ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

רצח על כיפת הקרח

1 בספטמבר 2019 גדי איידלהייט

מתיו קייב עוזב את דנמרק לאחר אסון משפחתי ועובר לחפש שלווה בגרינלנד ולעסוק בכתיבה עיתונאית. גרינלנד גדולה מדנמרק עשרות מונים (בערך פי חמישים), רחוקה ממנה, דלילה מאד באוכלוסיה, כחמישים אלף איש בלבד, שחלקה נורדית וחלקה אינואיטית, ולאחרונה הציע טראמפ לרכוש את האי מידי דנמרק, הצעה שנדחתה. דנמרק לא תוותר על האיש, שאמנם כרגע בעיקר מהווה עבורה הוצאה אבל כמיות המחצבים בו והאפשרויות השליטה על האזור הארקטי מהוות נכס אסטרטגי חשוב.
נושאים אלו מבליחים בספר לשנייה אולם לא מטופלים, מופיע שיש שר מיוחד לענייני גרינלנד, מופיע שיש תנועות הדורושת עצמאות לגרינלנד, ומופיעה התייחסות קצרה למתיחות שבין האי ענק למדינה הזעירה, אולם לא בכך העיקר.

החוויה האישית שלי מגרינלנד קצרה למדי. במהלך טיסה לארה”ב חלפנו מעל אי קפוא זה, ואני הצמדתי במשך כשעה את עיני לזכוכית על מנת להתרשם מהמראות מלמעלה. כמו שאתם רואים, ראשי הרים, והרבה הרבה קרח ושלג.

גופה שמתגלה על כיפת הקרח סמוך לנוק, בירת גרינלנד, מעוררת התרגשות רבה, אולי זה איש נורדי ויקינגי מלפני מאות שנים, אולם הגופה נעלמה, ורציחות נוספות מתרחשות, והן כאלו שמזכירות מקרים לא מפוענחים מלפני ארבעים שנה. המשטרה חסרת אונים, וקייב חוקר את הפרשה, פוגש לא מעט טיפוסים שונים, ולאט לאט מבין, כי גם חייו בסכנה.

מניעים מתגלים בשפע, יש רקע של אלימות במשפחה, גילוי עריות ופדופילה באופן כללי, שמתוארת כמכת מדינה של גרינלנד, אין לי מושג אם בצדק או לא, ולאט לאט מתבררות עוד סיבות וגורמים. ככל שקייב מעמיק לחקור הוא מקבל רמזים הולכים ומטרידים שכדאי לא להספיק, ובין לבין מופיעים חלקים שהתרחשו ארבעים שנה קודם לכן, וגם מגלה כמה דברים על עצמו.

מעבר לסיפור המתח והתעלומה (שפתרונה מגיע בצורה מאכזבת מעט ולא כתוצאה ממהלכי חקירות מתוחכמים), הספר גם עושה ניסיון לתווך לנו את אורחות החיים של גרינלנד, ארץ שדי קשה לחיות בה, רובה הגדול שלג, רק רצועות חוף קטנות בדרומה ראויות למגורים, על גידולים חקלאיים בכלל אין מה לדבר, וכנראה שגם כבשים לא ממש מגדלים. דגים וכלבי ים הם כמעט המזון היחידי, והחיים אינם קלים כאשר אין מערכת כבישים בין עירונית ואין רכבות ואפשר להגיע ממקום למקום במטוס או בסירה בלבד.
גרינלנד היא אולי חלומם של צלמי הטבע, אבל לחלק מתושביה, ולפי הספר במיוחד לילדות, היא יכולה להיות גם סיוט.

רצח על כיפת הקרח
מאדס פדר נורבו
תרגום: אילן פן
פן ספרים 2019
מגב הספר

כשגופה חנוטה של ויקינג מתגלה בבקיע בקצה כיפת קרח בעיר הנידחת נוּק, העיתונאי מתיו קייב נשלח לסקר את הסיפור. למחרת המומיה נעלמת, וגופתו של השוטר שאִבטח את הזירה שבה נמצאה מתגלה עירומה וקרביה עקורים – בדיוק כמו הקורבנות של סדרת מקרי רצח מעוררי צמרמורת שזעזעו את העיר הגרינלנדית בשנות השבעים של המאה שעברה.

במהלך חקירתו מתיו נחשף למחסור ולאלימות הקשה שהם שגרת יומם של המקומיים. הוא אינו יכול לבטוח במשטרה ומתחיל לחשוד שמדובר בטיוח, אולם רק כשהוא פוגש את טוּפַּרְנאק, אישה אינואיטית צעירה שהורשעה ברצח הוריה ושתי אחיותיה הקטנות, הוא מתחיל להבין לאיזה עומק הסיפור מחלחל – ובאיזו סכנה הוא עצמו נמצא.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *