ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

רשימות מומלצים – מישמס

31 במאי 2015 גדי איידלהייט

זה קורה לכל אחד בהרבה נושאים. מבקשים רשימה של מומלצים ואז יושבים וחשובים ומנסים להרכיב רשימה. זה קרה לי השנה לקראת שבוע הספר התבקשתי להכין רשימה על ספרים מומלצים מהשנה האחרונה. על אחד לפרט מעט יותר ועל אחרים רק לכתוב. הבקשה הופנתה לעוד כותבים והתוצאה הודפסה בעמודי האמצע של מוסף שבת בעיתון מקור ראשון תחת הכותרת מפת ההמלצות. המשך ההמלצות הופיעו בדפים אחרים במוסף כדוגמת ספרי השנה וספרי ביכורים.

מפת ההמלצות של מקור ראשון לשבוע הספר

מפת ההמלצות של מקור ראשון לשבוע הספר. כל הזכויות שמורות למקור ראשון. מאייר: עופר גץ

כדרכן של רשימות, מי שבפנים מרוצה מאד ומי שבחוץ פחות והתגובות לא מאחרות לבוא. אבל מה עם הספר הזה ומה עם זה? והשיא הוא תגובות כגון אלו: “רשימה שנעדרים ממנה הספרים הטובים של השנה אבל לא מחמת חתרנות אלא סתם מחוסר הבנה, ככה זה נראה. וגם, רשימה שאין בה אף ספר של זיקית נגועה בבורות או בזדון.”. תגובה שמראה בעיקר את חוסר ההבנה של המגיב לנושא של הרשימות. נעדרים ממנה הספרים הטובים של השנה. אילו למשל? כל הספרים הטובים? אין אף ספר אחד טוב ברשימה? חתרנות? חוסר הבנה? תריסר אנשים חתומים על הפרוייקט, אף אחד מהם לא מבין דבר? כולנו בורים? והשיא, כולנו בזדון?מהם בכלל הספרים הטובים של השנה? זה כל כך אישי ולכל אחד ממילא תהיה רשימה אחרת, והן עשויות להיות שונות לגמרי. המבחר כל כך גדול וכל אחד אוהב דברים אחרים.

אני יכול להבטיח לכם שזדון אין. אף אחד לא מתחשבן עם סופר או עם הוצאה דרך רשימת ההמלצות. לעומת זאת הטיית העדפה קיימת. תמיד. וזה טבעי. אם אני אוהב את הספרים של הרב סבתו, ספר חדש שלו ישתבץ כמעט באופן אוטומטי ברשימת המומלצים שלי. זה הטבע האנושי. כמו כן אם הייתי מרכיב את הרשימה היום (הרשימות הורכבו לפני כחודש), היא הייתה שונה ובעוד חודש היא תהיה שוב שונה. האם ספר שהופיע היום ולא יופיע בעוד חודש חדל להיות טוב או מומלץ? ברור שלא, אולם רשימה כזו היא כל כך משתנה שאפילו גורמים כמו מזג האוויר עשויים לשנות אותה.

הרשימות מכוונות לקהל יעד גדול ורחב. לא ספרתי כמה ספרים מופיעים ברשימה אולם יש הרבה מאד ספרים של הוצאות קטנות , הרשימה מגוונת ויוצאת מהתחום המוגבל של ספרי ידיעות, כנרת זמורה ביתן, עם עובד וכתר. המלצה כללית היא תמיד רחבה. ולכן כל אדם באשר הוא מגבש לעצמו מרחב צר הרבה יותר ותמה על המלצות של אחרים. החוכמה האמיתית היא לתת המלצה לאדם בודד יחיד לאחר ששמעת קצת ממנו מה הוא אוהב ומה הוא מחפש. זו לא מלאכה קלה, ואותה אפשר לבצע באופן אישי. אני משתדל לעשות זאת כשאני נמצא בדוכנים בשבוע הספר (לרוב אצל ידיעות ספרים).

לגבי זיקית, הסיבה מבחינתי פשוטה מאד, זיקית לא שולחים לי ספרים לסקירה ולכן אני מסקר ספר שלהם אם במקרה אני לקוח אותו מהספרייה (פרנסוס על גלגלים). כך שגם הם לא מקופחים לגמרי. דוגמה נוספת היא הספר 2666 שיציאתו עוררה רעש גדול בשבועות האחרונים. אלא מה, הוא יצא סמוך מאד להגשת הרשימות ואף אחד עוד לא הספיק לקרוא אותו. ההוצאות עבדו שעות נוספות לקראת שבוע הספר מתוך ניסיון להוציא יותר ספרים, אבל גם לסקור ספר לוקח זמן. בנוסף, דואר ישראל מתפקד בקושי, אני אישית מחכה לספרים שנשלחו לפני חודש וחצי וטרם הגיעו. גם סיבה זו תורמת להארכת הזמן מרגע שספר יוצא ועד שהסקירות מתחילות להגיע.

גם הכללה של ספר שיצא ממש עכשיו מהווה הטייה קוגניטיבית כלך שאנו זוכרים את הספרים האחרים שקנינו ובמקרים מסוימים גם הטייה לכיוון הבאזז (אם כולם מדברים עליו וחושבים שהוא טוב גם אני חושב שהוא טוב).

אז מה אני המלצתי במסגרת פרוייקט זה? הנה הרשימה שמצאה את דרכה לתוך המפה למעלה. למעשה כל האתר הוא רשימת המומלצים שלי וברור שגם הוא חסר. האתר קיים רק כמה שנים ופחות מכסה ספרים ישנים, וגם יכולת הקריאה שלי מוגבלת נניח למאה ספרים בשנה, אולי 5-10% מהמבחר היוצא שמעניין אותי (נפחית ספרי בישול, ילדים, עידן חדש, רומן רומנטי וכו’). גם בחירת ספר השנה אינה דווקא הספר הטוב ביותר שיצא השנה (שלעולם אין לי דרך לדעת מהו כי לא קראתי את כולם) אלא ספר שמשום מה השאיר עלי רושם מיוחד. הפעם הזה היה בגלל שקראתי את הספר זמן קצר לאחר ביקור מטלטל בברלין. שאר הרשימה מופיע גם הוא.

ספר השנה
ההיסטוריה של ההיסטוריה – אידה האטמר היגינס. מאנגלית ברוריה בן ברוך. הוצאת מחברות לספרות (כנזב”ד)
רומן עשיר ומפתיעה המתרחש בברלין ומתאר את התמודדות של הדור השלישי עם מעשיהם ומעשי הוריהם וסביהם. זיכרונות העבר המודחקים של עיר שלמה בשנות המלחמה פורצים החוצה דרך גיבורת הספר, מרגרט, שבעצמה מסתירה סודות אפלים בעברה. כל המתעניין בזיכרון ההיסטוריה בגרמניה צריך לקרוא את הספר .

ספרים מומלצים נוספים

  • גרמניה אחרת – אלדד בק , ידיעות ספרים
  • אם אשמע קול אחר – חיותה דויטש, אחוזת בית (ידיעות)
  • העורך העירום – אורי רוזן, דביר (כנזב”ד)
  • אליזבת איננה, אמה הילי, מאנגלית: שי סנדיק, סנדיק ספרים (הספר יימכר בדוכני הוצאת דיאלוג)
  • יחידה 669  – איתי אילנאי , כנרת זמורה ביתן
  • אברהם – סיפורו של מסע , יונתן גרוסמן , ידיעות ספרים
  • בשפריר חביון – חיים סבתו, ספרי עליית הגג (ידיעות)
  • מרוץ שליחים – אריאלה גולדמינץ, זמורה ביתן
  • משפחתי וחיות אחרות (תרגום חדש) , ג’רלד דארל. מאנגלית: יואב אבני. הוצאת אוקיינוס ומודן

וכמובן כל אחד רשאי ואף מוזמן בשמחה להעלות רשימה משלו כתגובה. תחום ההמלצות הוא כל כך אישי, שלא צריך להיות פרופסור או סופר מומחה. אפשר להיות חובב קריאה רגיל לחלוטין כמוני, שפשוט קורא הרבה ספרים. כל רשימה לעולם לא תכלול רק את הספרים הטובים של השנה ובוודאי לא את כולם. זה בלתי אפשרי. יש הרבה ספרים ויש הרבה דעות. מטרתן של רשימות כאלו אינן לומר לכו לקנות את אלו ושום דבר אחר, אלא לומר שימו לב גם לאלו אפילו אם אתם מחפשים דברים אחרים.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *