ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פרשיות ומשפטים

24 בנובמבר 2012 גדי איידלהייט

אל ספרי פרשת השבוע הצטרף ספר חדש של המשפטן אביעד הכהן, העוסק כולו במשפט עברי. בשונה מספרים רבים, הספר אינו מבוסס על סדר פרשות השבוע, אלא מחולק לנושאים שונים במערכת המשפט, החל מסקירה כללית ודרך נושאים כגון חובות האדם וזכויותיו, מוסר וצדק, חברה וכלכלה, משפחה, משפט פלילי ועוד. בכך מהווה הספר ספר מקיף בנושא המשפט העברי, אולם כזה המופנה לציבור הרחב והוא מדבר בשפה ברורה ולא בשפה משפטית מקצועית.
על מנת לקשר לפרשות השבוע, מובא בכל פרק רעיון מרכזי הנלקח מאחת מפרשיות השבוע, מאחר ואין הכפפה לסדר השבועי, נמצא שפרקים אחדים מבוססים על מאמר מרכזי מפרשה אחת ולפרשות בודדות אין פרק המוקדש להן (אחרי מות, חוקת, מסעי, ואתחנן, ראה). גם אם מאמר מתחיל בהתייחסות לפרשה מסוימת, מדרך הדברים הוא ממשיך עם מקורות נוספים הקשורים כולם לאותו נושא. צורת כתיבה זו לפי נושאים מאפשרת כתיבה מלאה יותר, וללא אילוץ של הטקסט מתורה לצורך עניין בספר.
את הספר ניתן לקרוא בשתי צורות, לפי הנושאים הרצויים, או לבחור פרק המתאים לפרשה וזאת לפי מפתח המופיע בסוף הספר לדוגמה, המאמר בנושא ענישה קולקטיבית מתייחס להחרבת שכם בפרשת וישלח, המאמר על הטרדה מינית מתייחס לסיפור אשת פוטיפר בפרשת וישב וכן הלאה.
מבחינה זו, המחבר, מצליח לאחוז את החבל משני קצותיו. בצד אחד של החבל, ספר מקיף לציבור הרחב בעניין המשפט העברי, שלפחות חלקים ממני, משמשים גם בפסיקה במשפט הישראלי, ומצד שני, ספר הניתן לקריאה באופן לא רציף, מדי שבת ובו מובא רעיון המקשר בין פרשת השבוע לבין התחום המשפטי.
הספר מומל ביותר כמתנה לעורכי דין ומשפטנים ואף אני רכשתי עותק כמתנה לגיסי.

פרשיות ומשפטים

פרשיות ומשפטים

פרשיות ומשפטים
משפט עברי בפרשת השבוע
אביעד הכהן
ידיעות אחרונות – ספרי חמד
ישראל תשע”א 2011
575 עמודים

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *