ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

פרשת דרכים

17 בספטמבר 2015 גדי איידלהייט

אני יכול רק להניח שליצחק מייטליס לא היו חיים קלים באקדמיה. בוגר ישיבה שלומד ארכיאולוגיה דווקא באוניברסיטת ת”א על הקו המינימליסטי שלה יחווה מן הסתם קשיים מסוימים. אכן בספרו הראשון “לחפור את התנ”ך” עסק מייטליס רבות בניסיון להוכיח את הקשר בין המקרא לבין ממצאי הארכיאולוגיה (עוד על נושא זה ועל היריבות בין המחלקות השונות ראו בסקירה על הספר עקבות דוד המלך בעמק האלה). ספרו השני, פרשת דרכים, הוא ספר על פרשות השבוע הדן בכל פרשה בהיבט ארכיאולוגי ו/או גיאגורפי (לרוב שם של מקום) המוזכר בה.

המאמרים קצרים למדי ואינם עמוסים במראי מקומות או בהבאת כלל הדעות על זיהוי מקום מסוים (נושאים אלו שנויים במחלוקת בקרב חוקרים רבים), אלא מבטאות את דעתו ואמונתו של הכותב. מאמרים אחרים מביאים הקשר ארכיאולוגי בהבאת ממצאים שיכולים לשפוך אור על סוגיות ושאלות העולות מהמקרא.

נביא שתי דוגמאות מהפרקים השייכים לפרשות ניצבים ווילך. הפרק הראשון עוסק בזיהוי הערים סדום ועמורה, המוזכרות בפרשת ניצבים, למרות שאולי שיוכו הטבעי היה לפרשת לך-לך או פרשת וירא, אלא שפרשות אלו  עמוסות בנושאים ולכן נמצא הפרק כאן. זיהוי סדום ועמורה העסיק את החוקרים מאות בשנים. כולם מסכימים שמדובר באיזור כלשהו הסמוך לים המלח אבל האם בצפונו או בדרומו, במזרחו או במערבו? כמעט כל התשובות אפשריות. ישובים קדומים התגלו בכל האזור, חלקם קדומים בהרבה לסיפור לוט והפיכת הערים ובאחרים אין שום סימני אסון (כדוגמת שריפה) מיוחדים. עקב כך נצרך המחבר לעבור מהתחום המחקרי לתחום ההשערתי וזאת בניסיון להסתמך על תופעת הבולענים שאולי מוזכרת במקרא ברמז, בתיאור מלחמת המלכים במילים “ועמק השידים בארות בארות” (קרי בורות). המחבר מציע שבאותה תקופה מפלס ים המלח היה נמוך מאד וחלקו הדרומי (שכיום הינו למעשה בריכה מלאכותית) התייבש לחלוטין, וכך נהיה השטח כולו מלח.

הדוגמה השנייה דנה בנושא הדבש, והאם הכוונה היא לדבש דבורים או לדבש תמרים וזאת עקב אזכור הביטוי ארץ זבת חלב ודבש. גם ביטוי זה נפוץ במקרא ושוב נראה שרק מפאת חוסר נושאים אחרים, נכלל הפרק בפרשות אלו. בכל אופן כאן הקרקע יציבה הרבה יותר. הדעות השונות מופיעות כבר בגמרא והפרק הוא סקירה שלהן והכרעה המקובלת שבפסוק המציין את שבעת המינים הכוונה היא לדבש התמרים ואילו בביטוי ארץ זבת חלב ודבש, הדבר במחלוקת כאשר דעת רבי עקיבא שמדובר בדבש דבורים אינה מקובלת על רוב הפרשנים. כאן מביא המחבר אפשרות חיזוק לדברי רבי עקיבא על ידי הוכחות ארכיאולוגיות שמצאו בחפירות תל רחוב כוורות גדולות המתוארכות לימי שלמה או מעט אחריו, ובתוכן אפילו שרידים של דבורים ושל דבש ולמרבה ההפתעה התברר שהדבורים אי דבורי בר הנמצאות בארץ ישראל, אלא דבורים הידועות “כרגועות” ונמצאות דווקא בטורקיה. משמע מכך שענף גידול הדבורים היה באותה תקופה ענף מפותח שאף כלל יבוא דבורים מארצות סמוכות. אמנם מכאן עדיין אי אפשר להכריע כי דבש של דבורי בר היה נפוץ מאד בארץ אבל ייתכן שגם בתקופת המקרא הקדומה יותר הייתה כבר אפשרות לגידולים חקלאיים של דבורי דבש.

פרשת דרכים - כריכת הספר

פרשת דרכים

פרשת דרכים מבט ארכיאולוגי וגאוגרפי בפרשיות השבוע
יצחק מייטליס
הוצאת מגיד 2015

מגב הספר

בעזרת מחקר ארכאולוגי וגאוגרפי מקורי מתמודד הארכאולוג יצחק מייטליס עם שאלות, מברר מושגים ומסביר תופעות נעלמות המופיעות בפרשות השבוע. מי היו העברים הקדמונים ומה הקשר בינהם לאבות האומה? מי היו האמנים הנסתרים של המשכן? כיצד נראו פני העיר המקראיתומה אפיין את מראה הבית הישראלי? תשובותיו המפתיעות של מייטליס מספרות סיפור מרתק המאיר באור חדש את הסיפורים המוכרים. מונחים כמו בצע כסף, נס ודגל, קדמה מזרחה ועוד, מקבלים משמעות חדשה לאור הממצאים הארכאולוגים ונותנים לקורא מבט תלת ממדי על הפרשה. מייטליס מומחה לידיעת הארץ, לוקח את הקורא למסע בין שבילי הארץ הקדומים ומזהה אתרים נעלמים וממלכות שאבדו מן העולם. הגילויים החדשים משולבים בפירושי חז”ל על הפסוקים ומציעים לקוראים תובנות מגוונות על פרשות השבוע

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *