ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פרנסוס על גלגלים

27 באוקטובר 2014 גדי איידלהייט

באיחור אופנתי קראתי את “פרנסוס על גלגלים” בהוצאת זיקית. סיפרו של כריסטופר מורלי מלפני כמאה שנה אכן חביב ונחמד ומהווה דוגמה טובה ליצירת באזז חיובי וקהילת קוראים סביב הוצאה. הוצאת זיקית  לא משחקת לפי החוקים. את ספריה היא אינה משווקת כלל ברשתות הגדולות אלא רק בחנויות עצמאיות, מחירי הספרים אחידים ועומדים על חמישים שקלים ואפילו בשבוע הספר אין כלל הנחות (לא המנתי עד שהלכתי לדוכן להיווכח במו עיני). מי שמעוניין לחסוך יכול לרכוש עותק דיגיטלי תמורת עשרים שקלים בלבד.

פרנסוס היה ספרה הראשון של ההוצאה ועד עכשיו יצאו כבר לא מעט ונראה שקהל הקוראים שמח להשתתף ברכישה ישירה מהוצאות קטנות וחיזוקן תוך כדי קבלת יצירות ספרותיות שאינן מהמוכרות ביותר. ההוצאה גם מוכרת מנויים מה שמראה שהתפתחה סביבה קהילה שמאמינה בה. מצוין.

הציפיות מפרנסוס גבוהות למדי. גם העטיפה לא מגלה פרטים על הספר וזהו המשפט הראשון: “אם יש ספר אחד שכאילו נכתב במיוחד לשיפור האקלים החברתי-פוליטי והספרותי הנוכחי בישראל, הספר הזה הוא פרנסוס על גלגלים”. לאחר קריאה בספר לא נראה לי שהוא יכול לשפר במשהו את המצב החברתי-פוליטי ואלו אמירות יומרניות מדי. אבל לגבי שיפור מצב הספרות דווקא כן, כי עיקר הספר הוא על ספרים ועל אוהבי ספר ועל מי שהיה רחוק מהספרים והתחבר אליהם. את מצב הרוח הוא בוודאי ישפר ובשבילי זו תמורה הולמת. כתבתי בעבר שאני אוהב ספרים קצרים ונהניתי מאד להתחיל ספר ולסיימו עוד באותו ערב בין ארוחת הערב של הילדים ותפילת ערבית.

ומהו אותו פרנסוס? פרנסוס הוא קרון נייד למכירת ספרים המכיל כל מה שאדם צריך. ספרים, כמובן, והרבה אבל גם מזון וציוד ללינה וערכת כלים ומספוא לסוסה וכלב. בעליו של פרנסוס שכמו מוכרי ספרים רבים רוצה לכתוב ספר בעצמו, מעמיד אותו למכירה, אולם הקונה אינו הקונה שהוא חשב עליו ופרנסוס ישנה את חיי המוכר והקונה לנצח (ולטובה). תוך כדי הספר נזכה לקרוא מימרות רבות בזכות הספרות והשפעתה הטובה על האנושות כדוגמת הציטטה מהכריכה:  “כשמוכרים לאדם ספר, לא מוכרים לו רק 340 גרם של דפים, דיו ודבק, מוכרים לו חיים חדשים. אהבה וידידות והומור וספינות שיוצאות לים עם לילה, בספר מצויים השמיים והארץ במלואם, בספר של ממש, אני מתכוון.”

פרנסוס על גלגלים - כריכת הספר

פרנסוס על גלגלים

פרנסוס על גלגלים
כריסטופר מורלי
מאנגלית: יהונתן דיין
הוצאת זיקית 2012 (במקור 1917)

מגב הספר
אם יש ספר אחד שכאילו נכתב במיוחד לשיפור האקלים החברתי-פוליטי והספרותי הנוכחי בישראל, הספר הזה הוא פרנסוס על גלגלים. מדובר בקלאסיקה שנונה משנת 1917 מאת הסופר האמריקאי כריסטופר מורלי שמוריו הספרותיים היו בין היתר ויליאם שייקספיר, ארתור קונן דויל, וולט ויטמן ומארק טווין.
איך יכול ספר שבסך הכל מתאר הרפתקה קצבית על סוסים בין העיירות ב”קאנטרי” האמריקאי הישן לשקף אותנו היום? את זאת תגלו בקריאה בפרנסוס על גלגלים, שאותה איננו רוצים לעכב עוד: אנו בטוחים שהיא תגרום לכם הנאה, תעורר חיוך גדול ומצב רוח חיובי ואולי אף תספק כלים להתמודדות עם ההווה. לא במקרה הוא אחד הפריטים האהובים בספרייתו של הביבליופיל המושבע. מה עוד תמצאו בספר הזה מבלי שנספר לכם את עלילתו? הרבה תשוקה לספרים, קלילות ספרותית, תבונה, הומור והתייחסות חסרת תקדים למעמד האשה, לחופש האדם, ולעצמאותו החיונית.
מקווים שתיהנו מהספר כפי שנהנינו אנחנו בקריאתו הראשונה, השנייה ואף בשלישית.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *