ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

רק בישראל

4 במאי 2017 גדי איידלהייט

מוזר לכתוב על ספר ללא מילים, אבל ככה זה בספרי חיפוש. יש את מה שצריך לחפש ויש כמה עמודים וקדימה הסתער. המילים לא נחוצות. בספר מופיעות חמש סצינות ישראליות ממקומות שונים – הגליל, ים המלח, ירושלים, תל אביב ואילת ובהם צריכים למצוא אנשים נשים וילדים: קבוצת ילדים, נזירות, חיילת, תיירות ועוד וכמובן את רחלי עצמה ההופכת במהלך הספר מצעירה מאוהבת לאמא מאושרת לשני ילדים (כך בשעת הוצאת הספר במקור). בעולם מוכרים ספרים רבים כאלו. החל “מאיפה אפי” ולפני זה בסצינות עמוסות הפרטים במורדילו. נציין לטובה גם את שני הספרים “מחבואים בלוח השנה” של עינת ברזילי. אולם השוני בספר זה שלמרות שהסצינה עמוסה, הפרטים אותם צריכים למצוא מובחנים וברורים ואין גודש יתר על המידה. אין עשרות דמויות כמעט זהות וכך החיפוש עצמו מתאים גם לילדים צעירים מאד. הם ימצאו את הדמויות ולא יתייאשו בגלל ריבוי הפרטים. כמו כן החוסר במילים מוציא את הספר מהאגף הדידקטי. אין מטרתו להכיר מקומות בארץ, אלא לנסות להעביר חוויה מאותם מקומות.

החיפוש הוא רק ההתחלה. חסרות לכם המילים? אפשר להציע סיפור לכל סצינה. לרוב גם יותר מאחד, הרי לכל דמות יש את הסיפור שלה. אפשר לעקוב אחר התפתחות הדמויות מסצינה לסצינה, ולא רק אצל רחלי ובועז, אלא גם אצל שאר הדמויות. מסתבר שיש עמוד בו דמויות מסוימות לא מופיעות, נסו למצוא גם את זה. הספר פורסם לראשונה בגרמניה ומשם בארצות הברית ועכשיו עשה עלייה לארץ. את רחלי אני מכיר מהטור המקסים שלה במקור ראשון בו היא מתארת את החוויות שכולנו עוברים בנושאי משפחה וילדים, חוויות שעבורי רובן כבר בגדר נוסטלגיה.

נו אז אם ככה וילדי כבר גדולים, איך נקבל חוות דעת מקהל היעד של הספר? גם הפעם נעזרנו ביעל (בת 7) שהוזמנה לביתנו. לאמא של יעל היו כמה הערות: יש הרבה דברים לחפש, זו יכולה להיות בעיה לילדים מסוימים, אבל מצד שני קל למצוא אותם וילדים צעירים יצליחו. ילדים צעירים יותר אולי לא יהנו מדפי הצביעה כי גם בהם הרבה פרטים. הערות אלו נכונות אולם לדעתי אינן מראות על חסרון בספר אלא דווקא על יכולות שלו להתאים לכמה ילדים בגילאים שונים באותה משפחה, ובכל תמונה גם ההורה או הילדים היותר גדולים יכולים לחפש ולמצוא עוד ועוד דברים.

בכל אופן יעל שקעה בספר, ואפילו נתנה לי רשות לצלם ולהעלות תמונה, וגם במוצאי שבת קיבלתי הודעה שהעניין המשיך לא מעט בשבת עצמה.

יעל מעניית בספר

יעל מעיינת בספר

גמרתם לחפש? יופי, קחו עפרונות ותתחילו לצבוע. חציו השני של הספר זהה לראשון אולם מופיעים בו רק קווי המיתאר והספר הופך להיות ספר צביעה לכל דבר ועניין. תהנו.

רוצים לקרוא עוד? הנה ראיון עם רחלי  ודוגמאות וסקיצות נוספות מהספר.

 

כריכת הספר

רק בישראל

רק בישראל
ספר החיפושים הגדול
רחלי שלו
ידיעות ספרים 2017

מגב הספר

אַתֶּם מֻזְמָנִים לְטִיּוּל מְיֻחָד בְּרַחֲבֵי הָאָרֶץ. טִיּוּל דֶּרֶךְ צִיּוּרִים.

בְּכָל אִיּוּר לוֹקַחַת אוֹתָנוּ הַמְּאַיֶּרֶת רָחֵלִי שָׁלֵו לְמָקוֹם אַחֵר בָּאָרֶץ: נְטַיֵּל בִּרְחוֹב תֵּל-אֲבִיבִי הוֹמֶה, נְבַקֵּר בְּשׁוּק מַחֲנֵה יְהוּדָה הַצִּבְעוֹנִי בִּירוּשָׁלַיִם, נִקְפֹּץ לַמִּדְבָּר וּלְיַם הַמֶּלַח וּנְבַלֶּה בְּאֵילַת, עַל חוֹפוֹ שֶׁל הַיָּם הָאָדֹם.

צִיּוּרֶיהָ שֶׁל רָחֵלִי שָׁלֵו רוֹחֲשִׁים צְבָעִים, פְּעִילוּת וּדְמֻיּוֹת, וּמַזְמִינִים אֶתְכֶם לִשְׁקֹעַ בַּפְּרָטִים הַקְּטַנִּים שֶׁבָּהֶם וּלְחַפֵּשׂ דְּמֻיּוֹת מֻכָּרוֹת שֶׁעוֹבְרוֹת מֵאִיּוּר לְאִיּוּר.

חִפַּשְׂתֶּם? מְצָאתֶם? מְצֻיָּן. עַכְשָׁו מְחַכִּים לָכֶם הָאִיּוּרִים בְּשָׁחֹר-לָבָן וְתוּכְלוּ לִצְבֹּעַ אוֹתָם בְּעַצְמְכֶם.

מצפות לָכֶם שָׁעוֹת שֶׁל פְּעִילוּת כֵּיפִית לַיְּלָדִים וּלְכָל הַמִּשְׁפָּחָה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *