ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ציפורי גשם

10 בדצמבר 2018 גדי איידלהייט

אחת ההנאות בספרות היא היציאה מאזור הנוחות. לרוב זה קורה בספרים שעוסקים בנושאים רגישים או כאלו שאינך מסכים איתם, אולם בספר “ציפורי גשם” הסיבה הייתה שונה. הניסיון לקרוא את הספר בעיניים של קורא ישראלי ייכשל. אין להתפלא על כך שספר של סופרת ילידת אינדונזיה, תושבת סינגפור ושמתרחש ביפן, מצריך חשיבה שונה. אפילו הכריכה דורשת חשיבה. למה על ספר ששמו ציפורי גשם יש תמונה של דגים? ולכן צריך לעזוב את נקודת המבט בה אנו מורגלים ולשמור על ראש פתוח, להיכנס לאווירה היפנית ובכך להעצים את ההנאה מהספר.

הספר נפתח ברן המגיע לאקאקווה (עיר שאינה קיימת במציאות) מטוקיו לאחר שאחותו נרצחה באכזריות. יציאתו מטוקיו מתרחשת לאחר פרידה ומריבה עם נאה, חברתו מזה כמה שנים הלוחצת עליו להתחתן ואנו למדים שלרן יש בעיות בהחזקת קשר ארוך עם נשים. רן מגיע ונפגש עם הקצין החוקר את הפרשה אבל למשטרה אין אפילו קצה חוט לפתרון. בתחילת הספר נראה שרן מגיע לטקסי הפרידה המסורתיים ולסגירת פינות. אנחנו חושבים שנכנסו לרומן בלשי שעיקרו מי הרוצח, ולמה, כי לא נראה שלקייקו יש אויבים, אבל מהר מאד מתגלה שלא זה העניין המרכזי בספר.

רן נשאב למקום, ובמקום לסיים את ענייניו ולחזור לטוקיו, הוא נשאר שם ונכנס לנעלי אחותו. הוא מקבל משרה זמנית במקום בו היא עבדה, בית ספר משלים בו הוא למד אנגלית (לימוד אנגלית הוא מקצוע נחשב ביפן), הוא אפילו גר במקום בו היא גרה ונפגש עם אנשים שהיא הכירה, בלי שאפילו הוא יודע על כך. הוא לא מצליח להחליט מה לעשות לגבי הקשר שלו עם נאה ובמשך חודשים לא יוצר איתה שום קשר.

תוך כדי הישארותו וכמעט מבלי שהוא יעשה צעדים אקטיביים לפתרון התעלומה, מתחילות להתברר עובדות. רן לא מגלה דברים, הם מגיעים אליו. מעטפה ליד הדלת, חלומות ובהם מידע מדמויות שהוא כלל לא מכיר, ודברים שהוא פשוט פתאום יודע, מבלי שלקורא יהיה מושג איך ומדוע. בספרות הבלשית המקובלת אלו דברים שלא ייעשו, אבל כבר הבחתנם שהספר אינו בלשי ובוודאי שאינו מערבי.

אז במה כן עוסק הספר? הספר עוסק בנסיונות של רן למצוא את עצמו. מי אחותו, מה היא הייתה בשבילו, מדוע קשה לו להתמיד במערכת יחסים אחת, מדוא הוא מחפש סטוצים מזדמנים לרוב, למה הוא לא מסוגל לחדש את הקשר עם נאה, וגם לא להיפרד ממנה כמו שצריך. לאט לאט מתבררים הדברים. האם רן לא ידע אותם מעולם כפי שהוא טוען, או שמא הם היו מודחקים אצלו שנים רבות? כנראה שילוב כלשהו של השניים ביחד. חלק הוא ידע, חלק לא, וחלק הוא לא רצה לדעת.

במחשבה המערבית המקובלת מה שאדם לא יודע, לא יכול להשפיע על התנהגותו, אולם אצל רן, נפשו נודדת וחסרת מנוחה, בגלל הדברים שקרו בין אם הוא ידע אותם ובין אם לא ידע אותם. רצח אחותו מכריח אותו לחפש ולגלות  את כל העובדות האלו ולהרכיב מהם את סיפור חייו,להתבגר ולהתגבר ולהמשיך הלאה. ואכן בסוף הספר רן מקבל החלטות:  לחזור לטוקיו, לחפש עבודה קבועה ואולי גם לחדש את הקשר עם נאה.

במאמר מוסגר, בעיניים שלי, אני מקווה שנאה תשלח את רן לכל הרוחות. הרי רן העליב אותה, עזב, לא התקשר להתנצל, נעלם לחצי שנה ואז מתקשר. אבל אלו העיניים שלי, ואולי בעיניים יפניות, עדיין יש סיכוי לקשר בין רן לנאה.

הצורך שלי לשנות את נקודת מבט ולקרוא את הספר בעיניים שונות, הוא שנתן לספר את קסמו. הכתיבה של גונאוון עדינה ומרומזת. יש דרמות, יש מריבות, יש כעסים, יש אהבות ויצרים, אבל הכל מוגש בצורה מאופקת לקורא, ללא רעש וצלצולים. זה הסגנון היפני וכמוהו אפשר למצוא ביצירות יפניות אחרות (ראו למשל: חתולה אורחת) בספרות ובקולנוע, סגנון שכדאי להיחשף עליו, ויכול להעשיר את עולומו של הקורא.

כריכת הספר ציפורי גשם

ציפורי גשם

ציפורי גשם
קלאריסה גונאוון
מאנגלית: אורה דנקנר
תמיר//סנדיק 2018

מגב הספר

רֶן אישידה מגיע לאקאקאווה להלווייתה של אחותו קייקו, שנרצחה בדקירות סכין. שבע שנים חלפו מאז עזבה קייקו את טוקיו ועברה לגור הרחק מאחיה ומהוריהם, ואף שהקפידו לשוחח פעם בשבוע בטלפון, רן מבין עד מהרה שידע מעט מאוד על חייה של אחותו. רן מבקש לדעת מי הוא הרוצח ומה קרה בליל הרצח, וכדי לפענח את התעלומה הוא מחליט להישאר באקאקאווה, שם הוא מחליק אט־אט, לא תמיד מתוך מודעות, אל מסלול חייה של אחותו.

רן נחשף אל קשת רחבה של דמויות מקומיות, ובהן פוליטיקאי מסתורי המארח אותו בביתו, עמיתיו לעבודה ותלמידה מרדנית שובת לב; את חייו בהווה מלווים זיכרונות עבר משנות ילדותו לצדה של קייקו שבהן היו צמודים זה לזה, ומהשנים שבהן הניחו לשתיקות ולחצאי־אמיתות לעצב את יחסיהם; את חלומותיו רודפת ילדה קטנה שמנסה נואשות לומר לו משהו. רן מנסה להבין מי היא הילדה ומה היא רוצה לומר לו, ובסבלנות רבה מתיר את סבך הסודות ששמרה בתוכה קייקו אישידה.

בכתיבה עדינה ומדויקת סוחפת קלריסה גונאוון את הקורא למסעו של רן בעקבות עברה של אחותו ובעקבות מערכת היחסים המורכבת שלהם, שדקויותיה וסדקיה נחשפים בצל האסון.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *