ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

רוחות רפאים במכבסה

7 בפברואר 2013 גדי איידלהייט

הספר “רוחות רפאים במכבסה” מכיל מבחר סיפורים קצרים העוסקים בפרשיות היסטוריות במדינה. הסיפורים מעובדים לילדים ומכילים את העובדות כרקע היסטורי לעלילות בדיוניות. הסיפורים קצרים, קריאים בשפה ברורה מאד, מלווים באיורים יפים של ברכה אלחסיד גרומר. הספר עצמו נתמך על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.
מילה על הסופרת, עמלה עינת, שתועפות של עשייה מאחוריה. עמלה עינת כתבה עד היום למעלה משלושים ספרים למבוגרים, בני נוער וילדים. עינת היא סופרת, חוקרת ומומחית בכירה בתחום לקויות למידה. עד לאחרונה הייתה אחראית על מוקד התמיכה הרגשית במרכז התמיכה לסטודנטים לקויי למידה במכללת תל-חי. עמלה עינת היא סופרת ותיקה ביותר, ילדית 1939, וספריה הינם גם בתחום המקצועי, בעיקר בתחום הדיסלקציה, וגם בתחום הפרוזה לכל הגילאים.
בספר עצמו אחד-עשר סיפורים. בבסיס כל העלילות דמויות אמיתיות, הרפתקאות ואירועים שאירעו בארץ ישראל על סף קום המדינה, אהבות שפרחו באתרים שונים ואף בין כותלי בית-הסוהר, קרבות בלתי נשכחים, פעילויות חסויות, גילוי מקומות מסתור עתיקים ועוד. על מנת לחבר את הקורא המודרני לסיפורים (ובדומה לסיפורי ילדים אחרים), יש לרוב ילדים בנ זמננו הנחשפים בצורה כלשהי לסיפור. ילדים אלו הם ילדי האייפון והפייסבוק, כך שניתן בחהלט להזדהות עימם ועם העיסוק שלהם בפרשיות העבר.
הנה תקצירי הסיפורים והפרשות בהם הם עוסקים

  • רוחות רפאים במכבסה – מפעל תחמושת סודי מופעל במעמקי האדמה – מקום ההתרחשות: גבעת הקיבוצים ברחובות – המקום הידוע בתור מכול איילון.
  • בכי היחמורים – מייק ההולנדי מבריח יחמורים מתוך גיהנום המהפכה החומיניסטית אל מטוס אל-על האחרון היוצא לישראל – מקום ההתרחשות: חי-בר הכרמל. אחת מהרפתקאות העבר הישראלי הציוריות והמופלאות ביותר, הקשורות לאלוף אברהם יפה, אריק שרון והנסיך הפרסי עבדול ריזה-אחיינו של השאה הפרסי.
  • מסיפורי סלמאן – אגדות ילדות מסתוריות ומעשי גבורה אמיתיים הצובעים את חייה של העדה הדרוזית בישראל בצבעיה המסקרנים-הייחודיים: חורשת הארבעים; חגיגת התספורת של עזי; עץ בודד על אם הדרך – סיפוריו של סלמאן אבו-רוקון, (עוספייה), מראשי רשות הטבע והגנים.
  • אסיר ושמו ג’וני – סיפור האהבה הטרגית של ג’וני וברכה פולד – ג’וני כותב מבית הסוהר של אסירי המחתרות בירושלים, מכתבים לאהובתו הרחוקה.
  • אמא של דני – סיפור הגבורה של מירה בן-ארי, שבנה הקטן דני הופרד ממנה בליל קרבות אפל בקיבוץ ניצנים.
  • ההשבעה – גילוי מחסן נשק נעלם בחוסמסה, חולון.
  • סיפור השורשים של ירון – בעבודת שורשים לבית הספר, מתחקה ירון אחרי סודותיה הנסתרים של משפחתו, השזורים בתולדות פתח תקווה והמושבה גדרה.
  • חוות האהבה בכרמל – אהבה חוצת אוקיינוסים בחווה נטושה בכרמל.
  • תעלומת הגשר שקרס – ליל הגשרים. שושי בן-חמו, בימאית סרטים מקיבוץ לוחמי הגטאות, מפענחת את  תעלומת ניסיון הפיצוץ של גשר א-זיב, שלא צלח, ואת סוד היעלמותם של 13חברי החולייה שלא חזרו ושרידיהם לא נמצאו. את סיפור התעלומה היא חושפת בסרט “קבר יש רק אחד”.
  • תחפושת גורלית – סיפור עלייתה של ביקס לארץ ישראל ואהבתה לנער מ’. ואיך זה קשור ל”מגדיר הראשון לפרחי ארץ ישראל”.

הספר מתאים לילדים ולנערים. לדעתי אפשר לתת את הספר לילדים מגיל 9 ועד גיל 14-15 שמעבר לו הוא פחות יתאים מבחינת הסגנון. אם יש לכם ילדים בגילאים המתאימים ואתם רוצים ספר מעט יותר ערכי והיסטורי בשבילם, ספר זה יכול להתאים לכם מאד.

רוחות רפאים במכבסה

רוחות רפאים במכבסה

רוחות רפאים במכבסה
עמלה עינת
איורים: ברכה אלחסיד גרומר
הוצאת יסוד
תשע”ג 2012 – 191 עמודים

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *