ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

קונסטלציה של תופעות חיוניות

12 בדצמבר 2015 גדי איידלהייט

לא היה הרבה סיכוי שבכלל אגיע לספר הזה. השם שלו, שם של ספר מדע בדיוני מוזר, הכריכה שלו הזכירה לי ספר מדע בדיוני אחר (הכרונוליתים – ספר טוב), על הסופר לא שמעתי כלום (וזה אכן ספרו הראשון) ובאופן כללי ספר שעושה הכול כדי להתחמק ממך שלא תרים אותו מהמדף. למזלו של הספר, הוא דווקא תפס את תשומת ליבו של צור ארליך שכתב עליו סקירה אוהדת . וכשצור ממליץ, כדאי לקרוא (רק נזהיר שיש מעט ספויילרים בסקירה שלו), ולהמלצתו אוסיף גם את זו שלי.

מה אתם יודעים על צ’צ’ניה? בואו נתחיל מאיפה היא נמצאת. את זה דווקא ידעתי. וגם עוד כמה פרטים, שהיא קיוותה לקבל עצמאות מרוסיה ולא לגמרי הלך לה והייתה מלחמה ופיגועים וטרור. אבל זהו בערך. פעמים רבות אנו מתלוננים שבעולם לא מבינים בכלל מה קורה כאן בפינה הקטנה שלנו על הגלובוס, אבל גם אנחנו לא יודעים מה קורה בפינות אחרות. ולפחות לפי המסופר בספר, אולי באמת עדיף לא לדעת. שתי מלחמות כבר היו בצ’צניה מאז התפרקות ברית המועצות ובשתיהן דוכאו כוחות המורדים שרצו עצמאות ביד קשה בידי הצבא הרוסי המכונה הפדרלים.

אז מה משמעות השם המוזר הזה של הספר? את התשובה נגלה רק בעמוד 174. במילים מסורבלות אלו בחר המילון הרפואי של איגוד הרופאים הסובייטי להגדיר את המילה חיים. חיים: קונסטלציה של תופעות חיוניות – ארגון, גרייה, תנועה, גדילה, רבייה, הסתגלות. כנראה שההגדרה חשובה מאחר והיא מופיעה שוב לקראת סוף הספר.

ובכל התופעות החיוניות האלו העלילה עוסקת. בלשון אותה אנו מכירים נגיד שהספר עוסק בחיים עצמם. עלילת הספר מתפרשת על פני חמישה ימים, אבל היא סיפור מסגרת לעשור שלם המקיף חלק משתי המלחמות ותקופת ביניים באמצע. סרגל הזמן המוצב בראש כל פרק מבהיר לנו מתי אנו נמצאים, אבל לא בטוח שזה משנה כל כך. הספר נפתח באחמד, הרופא הגרוע ביותר שאפשר להעלות על הדעת וצייר לא רע המבריח את בתו של חברו שנעצר בידי הרוסים ומעביר את הילדה, בת שמונה בסך הכל, לבית החולים בעיר הסמוכה. בית החולים, מבנה סובייטי מיושן וחרב כמעט לחלוטין מכיל צוות של רופאה, אחות, ושומר ומנסה כמיטב יכולתו לטפל במי שאפשר. סוניה, הרופאה, ויתרה על חיי נוחות בלונדון וחזרה למולדתה בחיפושיה אחר אחותה (שנמצאה ונעלמה שוב לבלי שוב) ואילו לאחמד מעולם לא הייתה הזדמנות לעזוב. במשך חמשת הימים של הרומן הם ילמדו אחד על השני אבל בעיקר אנחנו נלמד עליהם ועל עברם ועל עוד כמה דמויות משנה שכולן קשורות אחת לשנייה בדרכים שונות, ודרך זה על המתרחש בצ’צ’ניה שכעת היא מנסה לשקם את עצמה. קשה לומר שהספר אופטימי. הוא אף מדכא לעיתים. מתוארת בו כמות רבה של סבל, פליטים שעוזבים את בתיהם. אנשים שנעלמים באישון לילה ללא שום סיבה, עינויים והודאות מפוקפקות, יחס ברוטלי לנשים כולל סחר ועבדות למטרות מין ומועקה לאורך כל הספר על הניסיונות הקשים ולרוב עקרים, שהגיבורים עושים על מנת ליצור לעצמם חיים כלשהם, רצוי שפויים ככל האפשר בכאוס סביבם – אותה תופעה חיונית המכונה הסתגלות. למעשה הספר משתרע לא על פני חמישה ימים וגם לא על פני עשר שנים אלא על יותר ממאה שנה. במקומות רבים לוקח אותנו המחבר לעתיד  ומגלה לנו מה יהיה עם דמות מסוימת בעוד שלוש, חמש-עשרה ואפילו תשעים שנה, כאילו רוצה לומר לנו שלמרות העבר הקשה והווה הבלתי נסבל, יש עתיד…

פרק ראשון מהספר

קונסטלציה של תופעות חיוניות / אנתוני מרה

קונסטלציה של תופעות חיוניות - כריכת הספר

קונסטלציה של תופעות חיוניות

קונסטלציה של תופעות חיוניות
אנתוני מארה
מאנגלית: שאול לוין
כנרת זמורה ביתן 2015 (במקור:2013)

מגב הספר

השנה היא 2004, וחמישה ימים עתידים לטלטל לנצח את חייהם של שלושה אנשים. הילדה שחזתה בזוועות, השכן שהציל אותה והרופאה שאליה הגיעו באישון לילה מתוך השלג ימצאו את עצמם כרוכים זה בזה. מתוך הטראומות של העבר והזיכרונות מימים מאושרים תעלומות ישנות נפתרות, גילויים חדשים נחשפים, ונרקמת מסכת חיים שלמה.

אנתוני מארה, יליד וושינגטון, הוא מהתיירים הזרים הראשונים שביקרו ברפובליקה הצ’צ’נית. באוקטובר 2012 זכה בפרס וייטינג לסופרים, שניתן מדי שנה לסופרים חדשים המפגינים כישרון יוצא דופן. עם חתני הפרס הקודמים נמנים ג’ונתן פראנזן, דייוויד פוסטר וולאס ומייקל קנינגהאם.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *