ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

קיסר השכונה

8 ביוני 2014 גדי איידלהייט

סקירת הספר קיסר השכונה, הספר חדש של נאווה מקמל-עתיר. ספריה מיועדים לקהל קוראים רחב, ילדים נוער ומבוגרים. הספר הנוכחי מתאים לילדים ביסודי ומציג את גד, ילד צעיר כמעט ללא חברים וגם אלו שעוד יש לו, לא מתייחסים אליו יפה (בלשון המעטה). נתתי את הספר ליואב (כיתה ד’) שקרא אותו וכבר בפרק החמישי אמר שהספר טוב. לאחר הקריאה, סיכם יואב בכמה משפטים:

“זה סיפור שמראה איך ילד שאין לו אף אחד, אין לו חברים, אבא נפטר, אמא עובדת קשה וכמעט לא נמצאת בבית מתגבר על הקשיים להיות לבד בעולם הדמיוני שלו ואיך הוא מסתדר עם החברים שמשקרים ומחרימים אותו. זה ספר טוב ומומלץ.”

ואני אוסיף שגם למבוגרים כדאי לקרוא את הספר (זה לא יקח הרבה זמן) ובעיקר לנסות ולאתר סימני מצוקה אצל הילדים. אמנם הספר מציג בעיות של ילדים באופן חד, אולם כמעט כל ילד בשלב מסוים סובל מאי פופולאריות עד חרם ואולי אף מאלימות. ילדים לרוב יטו להסתיר עובדות אלו מהוריהם ויש להיות ערים לשינויי התנהגות אצל הילדים ולדעת איך ואיפה אפשר לעזור. הספר מבוסס על הצגה לילדים בשם זהה.

קיסר השכונה - כריכת הספר

קיסר השכונה

קיסר השכונה
נאוה מקמל עתיר
ידיעות ספרים 2014

מגב הספר

בסלון ביתו, במאהל האינדיאנים שהקים, עולה סיפור בדידותו של גד והחרם שהטילו עליו חבריו. שם, בעולמו הסודי, הוא אהוב ורצוי ומקובל, והוא יכול לעשות בדמיונו כל מה שהוא רוצה, אפילו להחזיר את אבא.

הכל מתחיל כשההורים של עידו, הילד מהבית השכן, מביאים כלב חדש הביתה ועידו קורא לו קיסר. לכל ילדי השכונה מרשה עידו לטייל עם קיסר ולשמור עליו, חוץ מאשר לגד. אבל נפשו של גד יוצאת אל הכלב, ובאחר צהריים אחד הוא עוקב אחריו עד לשדירה המרוחקת ומגלה שם דברים שלא היה אמור לראות. מרגע זה שום דבר כבר לא יהיה כמו קודם.

קיסר השכונה מבוסס על הצגה שכתבה הסופרת והמחזאית נאוה מקמל-עתיר ושהציגה בפסטיבל הבינלאומי להצגות ילדים בחיפה.

בספר מרגש זה משרטטת מקמל-עתיר בכישרונה הייחודי את עולמם המורכב של ילדים המוצאים בתוך עצמם כוחות להתמודד עם העולם ועם חברת הילדים שבתוכה הם חיים.

One Comment

  • אביב 1 בינואר 2016 at 22:57

    ספר נחמד מאוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *