ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פרשה בקטנה

22 באוקטובר 2014 גדי איידלהייט

ספרו של הרב סתיו פותח במבוא המתלבט האם יש צורך בעוד ספר על פרשות השבוע. ההתלבטות היא אפילו מוקדמת יותר והחלה עוד כשהתבקש לכתוב טור בעיתון על פרשת השבוע. לגבי העיתון, ההתלבטות נראית פחות במקומה, הרי מקובל להקדיש פינה כלשהי לפרשת השבוע בעיתון, ומטבעו העיתון הוא מדיום שאינו נשמר לטווח הארוך.

ההתלבטות חזקה יותר בנוגע להוצאה של מאמרים כספר. הכתיבה בעיתון יכולה לשלב בין פרשת השבוע לבין אירועי האקטואליה, והבדיחה (אותה לקחתי מספר אחרת על פרשת השבוע – שמחת תורה) מספרת על יהודי שהגיע לעיירה ולא מצא חבל לקשור את החמור, ביאושו הציעו לו לפנות לרב העיר וכשתמה איך הוא יעזור נענה שהרב מצליח לקשור כל דבר לפרשת השבוע… כמובן שאגידת הטורים בספר מאבדת את המבט האקטואלי ולמרות שאפשר לתארך כל מאמר בתאריכו המקורי ובהקשרו, הרי שיש בזה סרבול. למעשה המבוא, בפעולה לא שיווקית בעליל, כמעט ומתנצל על כי הספר נכתב, ואולי הדבר מראה משהו על צניעותו של הרב סתיו.

אני דווקא שמח שהספר נכתב, ובכלל למרות שבכל שנה יוצאים עוד ספרים, מאמרים וטורים על פרשת השבוע (וגם אני שותף למגמה זו באתר פרשת השבוע שלי), כבר לימדונו רבותינו (ובעיקר הרשב”ם) שפשטות התורה מתחדשים מדי יום ביומו, ובכל ספר אפשר למצוא משהו שמאיר ומעיר בצורה שונה וחדשה.

הספר עצמו מתאים לשמו. גודלו קטן. עיצובו נקי ומינימלי. המאמרים לכל פרשה נשארו בהיקף של טור בעיתון ולא הורחבו. למעשה מאחר וכרבע מהדפים ריקים, חבל שלא צמצמו את הספר (והחלו פרקים חדשים בצד האחורי של הדף – גם היו תורמים לאיכות הסביבה כך), ואולי הפחתת כמות הדפים הייתה יכולה “להקטין” מעט גם את מחירו.

 

פרשה בקטנה - כריכת הספר

פרשה בקטנה

פרשה בקטנה
הרב דוד סתיו
הוצאת מגיד תשע”ד

באתר ההוצאה תוכלו להתרשם גם מהפרק על פרשת בראשית

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *