ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

קשר לאחד

19 בפברואר 2018 גדי איידלהייט

חיים באר והעורך גדעון טיקוצקי, אספו ומיינו מבחר רשומות על ירושלים שנכתבו במהלך הזמנים ומעניקים לנו קפסולת זמן, הן לזמן כתיבת הסיפורים והן הרבה  לפניהם, לזמן היישוב הישן ודרך סיפורי אנשים עוד אחורה למקדש שלמה. דמויות וסיפורים רבים בספר, כפי שתוכלו למצוא דוגמאות מהתיאור בגב הכריכה, וככל שהם נשמעים משונים, אין סיפור שהוא מוזר מדי מכדי שיוכל להתרחש בירושלים, עיר של מקדש, מפגשים, היסטוריה, תרבות, דתות, אדריכלות, מלחמה ושלום.

הרשימות רובן נכתב מזמן, ומידע מפורט על כל רשימה, מועד ומקום פרסומה המקורי והערות ביבליוגרפיות מופיע במרוכז בסוף הספר. הרשימות קובצו לפי נושאים, אלו העוסקות באנשי הישוב הישן ועד טיולים בעולם בהם נתקל המחבר בירושלים. פרק אחד בנושא זה עניין אותי במיוחד מאחר והכותרת הבטיחה ביקור במרתף ביתו של ג’ון סון, ואפילו אני הקטן, ביקרתי בביתו הנאה של ס’ון המכיל אוספי אומנות החבויים זה מאחורי זה, בהנדסה מעניינת של קירות נפתחים ושפע עתיקות ארכיאולוגיות, אולם אבוי, חלק זה של הרשימה נשמט מהספר, ונאלצתי להסתפק בסיפור אודות אבנו של יעקב אבינו עליה מושבעים מלכי אנגליה, ובמבחר אנשי שם הקבורים בקריפט של כנסיית סנט פול (שביום נאה מומלץ לטפס 555 מדרגות עד לתצפית בראשה).

לא החמצתי אף את אזכורו של רבי משה שפירא, אמן ומומחה שעוני השמש, ששעונו הגדול על בית הכנסת זהרי חמה כבר מזמן לא נמצא בזוהריו ודורש עבודת שימור ושחזור יסודית, כמו גם שעונים האחרים על קיר בית הכנסת הגדול בפתח תקווה.

וכך אין מישהו שלא ימצא משהו הקרוב אליו בירושלים ובכתיבתו של באר, כתיבה יפה, מעמיקה ומסוגננת, היונקת מהמקורות ומראה בקיאות ועושר במרחבי הידע. הרשימות אינן ארוכות, ואני קורא בהן קמעא קמעא על מנת להאריך את זמן ההנאה מספר זה, שכולו אפוף בהילות תשעת הקבין של קדושה שנטלה ירושלים. ירושלים היא קסם, ואם כבר סקרתי ספר אחד בשם זה, קסם ירושלמי, הרי שהקסם אינו רק ירושלים המתחדשת, אלא גם ירושלים הישנה, וגם ספרנו זה קסום הוא.

קראתי ספרים של חיים באר. בעיני הטוב מכולם הוא “לפני המקום“, כתיבה מזוקקת המחברת את גורל העם היהודי עם גורל הספר והופכת אותם לאחד. באר הוא איש של חידות, ומפעם לפעם הוא משתמש בידע הנרחב שלו לתעתע בקורא. ברצותו מפענח את מבואותיו וברצותו מכסה ומתיר זאת לקרוא שאולי יודע ואולי לא. אולם חידה אחת נפתרה בספר זה ואם שמו הלועזי של הספר לפני המקום היה Upon a certain place הרי שמו הלועזי של ספר זה הוא This is the place. וכך לא משנה איפה באר נמצא, ברמת-גן או בואנזה, ולא משנה איפה הקורא נמצא, המקום הוא תמיד, ירושלים.

 

 

כריכת הספר קשר לאחד

קשר לאחד

קשר לאחד
חיים באר
עם עובד 2017

מגב הספר

נסיכה הולנדית עשירה שהקימה בעיר הקודש בית מידות למי שישרוד את סוף העולם, הרופא היהודי של סולטן זנזיבר שפירק בעצמו את אוהל המשיח, מנהל בית החולים היקֶה שדרש מעובדיו למלא את כל הטפסים בכתב רש״י – אלו רק מקצת הדמויות שחיים באר מעלה מנבכי ההיסטוריה של ירושלים ומדובב את סיפוריהן המרתקים. לצד זאת הוא חושף פרקים פחות מוּכּרים בחיי אישים ידועים, שגורלם נקשר בגורל העיר, בהם אליעזר בן יהודה, י״ח ברנר ובני חבורת ״האחדוּת״ (רחל ינאית בן צבי, יצחק בן צבי, דוד בן גוריון ואחרים).

כך נוצרת תמונה ייחודית ומפתיעה של ירושלים, מתקופת ״היישוב הישן״ ועד זמננו, בדרך המשלבת את כישרון הסיפור של בן העיר עם יכולת מחקרית מרשימה המובילה לתגליות מעוררות השתאות ולבחינה מעמיקה של מהות העיר, על שלל ניגודיה, בגשמיותה וברוחניותה.

בַּספר כונסו לראשונה רשימות ומאמרים שחיים באר פרסם במשך למעלה מיובל שנים, לצד רשימות חדשות. הספר משיב אל קדַמת הבמה פן אחר בכתיבתו של באר, מחבר הרומנים נוצותעת הזמירחבליםלפני המקוםאל מקום שהרוח הולך וחלומותיהם החדשים, וספרי העיון גם אהבתם גם שנאתם: ביאליק, ברנר עגנון — מערכות יחסיםמזיכרונותיה של תולעת ספרים: מסעות בעקבות סופרים וספרים וחדרים מלאים ספרים.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *