ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שוב מלך לב אדום

10 במאי 2016 גדי איידלהייט

הספר “שוב מלך לב אדום” מתאר את סיפור חייה של איזולדה, בימי השואה. מטרתה של איזולדה לא הייתה לחיות אלא להציל את בעלה. מבחינת שיישרף כל הועלם ורק שהוא יחיה. לא שהיה לה הרבה מה לעשות. לאף אחד אין מה לעשות. כל אחד עסוק בהצלת מי שהוא יכול ואלו שהלכו (לעתים מתוך עיוורון באשר לכוונות הגרמנים שנקטן בשיטות הונאה מתוחכמות) לרכבות, חבל. האדישות הזו נראית לנו נוראית, אולם זו אינה אדישות אלא ההבנה שלצער בנסיבות האלו אין מקום וצריך להתמקד בהישרדות.  לא הייתה שם שום דרך אחרת לשרוד בלי לאבד את שפיות הדעת. יד הגורל העיוור, או האלוהים, מובילים אותה בין עשרות צמתי החלטות בנליות, ללכת לפה, להישאר שם, לברוח, להתחפש… כל אחת מהחלטות אלו יכולה להסתיים במוות. היא מנסה להתחפש. אין לה את המראה הנכון אבל שיער אפשר לצבוע ורופא מוכשר יכול לעשות עוד כמה דברים… הבעיה היא שהיא נשארת יהודיה עם התנהגות יהודיה. אפילו התיק שלה הוא תיק יהודי, כזה העלול לסכן אותה:

“במה טמונה היהודיות שלו? בעור? העור הדק והרך. אולי בצבעו, צבע של חלב מהול בקפה? הלכה אמנם סדוקה ומשופשפת בכמה מקומות, אך בעור היא לא רואה שום דבר חשוד. בידית? היא קצת מעוקלת, מלופפת בצמת משי, קצת מלוכלכת, אך כנראה לא מדבור בצמה. גם לא בביטנה, שממילא אינה גלויה לעין. הביטנה גם היא ממשי, ואביזרי המניקור קרעו אותה בכמה מקומות. שוב: על הרציפה, על השרפרף, על השולחן… הוא עומד בצורה יהודית?” (עמ’ 20).

הספר מבוסס על סיפור אמתי ושזורים בו תמונות. אפשר לשער בוודאות מלאה מי המצולמים אולם אין פרטי מיקום וזמן. לצערי, גם אין לספר אחרית דבר המפרטת מעט יותר את הסיפור האמתי העומד מאחוריו, וגם תאריכים לא מופיעים בו. אפשר לזהות אירועים מרכזיים כמו האומשלגפלאץ ומרד גטו וורשה, מרד וורשה עצמה וכמובן שחרור המחנות השונים, אושוויץ ומאטהאוזן. אחרית דבר הייתה יכולה לעזור ולסייע לקורא.

איזולדה מספרת את הסיפור כאשר היא סבתא לנכדים גדולים שמשרתים בצבא ונוסעים להודו. קשה לה לדבר עם נכדותיה. היא אינה דוברת עברית והן אינן דוברות פולנית, אולם יש לה עצות חשובות להישרדות: לצבוע את השיער, לשנות את הקול, להסתכל במבט מלא ביטחון, לא לעשות כלום בצורה יהודית, לעשות הסכם עם אלוהים ולכבד אותו בנאמנות. .

כריכת הספר שוב מלך לב אדום

שוב מלך לב אדום

שוב מלך לב אדום
חנה קראל
מפולנית: מירי פז
הוצאת עם עובד 2016 (1998)

מגב הספר

איזולדה תעשה הכול כדי להציל את מלך לב אדום, אהבת חייה, מן השואה. בראש ובראשונה עליה לשרוד למענו. מהכורסה בבית בתה על הכרמל תסתכל לאחור ותנסה להבין כיצד עלה בידה הדבר. בקלפים וגם בחיים היה לה מזל. גם יופייה לא הזיק – אומרים שדמתה לאליזבת טיילור. ויותר מכול הועילה כנראה האופטימיות הנדירה שניחנה בה. יצירה נפלאה, המבוססת על סיפור אמתי, מפרי עטה הייחודי של הסופרת היהודייה-פולניה חנה קראל, שספרה הוכחות לקיום ראה אור בעם עובד ב-1999.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *