ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

קרן זווית

15 במרץ 2015 גדי איידלהייט

הזדמן לידי קלסר עם דפים מודפסים. עיינתי מעט והתברר שיש בו מאמרים על פרשות השבוע שנכתבו לטעמי. התבוננות ריאלית על הפרשות וניסיון להבין מתוכן דברים באמצעות כלי המדע והריאליה לאותה תקופה. סגנון שאני מאד אוהב לקרוא ולכתוב בעצמי. פגשתי לאחר מכן את הכותב ואמרתי לו שנהנתי מאד מדבריו ושאני מקווה שהדברים יודפסו ויופצו ברבים. לפני כחודש וחצי ראיתי בפייסבוק  שמישהו סיפר שהוא קנה את הספר. מאחר וידעתי שהספר כמעט תפור במדויק למידתי יצרתי קשר עם המחבר על מנת לברר פרטי רכישה ובאותו ערב הספר כבר היה אצלי.

נדב שנרב הוא פרופסור לפיזיקה באוניברסיטת בר אילן שקיבץ עשרות ממאמריו על פרשת השבוע לספר בהוצאה עצמית. המאמרים מקוריים ומגוונים ועושים שימוש נרחב בידע מדעי עכשווי דרכו מנסים להבין פרטים שונים בתורה. לפעמים אלו פרטים מהותיים (כדוגמת המאמר לפרשת ויקהל על הבדלים בין הדת היהודית לדת הקראית) ולפעמים אלו חישובים משונים למדי המנסים לברר כמה כסף וזהב באמת נאסף למלאכת המשכן ומהו אורך האמה בה נעשה שימוש. פרקים אלו (פרשות תצווה ופקודי) עורכים חישובים ממעט הפרטים המופיעים בתורה, על גודלם של כלי המקדש וכמויות החומרים שנאספו ומהם מגיעים ללא מעט בעיות. מידת האורך של האמה יוצאת קטנה בהרבה מהערכים שאנו נוהגים, כמות הזהב מספיקה בקושי לכלי המשכן (במיוחד עם זוכרים שכל קרשי המשכן צופו זהב – ציפוי של שטח פנים גדול במיוחד שחייב טכניקות ציפוי עדינות שלא ידוע אם היו קיימות באותה תקופה). הספר  דירבן אותי לערוך מחקר עצמאי דומה משלי בנוגע לשאלת גודלו של עגל הזהב. ידע מדעי יכול להקל אבל לרוב אינו נדרש ומרחבי הידע המופיעים בספר מפתיעים (ובפרט בהערות השוליים המרחיבות כמו למשל לגלות שחיים בעולם 5000 איש היכולים באופן תיאורטי לרשת את כתר המלוכה הבריטי). עימוד הספר צפוף מעט לטעמי למרות שגם כך הוא די עבה (נייר עבה וכריכה קשה), ומופיעים בו איורים ותרשימים רבים, חלקם בצבע מלא.

מי שמחפש ספר שונה ומיוחד על פרשות השבוע ימצא כאן את מבוקשו. אולי מה שאהוב עלי כל כך בצורת כתיבה זו הוא ההתבוננות המחודשת על הכתוב בכלים המוכרים לנו קיים ומתוכם ההבנה שאותם טקסטים עתיקים הם רבי משמעות גם לקורא בן ימינו.  אני קורא בו מדי שבת לפרשה המתאימה אולם רבים אחרים קוראים בו כספר עיון מההתחלה ועד הסוף. שתי הדרכים אפשריות. כל פרק עומד בפני עצמו, ובכל פרק מפליגים לנושאים רבים כך שהצימוד לפרשת השבוע קיים אבל אינו הכרחי.  באתר של פרופ’ שנרב תמצאו מאמרים על כמה פרשות וכבונוס מיוחד לגולשי האתר ניאות נדב לפרסם כאן את הפרק העוסק בחג הפסח

Download (PDF, 1.28MB)

קרן זווית - כריכת הספר

קרן זווית

קרן זווית
מחשבות וחישובים לפרשיות השבוע
נדב שנרב
הוצעה עצמית תשע”ה
ניתן להשיג בחנויות ואצל המחבר 052-7485830 ובמייל [email protected]

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *