ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

רחוב בירושלים

10 במרץ 2013 גדי איידלהייט

שמחתי מאד לקבל את הספר רחוב בירושלים. ספר מעוצב בפורמט אלבומי  שנכתב על ידי מומחים, מופנה לילדים אבל עם קריצה למבוגרים. בספר מתואר רחוב דמיוני בירושלים במהלך תקופות שונות בהיסטוריה, החל מתקופת האבות ועד ימינו. אמנם בימי האבות ירושלים לא נזכרת כלל, האזכור הראשון שלה הוא רק בספר יהושע, אבל אפשר להניח שלשם הספר מכוון. ברחוב מוצגים בתים, אנשים, לבוש, סגנון אדריכלי, בעלי חיים, עבודות ומלאכות שונות בעשרות פרטים קטנים לפי הידע הארכיאולוגי וההיסטורי הקיים.

על מנת לשבות את לב הילדים, הספר מחביא שתי דמויות שיש למצוא בכל תקופה ומסביב לכל ציור מופיעים פרטים קטנים עם הסברים שגם אותם יש למצוא במכלול ובכך הספר מזכיר את סדרת “איפה אפי” הידועה לטוב. ברקע התמונה, מאחורי הרחוב, נראית העיר ירושלים עצמה כפי שהשתנתה והתפתחה במהלך הדורות.

ניכר שמחשבה ועבודה רבה הושקעו בספר, אבל לצערי,העמדה שנקטו מחברי הספר (או לפחות מי שכתב את הטקסט של גב הספר) היא עמדה קוסמופוליטית, שאינה מדגישה את הקשר המיוחד של ירושלים לעם היהודי. כך בגב הספר מופיע כי הקוראים “במסעם יתחקו אחר סיפורה של אחת הערים העתיקות והמעניינות בעולם, אבל גם אחר תולדות האנושות כולה והצעדים שעשתה במהלך ההיסטוריה”. גישה קוסמופוליטית זו מפריע לי במעט. בדפי הכריכה נראית מפת העולם (אירופה והסהר הפורה) ובה עמים רבים: בבל, פרס, אשור, צרפת ספרד, אנגליה. ירושלים מופיעה כעיר וישראל או יהודה לא מופיעות כלל. גם עמים ולאומים רבים מופיעים: אשורים, בבלים, פרסים, מוסלמים, צלבנים ועוד – יהודים לא מופיעים כלל. ובדומה לכך בכפולת העמודים על ירושלים כיום מופיע: “ישראל כבשה את מזרח ירושלים” במקום ישראל שחררה את מזרח ירושלים. העובדות כלשונן אולי נכונות אבל חוסר הדגשת חשיבותה וייחודה של ירושלים לעם היהודי ורק אחר כך, הרבה אחר כך, היותה אחת הערים החשובות לכלל האנושות מהווה חסרון בספר. דווקא מהתיאור על כותבי הספר: חנה עמית – עורכת ספרים וכתבי עת בנושאי תרבות יהודית והיסטורית של עם ישראל וארץ ישראל ובן זוגה ד”ר דוד עמית – ארכיאולוג בכיר ברשות העתיקות שכתב ספרים על ירושלים בימי הבית הראשון והשני, היה ניתן לצפות לדגש חזק יותר על ירושלים היהודית.

הספר מאויר על ידי יבגני ברשקוב. למעשה האיורים הם לב ליבו של הספר והבסיס לקיומו, עם עשרות פריטים קטנים ועדינים. ברשקוב, למד בסנט פטרסבורג, היה סגן מנהל מוזיאון בקישינב וחתן פרס התרבות בברית המועצות, אולם בחר לעלות לישראל ולגור בה. זוהי תמצית החשיבות של ארץ ישראל בכלל ושל ירושלים בפרט לעם היהודי. הפורמט הייחודי מאפשר לשני אנשים, הורה וילד למשל, להסתכל בספר ביחד, לחפש את הפרטים הקטנים ואת הדקויות. מצורפת לסקירה דוגמה של כפולת עמודים. מומלץ להסתכל בגודל מלא.

רחוב בירושלים

רחוב בירושלים

רחוב בירושלים
מסע בזמן מתקופת המקרא ועד היום
כתיבה: חנה ודוד עמית
איור: יבגני ברשקוב
הוצאת כינרת זמורה ביתן
ישראל תשע”ג

רחוב בירושלים בית המקדש

רחוב בירושלים בית המקדש

2 Comments

 • איילת 26 באפריל 2013 at 23:46

  אני מוכרחה להגיד שבתור אחת שורשיה נעוצים בחבר העמים, ובאהבה קוסמית ובלתי מוסברת לעיר הזו.
  שמחתי על ההזדמנות להתענג על הספר, האסתטתיות המדהימה הזכירה לי ספרי ילדות והמעקב אחרי התפתחות העיר, הדיוק (היחסי) של מרכיבים ארכיאולוגים ותרבותיים.

  ודווקא שמחתי שלא היה שם שום דבר של חיזוק שייכות. יש משהו נקי בספר הזה. וכך כל הורה המתבונן עם בנו או בתו בספר, יוכל לספר את סיפורה של ירושלים דרך עיניו.

  אך הציורים לעולם ישארו נקיים ללא משא רווי דם של ירושלים.

 • ליאורה 30 בספטמבר 2013 at 12:15

  מומלץ בחום, לילדים ובכלל! ספר איכותי ומרתק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *