הפסח, המוקרב ביום י”ד בניסן. הכרך השלישי עוסק בפרוטרוט בחמץ ובמצה (כולל בדיקת חמץ, מכירת חמץ ומנהג איסור קטניות). הפרק הרביעי דן בליל הסדר עצמו ובמצוות התלויות בו – אכילת מצה, מרור, הסבה, ארבע כוסות (או אולי דווקא חמש?) וכמובן האפיקומן. הפרק הרביעי עוסק בהגדה של פסח – המגיד – מעשה בחמישה תנאים, ארבעת הבנים, בדמיך חיי, הלל הגדול ועוד. הפרק האחרון עוסק בשיר השירים, ומהווה קיצור נמרץ לספרו של הרב שרלו (אחריך נרוצה) בתוספת מאמרים קצרים על חשיבותו של שיר השירים. נראה שכל הנושאים נכללו, אבל דווקא על העומר וספירת העומר המתחילה בחג הפסח לא מצאתי כלום (וכנראה שענינים אלו מוזכרים בכרך של חג השבועות), וגם אין אפילו אזכור קטן על חגיגות המימונה במוצאי שביעי של פסח.

נביא את דברי הרב יעקב מדן (שמות מחברי המאמרים מופיעים בסוף הכרך) על הדרך העברית לציון תאריכים. בתחילה מציין הרב מדן כי ימי השבוע בעברית כולם מתייחסים לשבת, ליום השביעי והם מספרים סודרים. יום ראשון שני וכו’ בניגוד לשמות מקובלים בלועזית המתייחסים לגרמי השמים ולכוחות אליליים אחרים, או מהווים מילים סתמיות. אולם מניין החודשים עבר מספר גלגולים. בוודאי שרבנים מעדיפים שימוש בתאריך העברי, אולם גם שמות החודשים העבריים מבוססים ברובם על אלים בבליים/כשדיים ובלשונו של הרב, מה שונה אל המלחמה – מרס מהאל הבבלי תמוז? לפיכך מציע הרב מדן הצעה מעניינת שאני מסכים עימה חלקית. את התאריכים מציע הרב לציין בשיטת התורה – גם לחודשים יש מספרים סודרים וללא שמות כלל, כך המקום בכל התורה: החודש הראשו,ן החודש השני וכו’. את היום בחודש מציינים באמצעות מספר – בחמישה עשר לחודש הראשון ואת השנה לציין למניין יציאת מצרים (וכיום 3327 שנה!). ציון שנה זו מסתמך על ציון שנת השטרות המופיעה במספר מקומות ויהודי תימן משתמשים בה עד היום. שלא במפתיע, מציין הרב מדן כי הוא היחידי הנוקט בשיטה זו. מי יודע אולי בעתיד שיטה זו תתפוס יותר ובפרט אם נחזור לקדש את החודשים על פי הראייה. הייתי מציע שימוש חלקי בשיטה, ציון החודש כחודש סודר וללא שם בבלי, אולם גם שיטה זו תיצור בלבול שכן מניין החודשים מתחיל מניסן ומניין השנים מחודש תשרי. לפחות בחודש ניסן תשע”ד, ימי החודש העברי והלועזי זהים ונתנחם בכך.

כרגיל, הספר מודפס במהדורה משובחת, נייר כרומו עבה, תמונות חפצי יודאיקה מאוספים שונים הקשורות לפסח ומהווה תוספת מבורכת למדף הספרים.

באר מרים - פסח כריכת הספר

באר מרים – פסח

פסח
סדרת באר מרים
רבני ישיבת הר עציון
ידיעות ספרים
ישראל תשע”ד

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *