ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

רצח ר’וגר אקרויד

22 באוקטובר 2017 גדי איידלהייט

כבר מאה שנים מנסים לכתוב ספרי בלש כמו אגתה כריסטי. לפעמים מצליחים יותר, לפעמים מצליחים פחות, אולם העקרונות הם זהים. בתחילת הסיפור פשע מחריד, ישנו חשוד מיידי ומובהק אבל בלש כלשהו, מוטרד מכמה קצוות שלא מסתדרים ונחוש לפענח את התעלומה. לאט לאט מסתבר שרשימת החושדים ארוכה הרבה יותר ושכל אחד מסתיר איזה סוד אפל, ובסופו של דבר הבלש המוכשר מפענח את התעלומה. הקורא מוצא את עצמו במירוץ עם הבלש, מי יפענח את התעלומה קודם. לבלש, במיוחד בתקופתה של כריסטי, מספר יתרונות בולטים ובמיוחד שהוא יודע פרטים שהקורא לא תמיד יודע ומקלים עליו. כלל אצבע פשוט לקורא הוא להאשים את מי שהכי פחות חשוד ברצח ושבמבט ראשון לא רואים שיש לו אינטרס כלשהו בעניין. כלל אצבע חשוב נוסף הוא שככל שמשהו מאוזכר בצורה אגבית יותר בחקירה, כך חשיבתו תתברר כגדולה בפענוח.

לא נעסוק בשאלה מתי ואיפה, אם בכלל, הקורא יכול לפענח את התעלומה בספר זה, רק נציין שלמרות שעברו כמעט מאה שנה מכתיבתו של הספר, הוא נשאר מרתק ומסקרן. רוג’ר אקרויד מקבל מכתב עם פרט מעניין ומרשיע הקשור למקרה מוות מסתורי אחר שארע בכפר, אך לפני שהוא מספיק לפרסם זאת הוא נרצח. מישהו לא רוצה שהאמת תצא לאור. מר אקרויד הוא בעל הון ולכן יש כאלו שירוויחו לא מעט מכך שאינו בין החיים. החשוד העיקרי נעלם מה שמוסיף לאשמתו וגורם למשטרה כמעט לסגור את התיק, אולם בצירוף מקרים, הבלש הנודע, הרקול פוארו נמצא באזור ונאות לנהל חקירה עצמאית. אתם יכולים לנחש לבד שהסוף יהיה מפתיע.

את הספר קראתי במהירות ובהנאה. השנים שעברו לא מחלישים את כריסטי, אולי אפילו להפך. גם בין ספריה אין תמיד אחידות, אבל ספר שהיה מצוין לפני תשעים שנה נשאר כך גם היום. אני זוכר מילדותי את ספרי אגתה כריסטי שכיום כבר קשה להשיג. הספרים היו בכריכה אופיינית בצבע אחד עם תמונה קטנה. גם בתרגומים החדשים, הראשון היה – “הפרשה המסתורית בסטיילס” שומרים על אחידות מעין זו, צבע אחד ואיור של פריט בודד המתקשר לתוכן הספר.

התרגום של מיכל אלפון מצליח להיות בעת ובעונה אחת מתאים לקורא הישראלי של ימינו אולם לשמור על הניחוחות האנגליים מלפני מאה שנה. אני מחכה כבר לעוד תרגומים ליצירותיה הגדולות של כריסטי: “עשרה כושים קטנים”, “מוות על הנילוס”, “רצח באוריינט אקספרס” ואולי אפילו לספר “פגישה עם המוות” בו הבלש הנודע מבקר בארץ הקודש.

 

כריכת הספר רצח רוג'ר אקרויד

רצח רוג’ר אקרויד
אגתה כריסטי
מאנגלית: מיכל אלפון
עם עובד 2017 (במקור 1926)

 

מגב הספר

רוג׳ר אקרויד ידע יותר מדי. הוא ידע שהאישה שהוא אוהב הרעילה את בעלה הראשון, הוא גם חשד שמישהו סוחט אותה. ואז התקבלה הידיעה הנוראה שהיא נטלה את חייה באמצעות מנת יתר של סם. ובכל זאת לידיו של מר אקרויד מגיע בדל מידע אחרון ומכריע. למרבה הצער, לפני שהוא מספיק לקרוא את מכתבה האחרון הוא נדקר למוות בחדרו.

הבלש הרקול פוארו נקלע על כורחו לחקירת הרצח המחריד, ועומד לגלות מסקנות שיפתיעו אף אותו עצמו.

רצח רוג׳ר אקרויד נחשב אחת מאבני היסוד של ספרות הפשע. הוא היה אחד הספרים האהובים על אגתה כריסטי עצמה ונבחר לאחד משלושת ספריה האהובים ביותר בכל הזמנים, בסקר בין־לאומי שנערך ב־2015 .במשאל שערכה אגודת סופרי המתח בבריטניה בקרב מאות הסופרים החברים בה, נבחר ספר זה לרומן הפשע הטוב ביותר שנכתב מעולם בסוגה ״מי עשה זאת״.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *