ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

קשר דם

18 בינואר 2016 גדי איידלהייט

גודל הפונט מרמז שמדובר בספר לבני נוער, אבל התוכן יכול להיות קשה להם מדי. אולי רק בגילאי תיכון היותר מתקדמים, תצטרכו לקרוא בעצמכם ולהחליט לבד. האיזכור של הספר “גברת דאוטפייר” אולי יגורם לכם לחשוב שגם לספר זה תוכן קומי כלשהי. ההיפך הוא הנכון, זהו סיפור קשה, אך משקף את המציאות. הטכניקה של פיין להעביר את הסיפור פשוטה ויעילה. פרקים קצרצרים וכל פרק מנקודת מבט של מישהו אחר, לפעמים בהופעה חד פעמית. כאשר עושים זאת היטב, כמו במקרה זה, התוצאה היא ספר שתתפתו לקרוא עוד פרק ועוד אחד ולהתקדם לאט לאט עד שתגלו שסיימתם אותו. אין כמעט קטעים מיותרים. אין תיאורים ארוכים או דיאלוגים פילוסופיים. הכל מוטח ישר ובמהירות בפרצופו של הקורא שלפעמים נשאר המום.

גם אין הקדמות מיותרות. הספר מתחיל במהירות ומשם מגביר את הקצב. דפיקות רמות על הדלת וכח המשטרה פורץ לבית ומשחרר את לוסי ובנה הקטן אדי שהיו כלואים בתוכו במשך שלוש שנים על ידי בן זוגה של האם – האריס האלים. מזל שאיזו שכנה החליטה להתקשר למשטרה (גם אותה נשמע בספר). משם הספר מלווה את צעדי השיקום של אדי (לוסי למרבה הצער, ספגה נזקים קשים ובלתי הפיכים) הנאלץ לבנות מחדש את עצמו ואת עולמו. אדי מועבר למשפחת אומנה ומשם לאימוץ ונראה שהוא מצליח להשתלב, אולם הפחד הגדול השלו, שמא יפגוש את ברייס (שהצליח מבחינה משפטית לצאת מכל העסק) באקראי, לא מרפה ממנו. וכך ישנם לאדי עליות וירידות, שאולי אופיניות לכל מתבגר, עד אירוע שתופס אותו לא מוכן ומהווה טריגר חזק לכל אירועי העבר. אירוע זה גורם להדרדרות שלו למקומות הנמוכים ביותר האפשריים.

למרות התוכן הלא פשוט, שמזכיר ספר מצוין אחר וקשה לא פחות – “חדר” של אמה דונהיו, ואולי דווקא בגללו, כדאי לקרוא את הספר (ולשפוט לבד האם הוא מתאים למתבגרים אצלכם). דברים כאלו קורים גם מסביבנו ויכולים חלילה לקרות גם לנו ולילדנו.

קשר דם - כריכת הספר

קשר דם

קשר דם
אן פיין
מאנגלית: שרה ריפין
דני ספרים 2015 (במקור 2013)

מגב הספר

גם אם הייתי מספר, אף אחד לא היה מאמין לי. אז אני לא אומר כלום. אני לא משקר, אבל אני גם לא מגלה. המורים שלי חושבים שאני בא מאותו סוג של בתים כמו האחרים. הם לא יודעים מי אני, ואם פעם יָדעו, הם כבר לא יכולים לזכור את הכותרות. זה קרה לפני שנים.

בגיל ארבע אדוארד נכלא בביתו על ידי החבר האלים של אמו ועובר מסכת התעללויות נפשיות. כשאחת השכנות מבחינה במקרה בפנים החיוורות המציצות מבעד לסדק בחלון האטום, הוא כבר בן שבע. אדוארד ניצל, אך הנזק הנפשי הבלתי הפיך כבר נעשה. כעבור שנים הוא חי לבטח עם משפחה מאמצת שעושה ככל יכולתה להחזירו למסלול חיים נורמלי, אך ניכר שעברו עדיין ממשיך לרדוף אותו  ואז הוא נתקל במקרה בתמונה שמערערת את נפשו עד היסוד.  אם המפלצת המתינה בתוכו כל השנים האלה כדי לפרוץ שוב החוצה?
בסגנון מינימליסטי, חזק ובלתי מתפשר מביאה הסופרת אן פיין את סיפורו המצמרר של אדוארד דרך נקודת מבטו ודרך עיניהם של האנשים המלווים אותו: השכנה, השוטר שמציל אותו, העובד הסוציאלי, בני משפחתו המאמצת ועוד. דמותו של אדוארד לא תעזוב אתכם ימים רבים לאחר שתסיימו לקרוא את הספר.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *