ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פרויקט רוזי

7 ביולי 2013 גדי איידלהייט

לדון טילמן יש חיים מסודרים מאד. הוא עובד כחוקר באוניברסיטה, זמני היום שלו מסודרים על הדקה, הוא אוכל את אותו אוכל לפי תפריט שבועי שאינו משתנה אף פעם. זה חוסך המון זמן, המוכר בחנות יודע בדיוק מה לתת לו ומכין את החבילה מראש, וגם זמני ההכנה ידועים וקבועים. המצרכים הכלליים הדרושים תמיד במקרר. אין אוכל מיותר ושום דבר טוב לא נזרק לפח. דון מתקרב כבר לגיל ארבעים ומעולם לא היה לו קשר רציני עם אישה. תמיד אחרי פגישה אחת הוא החליט שאין התאמה. על מנת למנוע בזבוזי זמן כאלו מחליט דון להכין שאלון סינון. רק מועמדת שתעבור אותו תיחשב כזו ששווה להשקיע את הזמן לפגישה איתה. השאלון נוקשה ביותר, וגם ארוך, כשישה עשר עמודים ורוב הנשים נכשלות בו מיד על שאלות שונות כדוגמת הרגלי העישון והשתייה שלהן (לא מעשנת, אלכוהול במידה). גם חברים עוזרים לדון ולחדרו באוניברסיטה נכנסת רוזי אותה ממהר דון להזמין למסעדה מתוך ההנחה שחברו שלח אותה אליו לאחר שעברה את השאלון. דון מגלה מייד כי רוזי אינה מתאימה לפרוייקט הרעייה אבל לרוזי יש בעייה אחרת, שדון כמומחה לגנטיקה יכול לפתור, והקשר נמשך ואז יוצרת עם דון קשר מישהי שענתה באופן מושלם על השאלון ומפה העניינים מסתבכים.

ועוד משהו, בכריכת הספר מתואר שדון אולי לוקה בתסמונת אספרגר, גם בתחילת הספר נותן דון הרצאה בנושא, וגם מישהי רומזת לו שאולי הוא סובל מהתסמונת, אבל דבר זה לא נאמר במפורש בשום מקום. האם לדון יש את התסמונות? כלל לא מחייב, אולי הוא סתם שונה? הספר עוסק גם בסטריאוטיפים ובדרכים להתגבר ולהתמודד איתם. גם דון עצמו, וגיבורים אחרים יעברו שינויים במסע ודילמות מעיקות מהעבר ייפתרו. דון הזכיר לי גיבור ספרותי אחר, גם הוא היה די בודד ונהג אורח חיים מדויק ונטול שינויים עד שפתאום שינה את מהלך חייו לסוער הרבה יותר. כשהספר נכתב, טרם אובחנו התסמונות הנ”ל והאנשים תויגו פשוט כמוזרים. קוראים אחרים יחשבו בודאי על ספרים אחרים עם גיבורים בעלי מאפיינים דומים. הכריכה מכוונת אותנו ל-“מקרה המוזר של הכלב בשעת לילה”, למרות שלא ממש מצאתי קשר בין הספרים.

הספר מהנה ומשעשע מאד עם סיום מתקתק, כיף להעביר איתו את הזמן, וגם כיף לבחון דרכו את ההתיחסות שלנו לשונה, בין אם השונות שלו מתויגת תחת תיסמונת כלשהי, ובין אם השונות שלו היא אחרת, כזו שלא מתויגת בשום ספר פסיכולוגיה או פסיכיאטריה (ולמי מאיתנו אין שונות כזו). הספר נכתב מראש להיות רב מכר וסרט שובר קופות. הכריכה האחורית משמעותית מאד בספר זה ועליה טורחים לציין (מלבד הפרטים שכבר הבאתי) כי הספר נמכר להפצה ב-35 מדינות ובעשרות שפות, זאת עוד בטרם צאתו לאור, וכי המחבר כבר גרף למעלה ממיליון לירות שטרלינג כמקדמות. בימים בהם רבים בארץ על החוק להגנת הספרות, סכום פנטסטי כזה, מגרה מיד את בלוטות הרוק של הקונה הפוטנציאלי.  כנראה הנוסחה עובדת שכן הספר כבר רב מכר בישראל.

פרויקט רוזי

פרויקט רוזי

פרויקט רוזי (בעמוד הספר שפע סקירות נוספות, ראיונות עם המחבר ועוד)
גרהם סימסיון
מאנגלית: סיון בסקין
אחוזת בית וידיעות ספרים
תשע”ג 2013

הפרק הראשון מתוך פרויקט רוזי

נ.ב. – הגיבור שחשבתי עליו כמקור לספר הינו פיליאס פוג מספרו של ז’ול וורן  – מסביב לעולם בשמונים יום. הכינוי היחידי שהוא זוכה לו הוא איש אקצנטרי. גם פיליאס ג’נטלמן אנגלי וצפוי להחריד, יוצא למסע בעולם (שאמנם אמור להיות מדויק ביותר) שמשתבש בצורות שונות, וגם הוא פוגש אהבה בדרך.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *