ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

צוערים

12 באוקטובר 2017 גדי איידלהייט

לא קראתי את הספר הראשון של יונתן דה שליט (שם בדוי) אבל נאמר לי שאין צורך לקרוא אותו לפני שניגשים לשני. לספריו היה לא מעט באזזז והוא אף כותב ביקורות ספרים משל עצמו במקור ראשון. יש לי נטייה לחשוד בשמות בדויים. האם אכן זהו צורך ביטחוני, או יותר צורך שיווקי הנועד להעצים את הבאזזז? התעלמתי מחשד זה אולם היה סימן שאלה מדאיג מאחר ויואב, בן ה-13, שאוהב ספרי מתח, לא היה מרוצה מהספר. בעיקר הפריעה לו החלוקה לפרקים קצרצרים כל כך, דבר שבעיני לרוב הוא יתרון. שינסתי מותני ואמרתי אנסה בעצמי.

גיבורת הספר הראשון, יערה שטיין, מקבלת משימה אישית מראש הממשלה. הקמת צוות חדש סודי וממודר למשימות מיוחדות מתחת לפני השטח ללא שום ערוצים רשמיים וללא גיבוי. זוכרים את הדיבר ה-11 של ג’פרי ארצ’ר. משהו כזה. הכלל היחידי הוא אל תיתפסו, ואם כן תשכחו ממישהו שיגבה אתכם. דומה גם לסדרת משימה בלתי אפשרית. וככה אוספת יערה כמה צוערים ומתחילה תהליך של הכשרה אבל במקום קורס מסודר ישר קופצים למים לעשות משימה אמתית שהיא בעצם טובה לחבר ולאחר מכן מתוארת משימה נוספת.

לצערי, הצדק עם יואב. הספר אינו טוב. דווקא את שיטת הפרקים הקצרים אני אוהב וגם בספר זה היא תורמת לקריאה מהירה ושוטפת אולם בספר יש פגמים מהותיים. נעזוב את עניין ההיגיון והסבירות של העלילה שהוא נמוך מאד. אני מוכן לקבל את העובדה שבשירותים חשאיים וארגוני מודיעין יכולים להיות דברים הזויים לחלוטין אף יותר מהמתואר בספר, אבל הבעיה החמורה היא שזהו ספר מתח ללא מתח. אין משהו מותח בעלילה. אין אפילו הסתבכות אחת רצינית, יש הסתבכות אבל היא לא מביאה איתה שום מתח. אין משהו שלחלוטין לא מצליח, אנשי הצוות לא נמצאים בסכנה אף פעם ובעצם אפשר לומר ששיא האקשן, פעולות הצוות החשאי, מסתיימות מאה ומשהו עמודים לפני הספר ומשם הספר ממשיך הלאה ללא יעד ומטרה ברורים. מאכזב.

בספרי מתח מקובל לשלב איזו עלילת משנה מהעבר הרחוק שאמורה בסופו של דבר להשתלב בעלילה הנוכחית, להאיר אותה בצורה נוספת או אפילו להפוך את כל ההבנה. גם כאן יש כזו רק שהיא אינה משתלבת בסיפור . היא צדדית, לא מעניינת בפני עצמה ולא תורמת דבר לעלילה הראשית. הקורא המצפה לחיבור בין העלילות על סמך ספרים דומים בז’אנר נתקל בעוד אכזבה.

נחמד גם לגלות בספר אזכורים לספרים אחרים, אבל אם מביאים משם רעיונות כדאי גם לציין מקור. כך נתקלתי בתיאוריה זהה בצורה כמעט מוחלטת לדברים שכתב מלקולם גודלוול בספרו דוד וגולית. אין בעיה להשתמש בהם, אבל אפשר שהמספר אותם יגיד שקרא אותם בספר כלשהו, אפילו ללא ציון שם הסופר. אפילו זו דוגמה לעוד אכזבה שהייתה לי מהספר.

לרוב אני מעדיף לפרסם ביקורות על ספרים שאהבתי. זה הרבה יותר קל והרבה יותר נחמד. את רוב הספרים שלא אהבתי אני ממילא מפסיק לקרוא לאחר מעט עמודים ולוקח את האשמה על עצמי בתור קורא, אולם במקרים כמו ספר זה, בהם בסיום הקריאה אני מרגיש אכזבה, ותחושה שהסופר הפר את החוזה הלא כתוב בינו לבין הקורא, ובפרט שאני יכול גם להדגים בכמה דוגמאות שונות את מקורה של אותה אכזבה, אני מוצא לנכון לפרסם זאת ברבים.

 

כריכת הספר צוערים

צוערים

צוערים
יונתן דה שליט
כתר 2017

מגב הספר

לאחר‭ ‬שיערה‭ ‬שטיין‭ ‬מודחת‭ ‬מתפקידה‭ ‬במוסד‭, ‬היא‭ ‬מגויסת‭ ‬מחדש‭ ‬על‭ ‬ידי‭ ‬ראש‭ ‬הממשלה‭. ‬שטיין‭, ‬שכבר‭ ‬יצאו‭ ‬לה‭ ‬מוניטין‭ ‬של‭ ‬אישיות‭ ‬לא‭ ‬צפויה‭, ‬נקראת‭ ‬להקים‭ ‬יחידת‭ ‬צוערים‭ ‬חשאית‭ ‬שתפעל‭ ‬לפי‭ ‬חוקים‭ ‬משלה‭ ‬ותיענה‭ ‬רק‭ ‬לפקודותיו‭ ‬של‭ ‬ראש‭ ‬הממשלה‭. ‬מבחינת‭ ‬הממסד‭, ‬יחידה‭ ‬שבראשה‭ ‬מפקדת‭ ‬פרועה‭ ‬ושוברת‭ ‬מוסכמות‭ ‬היא‭ ‬לא‭ ‬פחות‭ ‬מאשר‭ ‬דגל‭ ‬אדום‭.‬ ששת‭ ‬צוערי‭ ‬היחידה‭, ‬גברים‭ ‬ונשים‭ ‬צעירים‭ ‬ומבריקים‭, ‬דולקים‭ ‬בעקבות‭ ‬צאצאיהם‭ ‬של‭ ‬אנשי‭ ‬כנופיית‭ ‬בּאדֶר–מַיינהוֹף‭ ‬שחוזרים‭ ‬להלך‭ ‬אימים‭ ‬על‭ ‬אירופה‭. ‬לא‭ ‬רק‭ ‬רוחות‭ ‬העבר‭ ‬משחקות‭ ‬כאן‭ ‬תפקיד‭ ‬אלא‭ ‬גם‭ ‬איומים‭ ‬חדשים‭ ‬ואקטואליים‭. ‬התראות‭ ‬חמות‭ ‬הקשורות‭ ‬באסלאם‭ ‬הקיצוני‭ ‬מעוררות‭ ‬אותם‭ ‬לפעולה‭, ‬והצוערים‭ ‬מוכרחים‭ ‬להבדיל‭ ‬בין‭ ‬עובדות‭ ‬למסכי‭ ‬עשן‭, ‬לפעול‭ ‬בלי‭ ‬גיבוי‭ – ‬ולנַצח‭. ‬אבל‭ ‬הם‭ ‬עתידים‭ ‬לגלות‭ ‬שבמשימה‭ ‬הזאת‭, ‬לא‭ ‬פעם‭ ‬הצייד‭ ‬הופך‭ ‬לניצוד‭.‬ בצוערים‭ ‬יונתן‭ ‬דה‭ ‬שליט‭ ‬חוזר‭ ‬לרבים‭ ‬מגיבורי‭ ‬רב–המכר‭ ‬הבלתי‭ ‬נשכח‭ ‬בוגד‭, ‬ומפגיש‭ ‬את‭ ‬הקוראים‭ ‬עם‭ ‬עלילות‭ ‬מצטלבות‭ ‬ודמויות‭ ‬חדשות‭ ‬ומרתקות‭ ‬במציאות‭ ‬דליקה‭. ‬זהו‭ ‬רומן‭ ‬מתח‭ ‬מסחרר‭ ‬ומורכב‭, ‬אשר‭ ‬מטיל‭ ‬אור‭ ‬על‭ ‬עולם‭ ‬הסתרים‭ ‬שמתקיים‭ ‬בסמוך‭ ‬לזה‭ ‬המוכר‭ ‬לנו‭.‬

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *