ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

רצח באוריינט אקספרס

5 בנובמבר 2017 גדי איידלהייט

לא עברו שבועיים מאז כתבתי (בעונג רב) על הספר “רצח רו’גר אקרויד“, וכבר תרגום נוסף במפעל חידוש ספרי אגתה כריסטי יוצא לאור. והפעם אחד מהדובדבנים שבקצפת, “רצח באוריינט אקספרס” שלמרבה השמחה, גם עיבוד קולנועי, נוסף, שלו יוצא לאקרנים בדיוק עכשיו (ולפי הקדימונים נראה שלוקח כיוונים שונים מעט מהספר).

נחזור בזמן שמונים שנה אחורה. לא קראנו את הספר, לא ראינו את הסרט, אבל אנו קוראים נאמנים של כריסטי ומחכים לספר החדש שלה כול כמה חודשים והנה הוא הגיע אלינו. אנו קצת מכירים את השיטה. חבורת אנשים הנמצאים במקום אחד, פשע מחריד, פוארו במקרה בסביבה, יש איזה חשוד מיידי אבל ברור שהוא חף מפשע, עדויות מתגלות, כל דמות יכולה להיות חשודה, נראה שמגיעים למבוי סתום, מתגלה סדק קטן, דמות שולית שאינה חשודה וגם אינה הרוצחת הסתירה משהו, או שיקרה, סדק קטן אחד מוביל לסדקים גדולים ופוארו מפענח את התעלומה שאת פתרונה הוא מוסר קבל עם ועדה בפני כל המעורבים.

תענוג בלתי רגיל. כריסטי עושה זאת שוב (ותעשה זאת שוב עוד עשרות פעמים). הקורא עשוי לחשוב: קראתי כבר כמה ספרים שלה, אני יודע איפה היא הולכת להפיל אותי, ויקרא כל מילה בתשומת לב. הרי אצל כריסטי המשפט הכי תמים ואגבי, יכול להוות את המפתח לפתרון התעלומה. זה יכול לעזור, אנחנו נזהה רסיסי מידע, משפטים שלא מסתדרים היטב, שינויי גרסאות קלים, מבטים חשודים בין דמויות שאמורות לא להכיר אחת את השנייה, אבל האם זה יספיק? כלל לא בטוח. לי זה לא הספיק ולמזלי את הספר קראתי בתור נער כך שגם לא זכרתי את הסוף וקריאתי הייתה כקריאה ראשונה.

פוארו מסיים משימה בבגדד ורוצה לנוח מעט באיסטנבול היפה, אבל מברק בהול מורה לו לשוב ללונדון. לא נורא, באמצע החורף רכבת האקספרס כמעט תמיד ריקה ונסיעה בקרון המחלקה הראשונה אינה גרועה כל כך, אך אבוי, הרכבת מלאה לגמרי ואין מקומות כלל. אפילו לא במחלקה השנייה! האם פוארו, ייאלץ, כאחד האדם לנסוע במחלקה השלישית, בה אין אפילו קרונות שינה?

אם יש קשרים לא צריך פרוטקציה ומנהל בכיר בחברת הרכבות שאף הוא נוסע ברכבת מסדר לפוארו מקום במחלקה השנייה שתוך לילה אחד משודרג למקום במחלקה הראשונה, אולם לא בכך העניין, אלא ברצח המחריד של אחד הנוסעים, נוסע שחשש לחייו ואף ביקש את הגנתו של פוארו תמורת סכום עתק, אולם פוארו סירב במילים אלו: “אם תסלח לי על ההערה האישית – הפרצוף שלך לא מוצא חן בעיני, מסיה…”, הבלגים מעולם לא היו מנומסים….

ואכן חושיו של פוארו אינם מטעים אותו ומסתבר כי אותו נוסע הוא טיפוס נאלח במיוחד, כזה שאין באמת מישהו שמצטער על כך שעזב את העולם, אבל בכל זאת רצח הוא פשע ויש לחקור אותו ולהגיע לאמת, העשויה להיות לא כל כך נעימה. אין ברירה אלא לחקור היטב את כל הנוסעים בקרון, להתבונן בכל הראיות, לבצע את ההנחות הנדרשות ולהגיע לפתרון התעלומה.

סיימתי את הספר במהירות. מה זה מהירות, בלעתי בשקיקה ובהנאה, באמת קשה להניח את הספר  מהיד, כריסטי עשתה זאת שוב ובגדול. אם לא קראתם או שכחתם, כריסטי מוכיחה שאב הטיפוס לספרי הבלש של ימינו לא איבד מחיוניותו ומה שהיה טוב פעם נשאר טוב עד היום. קראתם? קראו שוב, קריאה זהירה ונסו לראות איפה שתולים הרמזים, ועד כמה עדינים הם כבר מתחילת הספר. בכל מקרה ההנאה מובטחת.

 

כריכת הספר רצח באוריינט אקספרס

רצח באוריינט אקספרס

רצח באוריינט אקספרס
אגתה כריסטי
מאנגלית: מיכל אלפון
עם עובד 2017 (במקור 1934)

 

מגב הספר

“הרוצח עכשיו בינינו – ברכבת…”

סמוך לחצות הליל רכבת האוריינט אקספרס המפורסמת נעצרת על המסילה מפאת השלג הכבד. עם בוקר מתגלה גופתו של המיליונר סמואל אדוארד ראצ’ט בתאו הנעול, הוא נדקר תריסר פעמים. הרכבת מבודדת בשלג, איש לא עלה לקרון בסּופה – אחד מן הנוסעים האחרים מוכרח להיות הרוצח.

הבלש הרקול פוארו, שנמצא ברכבת בדרכו מאיסטנבול ללונדון, חייב לפתור את התעלומה לפני שיהיה עוד רצח – מי משנים עשר הנוסעים ירצה לפגוע בראצ’ט? מתברר כי לכל אחד ואחד מהם עשוי להיות מניע משלו.

ספרה הנודע של אגתה כריסטי רואה כעת אור בעברית בתרגום חדש ועדכני של מיכל אלפון.

רצח באוריינט אקספרס זכה לעיבוד עכשווי לקולנוע ב–2017 , בסרט בבימויו ובכיכובו של קנת בראנה ובהשתתפות ג’ודי דנץ, ג’וני דפ ומישל פייפר.

 

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *