ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שבעה ימים לדיראון עולם

17 בינואר 2020 גדי איידלהייט

הקורא הישראלי, מתקשה, ובצדק, להפריד בין השואה לבין מלחמת העולם השנייה ובשל כך, זירות המלחמה שאינן באירופה פחות מוכרות לו. בשל כך שאלתו של ניקולס בסט, מדוע יש צורך בעוד ספר על פארל הארבור, אינה צריכה את המענה שהוא נותן מבחינת הקורא הישראלי. אמנם יש ספרים על כלל המלחמה בכל הזירות, אולם ההתמקדות היא תמיד באירופה ובה גם עסק ספרו הקודם של בסט.

הספר מתחיל עם ההחלטה על מתקפה יפנית והסיבות שהובילו אליה. סיבות אלו מתחילות עוד מאמצע המאה ה-19 עת קומנדר פרי עגן ביפן ופחות או יותר הכריח אותם לחתום על הסכמי מסחר עם האמריקאים. ליפנים היו אינטרסים בסין ובאירופה והם גם נלחמו ברוסים. ארצות הברית ובריטניה בלמו את השפעתן בפאסיפיק ובדרום מזרח אסיה וגם הובילו עיצומים קשים בעקבות כיבוש סין. מבחינת היפנים, הגיע הזמן להיפרע מהאמריקאים ומלחמת פתע עליהם שתשבית את רוב הצי ותאפשר לצי שלהם חופש פעולה במרחב הייתה רעיון הפעולה. אמנם גם ביפן היו כאלו שידעו שמתקפה על ארצות הברית יכולה להצליח אולם לאורך זמן יהיה קשה עד בלתי אפשרי להתמודד עם מעצמה זו, כפי שאכן קרה בסופו של דבר, אולם קולות אלו הושתקו.

הופתעתי מאד מהדמיון הרב בין הימים שלפני פארל הארבור לימים שלפני מלחמת יום הכיפורים. האמריקאים והבריטים ידעו שהיפנים מבשלים משהו, אבל לא ידעו מתי ואיפה, המודיעין הנכון לא הועבר בזמן, או שנתקע במקומות שונים, אנשים גם אחרי המתקפה לא הבינו מה בדיוק קורה, והברדק היה גדול.

לאחר רקע זה, מתאר ניקולס בסט את האירועים עצמם בסדר כרונולוגי תוך שהוא מדלג בין טוקיו, הוואי וושינגטון ועוד מקומות בגלובוס. שיטת כתיבתו הייחודית היא להביא קולות רבים, של המנהיגים, של ידוענים ושל אנשים פשוטים שמעולם לא שמעתם את שמם. לפעמים דבר זה מעמיס ומיותר. איני חושב שיש צורך, לא לקורא האמריקאי ובוודאי לא לקורא הישראלי, לדעת מה כל נשיא עתידי בארה”ב עשה בשנייה של המתקפה. לעתים להרחבות אלו שאינו קשורות כלל לסיפור יש חשיבות לקורא הישראלי, שכן שתי דמויות שמופיעות, ללא איזו הצדקה שאני יכול לחשוב עליה, הן מנחם בגין וחיים הרצוג.

אנו עוסקים ביפן וארצות הברית, אולם גם אירופה מוזכרת ולשמחתי, למרות ששוב ללא קשר ישיר לנושא הספר, גם השואה מוזכרת. הקשרים עקיפים. היידריך שהופתע מהמתקפה כמו כולם, נאלץ לדחות את הועידה שלימים נודעה כועידת ואנזה שאשרה את ביצוע הפתרון הסופי וחילקה את סמכויות הביצוע בידי משתתפיה. באותם ימים גם הוחל בהשמדה בגז במחנה חלמנו ובוצעו רציחות נרחבות ביערות לטביה.

הספר מתרכז רק במתקפה על פארל הארבור וביום או יומיים אחריה שבהם גם הבריטים איבדו את שתי אוניות המערכה הגדולות שלהם, ולמעשה השאירו את כל האוקיאנוס ליפנים, מה שסיבך, מאוד, את הקרבות לאורך השנים הרבות.

לאמריקאים לקח הרבה יותר זמן מארבעה ימים להתאושש ולהעביר את המערכה לשטח האיוב. יותר קרוב לארבע שנים. היו עוד נסיגות ואיבוד של שטחים וטריטוריות באוקיאנוס ובאסיה (בפיליפנים, תאילנד, הונג קונג), ועוד קרבות רבים. גואם, גוואדאלקנאל, איו ג’ימה וכמובן חודשים של הפצצות עומק ביפן בכל הזדמנות אפשרית, החל משנת 1942, בפיקודו של קרטיס לה-מיי (שנחשב עד היום לפושע מלחמה ביפן), והסתיימו רק בבום הגדול ביותר, שתי פצצות אטום. גם הגנרלים האחראים למחדל בפארל הארבור הודחו, ואף הורדו בדרגה ונשללו מהם כל זכויותיהם, שלא הוחזרו עד היום, למרות הצהרות ובקשות. המתקפה על פארל הארבור היא עדיין אחד האסונות הגדולים ביותר בתולדות ארצות הברית, אונייות המערכה טבועות בנמל עד היום. פצע זה שני רק לפיגוע במגדלי התאומים בניו יורק.

אולם כל מה שקרה אחרי אותה מתקפה, ותיארתי בקצרה בפסקה הקודמת אינו מתואר בספר וזו גם לא מטרתו. מטרתו להביא חלון הצצה בזמן ולעשות אותו מעניין דרך ריבוי הקולות. ייתכן שקולות אלו יעניינו את הקורא האמריקאי, אבל חלקם לא רלוונטיים לקורא בישראל, ולכם מצאתי את עצמי מדלג לעתים וחוזר לתיאור האירועים. על המשך המערכה נקרא בספרים אחרים.

שבעה ימים לדיראון עולם
ניקולס בסט
מאנגלית: רוני אמיר
כתר 2019

מגב הספר
המתקפה‭ ‬על‭ ‬פרל‭ ‬הארבור‭ ‬היא‭ ‬אחד‭ ‬מאותם‭ ‬אירועים‭ ‬נדירים‭ ‬בתולדות‭ ‬העולם‭, ‬שמיליוני‭ ‬בני‭ ‬אדם‭ ‬זוכרים‭ ‬בדיוק‭ ‬היכן‭ ‬היו‭ ‬ומה‭ ‬עשו‭ ‬כאשר‭ ‬שמעו‭ ‬את‭ ‬החדשות‭ ‬על‭ ‬אודותיו‭. ‬ב‮–‬7‭ ‬בדצמבר‭ ‬1941‭ ‬תקפו‭ ‬350‭ ‬מטוסים‭ ‬יפניים‭ ‬את‭ ‬בסיס‭ ‬הצי‭ ‬האמריקאי‭ ‬פרל‭ ‬הארבור‭ ‬בהוואי‭, ‬ובתוך‭ ‬שעות‭ ‬אחדות‭ ‬השמידו‭ ‬כ‮–‬200‭ ‬מטוסים‭ ‬והטביעו‭ ‬18‭ ‬אוניות‭ ‬קרב‭. ‬במקביל‭ ‬להתקפה‭ ‬יצאו‭ ‬היפנים‭ ‬להסתערות‭ ‬צבאית‭ ‬נרחבת‭ ‬שבמהלכה‭ ‬פלשו‭ ‬לפיליפינים‭ ‬ולמלאיה‭, ‬השתלטו‭ ‬על‭ ‬תאילנד‭ ‬וכבשו‭ ‬את‭ ‬הונג‭ ‬קונג‭. ‬אף‭ ‬שהפצצת‭ ‬פרל‭ ‬הארבור‭ ‬הייתה‭ ‬התקפת‭ ‬פתע‭ ‬מושלמת‭ ‬וניצחון‭ ‬יפני‭ ‬מובהק‭, ‬היפנים‭ ‬לא‭ ‬פגעו‭ ‬בנושאות‭ ‬המטוסים‭ ‬של‭ ‬צי‭ ‬האוקיינוס‭ ‬השקט‭ ‬של‭ ‬ארצות‭ ‬הברית‭ ‬שהיו‭ ‬בעת‭ ‬ההתקפה‭ ‬בלב‭ ‬ים‭, ‬וגם‭ ‬לא‭ ‬בכושר‭ ‬הייצור‭ ‬של‭ ‬ארצות‭ ‬הברית‭. ‬אך‭ ‬הם‭ ‬הקימו‭ ‬נגדם‭ ‬את‭ ‬המעצמה‭ ‬החזקה‭ ‬בעולם‭.‬  דרך‭ ‬נקודות‭ ‬מבט‭ ‬אישיות‭ ‬ומרתקות‭ ‬לוקח‭ ‬ההיסטוריון‭ ‬ניקולס‭ ‬בסט‭ ‬את‭ ‬הקוראים‭ ‬למסע‭ ‬מבעד‭ ‬לימים‭ ‬שלפני‭ ‬המתקפה‭ ‬ולאחריה‭, ‬ומעטר‭ ‬אותו‭ ‬בתיאורים‭ ‬חינניים‭ ‬של‭ ‬דמויות‭ ‬במקומות‭ ‬שונים‭ ‬בעולם‭ -‬‭ ‬מהסופר‭ ‬ארנסט‭ ‬המינגוויי‭ ‬במסעו‭ ‬לטקסס‭, ‬ג‭’‬ק‭ ‬קנדי‭ ‬המשחק‭ ‬רוגבי‭ ‬בוושינגטון‭, ‬מאו‭ ‬דזה–דונג‭ ‬המאמן‭ ‬את‭ ‬חייליו‭ ‬ביונאן‭, ‬ועד‭ ‬היהודים‭ ‬באירופה‭ ‬הנאצית‭ ‬המריעים‭ ‬להצטרפותה‭ ‬של‭ ‬ארצות‭ ‬הברית‭ ‬למלחמה‭.‬ בסט‭ ‬מגיש‭ ‬מבט‭ ‬אנושי‭ ‬מאוד‭ ‬על‭ ‬אירוע‭ ‬ששינה‭ ‬לעד‭ ‬את‭ ‬פני‭ ‬העולם

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *