ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

קר כקרח

30 באפריל 2019 גדי איידלהייט

לא הכרתי את סדרת הספרים הצרפתית על פקד אדמסברג וזה כבר הספר החמישי בסדרה הצרפתית של ספרי מתח. מה שעזר לקבל את ההחלטה לקרוא אותו היה האזכור של האי גריסמי באיסלנד, וערפל כבד. בגרימסי אמנם לא הייתי (זה שיט של די הרבה שעות מהוסאוויק) אבל בערפלים של איסלנד יש לי קצת מושג. כמו שמתואר בספר לא רואים בהם כלום. שני מטר קדימה וזהו.

האי הקטנטן שמוזכר “אי השועל” לא קיים ליד גרימסי, יש אי בשם זה אי שם בים בין הפיורדים המערביים לחצי האי סנייפלנאס, וצריך להיות די משוגע בכלל להתקרב למקומות האלו בנובמבר, אבל ניחא. בכל מקרה, אין יותר מדי תיאורים של איסלנד, אבל היה נחמד להיזכר.
בספר עצמו, מכתב שנשלח ואחריו מוות שנראה כמו התאבדות, אבל הוא בעצם מקרה רצח. מקרה שני, מסיר ספק שיש כאן רוצח סדרתי, אבל מה בדיוק הקשר. האם זה הקשר האיסלנדי, הוא קשר דרך חוג מסתורי ומוזר העוסק במהפכה הצרפתית? השוטרים נעים בין שתי האפשרויות כל הזמן, רציחות נוספות קורות, רמזים והטעיות לאורך כל הדרך, ובסופו של דבר, רב הפקד אדמסברג מפענח את התעלומה.
חוץ מתפקידו של רב הפקד, התקשתי מעט לעקוב אחרי שאר חברי הצוות, מה הם עושים בדיוק, ואיך כולם תורמים לעלילה, לרוב עלילות בלש הם עלילות סולו, מקסימום יש עוזר או שניים, כשיש צוות גדול, צריך לתת יותר מקום לכולם ולא להשאיר את כל הגילויים לאדם אחד.
מבחינת החידה הבלשית, הספר בהחלט סביר, יש לא מעט רמזים, כפי שאדמסברג עצמו אומר, המידע כולו גלוי, ואכן היו לי חשדות מסוימים שהיו בכיוון הנכון, אולם פיענוח מושלם של הפרשה, הצריך המתנה לניתוחו של הרב פקד, המבוצע שטייל הרקול פוארו בפני כל הצוות.
בספר רקע רב על המהפכה הצרפתית, אפילו עם רשימת קריאה נוספת בסוף הספר, שנראה שגם בצרפת ההתעיינות בהיסטוריה רק הולכת ופוחתחת וספרות פופוליסטית היא עוד אחת הדרכים לזרוק קצת מידע היסטורי להמונים. השילוב נעשה בטוב טעם, לא בגישה דידקטית ולמדנית מדי, וגם כקורא ישראלי למדתי לא מעט דברים חדשים.

קר כקרח

קר כקרח
פרד ורגאס
מאנגלית: מיכל ספיר
כתר 2019

מגב הספר
תעלומה חדשה ניצבת לפתחו של הבלש המבריק והאקסצטנרי רב–פקד אדמסברג: שני אנשים נמצאו מתים בבתיהם, בשני המקרים נראה שהתאבדו. אולם נסיבות המוות, וסימן קטן ומסתורי שנמצא לצד הגופות, גורמים לאדמסברג לחשוד שמדובר ברצח. החשד גובר כשהוא מגלה שהשניים השתתפו לפני כעשור במסע הרה אסון ובו חבורת מטיילים נתקעה ימים רבים על אי קטן לחופי איסלנד בשל ערפל כבד. כשהערפל התפזר, שניים מבני הקבוצה כבר לא היו בין החיים.

מה קרה על האי לפני שנים? ומה עלה בגורלם של שאר חברי הקבוצה? וכיצד כל זה קשורל אגודה סודית החוקרת את כתביו של מקסימילאן רובספייר, מאבות המהפכה הצרפתית?

העבר, הקרוב והרחוק, חוזר לרדוף את אדמסברג, והוא מנסה, יחד עם חבורת השוטרים יוצאת הדופן של היחידה לחקירת פשעים חמורים, להתיר סבך של יריבויות עתיקות לפני שאנשים נוספים ימותו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *