ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

רשימות תל אביביות

30 בינואר 2020 גדי איידלהייט

קבצי רשימות הם הזדמנות להפיח חיים חדשים לטורים שנכתבו בעיתונות ונשכחו זה מזמן, הן לטובת קוראים ותיקים שישמחו לפגוש אותם שנית והן לטובת קוראים חדשים. תמיד יש להיזהר מאנכרונזים, שכן טורים ישנים ובעיקר כאלו המתייחסים לאירועי השעה, לא יאמרו דבר אחרי שנים רבות (נסו לקרוא את פינת המכתבים למערכת מלפני חמש עשרה שנה). ספרו של אברהם בלבן מרכז את הטורים שכתב בשנים האחרונות בעיתון הארץ. מרחק הזמן קצר ביותר וסביר שקוראי הטורים עוד זוכרים חלק מהם, ואילו לאלו שאינם מכירים, כמוני, הרי יש כאן הזדמנות.

הטורים מתרכזים סביב העיר תל-אביב ואולי טוב שכך. לא בעיות השעה, לא פוליטיקה ולא הסערות והשערוריות הפורצות אל חיינו כמעט כל שבוע, לרוב סערות בכוס מים. בלבן ורעייתו “היגרו” לתל אביב רק בתחילת העשור הקודם, ועבורם העיר הגדולה הייתה מושא לגילוי ולהרפתקאות. אני גדלתי בתל אביב, של שנות השבעים והשמונים, והסתקרנתי לקרוא טורים עכשוויים על העיר ששוטטתי בה שעות על גבי שעות, ברחובות ובחצרות ובסימטאות ולפעמים גם על הגגות.

אין מה לעשות, תל אביב השתנתה. אני עוד זוכר את נחל איילון בלי הנתיבים, את חניון משאיות האשפה עליו ממוקמים כיום מגדלי עזריאלי, את בתי הקולנוע הענקיים, אלו של אלף מקומות ומעלה שכיום פשוט אינם קיימים, את צומת מעריב, שבאמת היה בו בית הדפוס של עיתון מעריב וכמובן את גן החיות, אליו היינו הולכים כל שבת ללא יוצא מן הכלל. כל אלו אבדו ואינם, אולם ישנם קווי השקה. בלבן כותב רבות על גן דובנוב, גן ששהיתי בו יותר שעות משאני יכול לזכור, עקב סמיכותו לבתי הספר בהם למדתי, אך גם הגן כבר שונה ממה שהיה וחציו הפך לנדלן.

נעזוב את הרהורי הנוסטלגיה שלי על עיר הולדתי, ונתרכז בטורים הקצרים והיפים שנותנים תמונת מצב כלשהי נוכחית על עיר בתנועה מתמדת, לפעמים קדימה ולפעמים אחורה, ועוברת שינויים כל הזמן. אפילו הים אינו אותו ים. בלבן חוקר את העיר, מגלה אותה ובעיקר משלב אותה בתוך העולם הספרותי ממנה הוא בה. לא סוד הוא כי סופרים רבים חיו ופעלו בעיר העברית הראשונה, וכמעט בכל טור, נגלה הקשר ציטוט או התייחסות אחרת לסופרים, סופרות ויצירותיהם לפעמים גם ברחוב הנושא את שמם או בביתם ההיסטורי.

השילוב של האורבניקה המודרנית, עם הספרות, שהיא לרוב ישנה יותר, יוצר תוצאה נעימה לקריאה והקורא עצמו מגלה לא רק את מכמני העיר, אלא את הציורים הנאים הנלווים לספר של הציירת טליה ישראלי.

נסיים עם ויזלטיר. גם אני לא בטוח מה הקונספציה של תל-אביב. היא בטח השתנתה עם הדורות ממילא. אחרי שתקראו את הספר או תשוטטו לכם בעיר, תראו שהיא הרבה יותר ממאורת טיח נואשת. אז ויזלטיר אולי הגזים, אבל סימפתיה לאנשים שמתאמצים ומתרגשים ומתעדים יש ויש. אם אתם אוהבי ספרות ואם אתם אוהבי תל אביב, ובעיקר אם אתם גם וגם הספר הזה מומלץ עבורכם.


רשימות תל אביביות
אברהם בלבן
עם עובד 2020

מגב הספר
כמה חודשים לפני מות הסופר עמוס עוז הוא שלח מכתב למערכת עם עובד, וכך כתב:
“זה שנים אני עוקב בשקיקה אחר רשימותיו התל אביביות של ידידי המשורר אברהם בלבן. אלה הן רשימות בעלות ערך ספרותי ממשי, אבל לא פחות מכך – חומר קריאה מרתק לכל אוהבי תל אביב (ומרתק לא פחות גם למי שלא כל כך אוהב אותה…).
אברהם מוליך את קוראיו אל פינות נעלמות שאחדות מהן נמצאות ממש במרחק שני צעדים מן המקומות שכל תל אביבי מכיר. את הפינות האלה אברהם מתאר ביד טובה ובעין חומלת ומחייכת, ותמיד נלווה אל כל אחת מן הפינות האלה, סיפור מרתק: פרשייה הסטורית, זיקה אל יצירה ספרותית, ולפעמים גם רכילות עסיסית מעוררת תיאבון.
כמעט אין לי ספק שמבחר מרשימותיו, אם יופיע בספר, יהיה לא רק בעל ערך ספרותי קבוע ועומד, אלא גם ספר שיהיו לו קוראים רבים, ספר אשר רבים ישתמשו בו כמדריך טיולים יקר המלווה את הקורא אל מקומות אקזוטיים שמסתתרים ממש מתחת לאף”

ספר זה הוא אוסף רשימותיו התל־אביביות של אברהם בַּלַבַּן. בדיוק כפי שהבחין, עמוס עוז יש בו תיאור אוהב של העיר, עציה, רחובותיה, הפינות הנחבאות שלה, ובעיקר האנשים שפוגשים בה. יש בספר חיבור נדיר בין דמויות כביאליק, שלונסקי ואלתרמן ובין הרחובות הנושאים את שמותיהם. יש בו חיבור בין הגננים שנוטעים עצים לאדריכלים הבונים בתים ולאנשים הרבים שגרו בתל אביב בעבר וחיים בה בהווה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *