ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

רואים רחוק – אורנה בורדמן

18 בספטמבר 2015 הדר

בספר החדש של אורנה בורדמן, כמו בקודמים לו, ממשיכים להיחשף לתנ”ך ולתקופות הקדומות שבמקרא, מנקודת מבטן של הדמויות שהיו שם. מהסיפור שמובא בתמציתיות בתנ”ך, נפתחת ונרקמת עלילה שלמה המספרת לנו את המשך הסיפור, את מה שאנחנו לא יודעים, ברוח הסיפור המקראי ותוך השלמת הפרטים מדמיונה.

ב’רואים רחוק’ הסיפור התנכ”י המתווה את העלילה הוא פרשת ‘פילגש בגבעה’ מספר שופטים. הספר מתחיל תשע שנים לאחר מכן, כשאת איתן, נכדו של ראש שבט בנימין, מוצא נביא האומר לו בשם ה’ כי הוא נדרש להקים מחדש את שבטו ההרוס והמפוזר בכל הארץ. איתן, שבעצמו חי כל השנים האלה במערות ובהרים לבדו, אינו יודע בהתחלה כיצד יוכל לעשות זאת ולמלא את שליחותו. הנביא מציע לו לבוא לשהות אצלו וכך הוא יוכל ללמדו ולהדריכו לקראת השליחות שעומדת בפניו.

עטרה באה ממשפחה מיוחסת וענפה, שאביה, אביחי הכהן, מטיף לבנות ישראל להנשא לבני בנימין המוחרמים כדי לשמר את השבט, מראה את התנגדותו דווקא כשבתו שלו מעוניינת ללכת לחולל בכרמים בט”ו באב הקרב ובא. עטרה מחליטה ללכת ורק לצפות במעמד, היא דוחה מעליה את שלושת הבחורים שניגשים אליה ומציעים את מה שהיא יודעת שאין לה צורך בו. כשהיא צופה על המתרחש, היא פוגשת באיתן. כשמתברר לה שהוא יודע מיהו אביה ומי משפחתה,  היא שואלת אותו את אותה השאלה ששאלה את אותם בחורים, ומקבלת את התשובה לה נדרשה כדי להבין שלו היא צריכה להנשא.

” אשאל אותך את השאלה שבתשובה עליה התהדרו שלושת הבחורים שביקשו את ידי,”אמרה, בתקווה שתמצא בדבריו פגם שיצדיק את התנערותה ממנו. “מה יש בך שבשלו כדאי לי להנשא דווקא לך?”

הבחור הרהר בדבריה לפני שהשיב.

“האמת היא שאין בי דבר שאין בבחורים שבעמק,” הודה מובס. “אמנם אדמות רבות לי, אך כולן חרבות וצריכות שיקום. כוחי במותני, אך רק שתי ידיים לי והמלאכה רבה מכדי לבצעה לבד. באשר לייחוסי? אבי היה נשיא שבט בנימין, אך השבט אינו קיים עוד ואין לי את מי להנהיג.” אז נשא את עיניו והביט בה. “עמל. הרבה עמל מביא אני עמי. אך דבר אחד יכול אני להבטיח לך: אם תינשאי לי, יהיה כל יום בחייך מלא במשמעות השליחות של השבת שבט בנימין לעמו, ואני אראה את עצמי כבעל חוב לך על הסכמתך לקשור את גורלך בגורלי ובגורל שבטי ואעשה את כל שבכוחי לעשותך שמחה ומאושרת.”

דבריו זעזעו את נפשה והיא השיבה את פניה אל הכרם. אם היתה תשובה שיכולה היתה לדבר אל לבה, הרי היא מונחת לפניה. כל חייה גדלה בבית שמטיף למסירות נפש למען עם ישראל, ותמיד ידעה שיבוא היום שבו תידרש למעשה גדול, והנה המשימה מונחת לפתחה. האם תיענה לה במחיר פגיעה באביה או שתמתין למשימה הבאה שיזמן לה ה’? ”

מכאן מתחיל מסעם של איתן ועטרה יחד, בתחילה מול אביה של עטרה ולאחר מכן הם צריכים ללמוד להכיר אחד את השניה. אתגרים רבים וקשיים ניצבים בפני שניהם יחד וכל אחד מהם בנפרד. המשימה הקשה של השבת השבט לעמו ולנחלתו, נוכחת בכל רגע בחייהם. נסיון כושל לאיסוף השבט באחד הרגלים במשכן שבשלה, מקשה על איתן להמשיך בשליחותו ואילו עטרה מעודדת כל הזמן. שניהם חדורי מטרה למרות כל הקשיים והנילות שבדרך. נדרשים מהם מאמצים רבים כדי להצליח להוביל את מי שהם הצליחו לקבץ לנחלת השבט. הספר מסתיים במבט ותקווה לעתיד, ודור חדש לשבט בנימין המשתקם.

הספר מאד מעניין בעיקר בלגל שהוא מובא כהמשך לסיפור שאנו מכירים מהתנ”ך, משלב בתוכו הכל- תנ”ך, היסטוריה, וסיפור עלילתי מרתק. בגלל המעמדות שיש בעם ישראל בתקופה זו, כל אחד יכול למצוא איזו דמות שהוא מזדהה איתה. בנוסף הספר מחדד את ההבנה שלמרות שהתנ”ך הוא ספר שקיים כבר אלפי שנים, עדיין מגלים חידושים ופרשנויות שונות. כמובן שרוב הדברים בספר הם פרי הדמיון, אך הרקע ההיסטורי הוא מן המקורות.

רואים רחוק-כריכת הספר

רואים רחוק

רואים רחוק
אורנה בורדמן
ידיעות ספרים 2015

מגב הספר
זהו סיפורו של איתן, נכדו של ראש שבט בנימין, שנותר יחיד ממשפחתו לאחר מלחמת אחים נוראה שהשמידה כמעט את כל בני שבטו. זהו גם סיפורה של עטרה שהולכת בדרכי אביה, אביחי הכוהן, המטיף לבנות ישראל להינשא דווקא לבני בנימין המוחרמים כדי לקומם את השבט מהריסותיו.

עם הקמת ביתם המשותף, פועלים איתן ועטרה ללא לאות כדי לכנס את שארית פליטת שבט בנימין ולכונן את מוסדותיו, אחרי עשר שנים שבהן היו בני השבט פזורים בין שאר השבטים.

ברואים רחוק הקורא לא רק לומד להכיר תקופה מרתקת בתנ”ך אלא ממש הולך בין גיבוריה ומתוודע אל אורחות חייהם ואל מחשבותיהם הכמוסות. זוהי תקופת ראשית היאחזותם של בני ישראל בארץ. יהושע, שהכניסם אל ארץ ישראל ועמד בראש מלחמות הכיבוש, מת, והם נותרים אבודים ללא מנהיג ומידרדרים למצב שבו איש הישר בעיניו יעשה.

במקביל לתיאור חבלי לידתה של אומה חדשה בארצה מיטבה אורנה בורדמן לתאר את חייהן של איתן ועטרה דרך עבודת האדמה ועמל היומיום, ללא הניסים שליוו את העם ארבעים שנה במדבר, ואת תחילת התבססותם הרוחניים כפי שהם כתובים בתורה ושל ט”ו באב כחג האחדות ואהבה, הראשון לחגים שקבעו חכמי ישראל.

רואים רחוק הוא רומן היסטורי סוחף נוסף מפרי עטה של אורנה בורדמן . קדמו לו בודדה במערה, שעסק בנערה יהודייה בעת העתיקה ביוון; היינו כחולמים, ששפך אור על תקופת השיבה מגלות בבל; ומלכה בעל כורחה, שהכניס את קוראיו לארמונו של אחשוורוש ולסיפורה של המלכה אסתר.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *