ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

רציחות האלף בית

4 במאי 2020 גדי איידלהייט

התרגשות נרשמה בבית עם הגעת הספר, הבא בסדרת התרגומים המחודשת של כריטסי. גם בגלל שהספר התעכב מעל חודש בדואר, וגם בגלל שהבן שלי חיכה לספר האדום בשביל לסדר את כל הסדרה בהתאם לצבעי הקשת, הנה כך.

בספר זה, הרקול פוארו נאלץ להתמודד עם יריב חדש, כזה המתגרה בו ומודיע לו מראש במכתב על רציחותיו. נראה אם תתפוס אותי הוא אומר. למכתב הראשון פחות מתייחסים, הודעות מסג זה מתקבלות כל הזמן, אולם לאחר שהרצח אכן מתרחש ובעקבותיו עוד אחד, מבין פוארו כי יש כאן יריב רציני, שדורש מאבק. אבל מה המניע? סתם משוגע (רציחות ופשעים מבוססי א’-ב’ היו גם בניו יורק וגם בקליפורניה בשנות השבעים ואולי בעוד מקומות)? ומיהם הקורבנות ולמה דווקא הם? ומה הטעם ללכת לפי האלף בית? והאם הרוצח הסדרתי (ובניגוד לכתוב בגוף הספר, כבר היו דוגמאות לפני הספר, למשל בדמותו של ג’ק המרטש), יצליח להגיע חלילה עד לאות Z?

כדרכה של כריסטי הספר כולל הטעיות רבות בדרך לפתרון, חלקן ברורות כהסחת הדעת וחלקן נחבאות יותר, והקוראים המיומנים, כאלו היודעים לזהות את הרמזים שכריסטי עצמה שותלת, יצליחו לזהות את הרוצח באמצע הספר, אולם לא רק זהות הרוצח היא החשובה, אלא גם הדרך, המניעים והסיבות, ואלו ייפתרו בשיטת פוארו הרגילה, בסוף הספר. התרגום מוצלח, ומצליח גם להיות עדכני וגם לשמר את תקופת כתיבת הספר לפני כמעט מאה שנה, בסגנונו המליצי מעט, וחובבי הז’אנר יהנו ממנו מאד.

רציחות האלפבית
אגתה כריסטי
מאנגלית: מיכל אלפון
עם עובד 2020
מגב הספר
רוצח סדרתי מסתובב באנגלייה, והארץ כולה אחוזה בהלה. את קורבנותיו, מתברר, הוא בוחר לפי סדר האלפבית: אל”ף – גברת אליס אשר באנדובר, בי”ת – בטי ברנרד בבקסהיל, וגימ”ל – סר ג’פרי גלדסטון בגמפטון־און־סי. מרצח לרצח הוא צובר ביטחון, אבל שובל הרמזים שהוא מותיר אחריו כדי להתגרות בבלש המהולל הרקול פוארו יהיה כנראה טעותו הראשונה, והיא שתביא עליו את סופו.
רציחות האלפבית הוא אחד הרומנים הראשונים שמציב במרכזו דמות של רוצח סדרתי, עוד לפני שמונח זה כלל היה קיים. ברומן המסחרר והמפתיע מסרטטת כריסטי בידה האמונה את דמותו של פסיכופת, בחידת פשע שזכתה למיליוני קוראים ברחבי העולם ולשלל עיבודים לטלוויזיה, לקולנוע ולתיאטרון.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *