ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שומרת הערים האבודות

5 במרץ 2019 גדי איידלהייט

סופי היא ילדה בת 12 ויש לה סוד היא מסוגלת לקרוא מחשבות של בני אדם אחרים, זה לא כזה טוב כמו שזה נשמע, היא לא שולטת בשמיעת המחשבות כך שבכל רגע נתון היא קולטת את המחשבות של בני האדם הקרובים אליה ודבר זה עושה לה כאב ראש. בנוסף לסופי יש מוח מאוד מפותח והיא חכמה מאוד, היא לומדת בתיכון ובדיוק קיבלו אותה לקולג’ בסן דייגו.

לסופי אין חברים מכיוון שהיא בת 12 שלומדת בתיכון, והיא תמיד מרגישה לא קשורה, הילדים בכיתה שלה מעליבים אותה ובכללי היא מרגישה אומללה. יום אחד במהלך סיור במוזיאון היא פוגשת בנער נאה בן 15, פיץ שדווקא את מחשבותיו היא לא מצליחה לקרוא  ואילו הוא מסתבר גם מצליח לקרוא מחשבות אבל לא את מחשבותיה.

פיץ מספר לסופי שהיא אלפית ושמחפשים אותה כבר המון זמן הוא מגלה לה שיש עולם שמלא באנשים כמוה שמסוגילים לעשות כל מיני דברים מיוחדים כמו קריאת מחשבות, פיץ גם אומר שיש משהו מוזר בעיניים של סופי הן חומות ועיניים של אלפים הן תמיד כחולות, פיץ מתעלם מפרט זה בשלב זה ועובר איתה לעולם האלפים,  שם הוא מסביר לה יש אפשרות ללמוד בבית ספר יוקרתי שמתאים לאלפים כמוה ויוכל לספק לה אתגר מה שבית הספר הקודם לא עשה כי מוחם של בני אדם חלש בהרבה ממוחם של אלפים.

סופי כמובן מיד מתאהבת בעולם האלפים וחושבת איך תוכל לשלב את משפחתה עם בית הספר אבל מתבשרת בידי אביו של פיץ שהיא תצטרך לעזוב את משפחתה, סופי לוקחת את זה קשה מאוד אבל בסופו של דבר מסכימה כי היא מרגיש שייכת בעולם האלפים. סופי מועברת להורים מואמצים ומתחילה ללמוד בבית ספר שמה היא פוגשת חברים חדשים ומגלה על החיים שלה בתור אלפית,בדרך קוראים לסופי עוד כל מיני דברים מוזרים, היא מגלה שיש לה הרבה יכולות מיוחדות שזה דבר מאוד נדיר והיא גם מגלה שיש דברים שהיא יודעת למרות שהיא לא באמת יודעת אותם. בבית ספר סופי נוהגת להיפצע וגם מסתבכת לפעמים אבל בסך הכל היא מסתדרת שם אחלה.

אם עד לכאן הסיפור נשמע לכם מוכר או בסגנון הארי פוטר (ילד בודד עם יכולות מיוחדות , מגלה שהוא משהו מיוחד, עובר ללמוד בבית ספר ששיך לעולם שלו, מתאהב בבית ספר) אז תדעו שאתם לא טועים במיוחד בהתחשב בזה ששם משפחתה של סופי הוא פוסטר.

הספר מזכיר מאוד את הארי פוטר ומשלב גם פרטים מאגדות האנושות (כמו אטלנטיס) אבל יש הבדל מאוד גדול בין הספר הזה לספר של הארי פוטר, בהארי פוטר לא נותנים לנו את כל עולם הקסמים בספר הראשון אלא לאורך כל הספרים בספר שומרת הערים האבודות נראה שיש ניסיון לתת את כל עולם האלפים בספר הראשון מה שמותיר קצת עמודים לעלילה עם טוב ורע.

רמזים לעלילה יש במהלך הספר, כמו למשל שלסופי יש יותר כוחות פי 3 מאלף רגיל או שהיא מצליחה לדעת דברים בלי שהיא באמת למדה אותם וגם זה שהיא נולדה בקרב בני האדם מעלה שאלה כי זה המקרה היחדי שזה קרה בעולם האלפים.

אבל העליליה האמיתית עם טוב ורע מתחילה רק בסביבות עמוד 300 ( מתוך 456)

העלילה מסתבכת רק בסביבות עמוד 380, כאשר מסתבר שישנם כוחות רעים שגורמים לסופי לעשות דברים לטובתם בלי שהיא מודעת לכך וגם כאלה שרוצים את להבין את כוחה של סופי לטובתם, וגם זה מרגיש כאילו הסופרת רצתה לעשות סיבוך בעלילה רק כדי לצאת ידי חובה .

הספר הוא יותר ספר פנטזיה מאשר ספר מתח.

גם שמו של הספר אינו ברור בשלב זה, המושג שומרת ערים הוזכר בהקשרים מועטים ולא ברור איך הוא מתקשר לסופי.

וכמובן סופו של הספר כיאה לסדרה שעומד לצאת ממנה שבעה ספרים מותיר את הקורא עם הרבה יותר שאלות מתשובות שהוא יכול לענות עליהם.

לסיכום שומרת הערים האבודות הוא ספר חביב וחמוד שאם יש לכם כוח להיכנס לתוך עולם חדש לזכור שמות חדשים ופרטים הוא בשבילכם, אבל אם לא אז לא חייבים, בכל מקרה אל תצפו לעלילה מותחת, אלא רמזים מעטים שאולי בספר הבא יהפכו לעלילה יותר מרכזית, אחרי שכל ההסבר על עולם האלפים נגמר בספר הראשון.

 

הסקירה נכתב על ידי יואב (15)

כריכת הספר שומרת הערים האבודות

שומרת הערים האבודות

 

שמורת הערים האבודות

שאנון מסנג’ר

מאנגלית:  גליה אלוני-דגן

כתר ספרים 2019

מגב הספר

לסופי פוסטר יש סוד: היא קוראת מחשבות. הסוד הזה גורם לה להתרחק מכל הסובבים אותה בבית הספר ואפילו במשפחתה.אבל אז היא פוגשת את פיץ, נער מסתורי שצץ פתאום משום מקום, וכמוה – גם הוא קורא מחשבות. המפגש הזה משנה את חייה.

סופי בת ה-12 מגלה עולם חדש וקסום, שבו היא יכולה להרגיש סוף סוף שייכת. עולם שיש בו יצורים קסומים, אֶלפים בעלי כוחות מדהימים וערים אבודות. עולם שבו אורבת לה סכנה גדולה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *