ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

רווקים ואלמנות

22 בינואר 2018 גדי איידלהייט

רווקים ואלמנות הוא קובץ של ארבע נובלות חדש של ירמי פינקוס. למעשה רק הסיפור הראשון “מוכרים וקונים” הוא חדש, מ-2017 ושאר הסיפורים ישנים יותר כולל אחד משנת 2008 שחיכה בסבלנות עד שתימצא לו מאספה.

לפחות שלושת הנובלות הראשונות עונות להגדרה של “רווקים ואלמנות”, מבחינת הנפשות הפועלות בהן. כולן מתרחשות בתוך בניין, ובודקות יחסים בתוך הדירה והבניין בין המשפחה והשכנים, כולם בתל אביב, ואמנם בכתובות שלא תמיד קיימות, אך סביבתן מתוארת בדייקנות. בסיפור הראשון, “מוכרים וקונים”, מלכי מנסה “להילחם” בבעל הבית שמעוניין למכור את הדירה ולהביא אותו להורדה במחיר שתאפשר לו לרכוש את הדירה. בשני, “העכברושים של עליזה הרץ”, בניין נאלץ להתמודד עם מכת עכברושים, השלישי, “איזי וכרמלה”, מסופר מנקודת מבטו של ילד המנסה להתחבר לשכנים מבוגרים בבניין והסיפור הרביעי, “אירופה”, שונה, ומתאר מרצה באוניברסיטה המנסה להתקבל למשרה בשוויץ, ועוסק דווקא ברצון לאירופה על רקע ,אולי , התנוונותה של אירופה. זהו אינו סיפור חדש אולם שמתי לב שאת הסיפור האחרון כתב פינקוס דווקא בברלין, ואולי גם הוא עצמו נכסף לאירופה, ולא רק שהה שם תקופה קצרה לחיבור הספר? איני יודע.

הרגשתי בהבדלים בין הסיפורים. בסיפור הראשון, היה שילוב של הומור, אולי אפילו מוגזם עם מתח, מה יקרה בסוף עם הדירה. בסיפורים אחרים המתח פחות משמעותי או שהוא מתפוגג והסיפור פשוט מסתיים, אמנם עם פואנטה כלשהי, אבל לא תמיד כזו שהצלחתי לגמרי להבין, ונשארתי עם תחושב מעורפלת שפספסתי משהו.

ייתכן והבעיה נובעת מאופי היצירות עצמן ומהכינוס שלהן. וכך למרות שהסיפורים יפים והקריאה עצמה מהנה, אין לצפות לתובנות מרחיקות לכת, אלא יותר לאנקדוטות והערות קצרות. פינקוס מיטיב לתאר את ההתרחשויות, הגדולות כמו הקטנות, ואת אותם רגעי שוליים המרכיבים את הקומפלקס הגדול שנקרא “חיים”, וזאת בשילוב עם הומור  מחד וביקורת מאידך. האם זה מספיק ומספק? על שאלה זו כל אחד יצטרך לענות בעצמו.

 

כריכת הספר רווקים ואלמנות

רווקים ואלמנותרווקים ואלמנות
ירמי פינקוס
כתר ספרים 2017
מגב הספר

בעין שאינה מחמיצה דבר, עוקב ירמי פינקוס אחר ההוויה הרוחשת בהתמדה חשאית בדירות, בחצרות, בחדרי מדרגות. גיבוריו של קובץ הנובלות – ובהם דוגמן תחתונים יהיר, רווקה זקנה שטופת פחדים, נער שבולש אחר זוג שכנים תימהונים, רוקח שוויצרי גרגרן ומתווכת דירות אמהית – תוזזים ברוב עסק, אבל ניכרים באמת במה שהם נמנעים מלעשות. הם כלואים בכוריאוגרפיה טקסית עשירה, שבאמצעותה הם מקפידים במצוות בדידותם ומאַבְּקים חלומות על חיים אחרים; עד לרגע שבו הטקס מופר, ומשהו אחר וזר מחלחל פנימה.
ירמי פינקוס (‘הקברט ההיסטורי של פרופסור פבריקנט’, ‘בזעיר אנפין’) מגיש לנו גרסה מסחררת ומצחיקה מאוד של קומדיית–הגינונים של הזעיר–בורגנות המקומית, בספר שמביא לשיא את הפרוזה של אחד מאמני הסיפור האנינים והמשוכללים של דורו.

 

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *