ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שומר הדברים האבודים

14 באפריל 2019 גדי איידלהייט

חתיכת פאזל קטנה, כפפה, תליון וכפתור, חפצים קטנים, לכאורה זניחים וחסרי חשיבות, אולם מאחורי כל חפץ יש סיפור, ואנתוני פרידיו, שלא הצליח להתגבר במשך שנים על אובדנה של ארוסתו, ועל אובדן התליון שנתנה לו, מקדיש את חייו לאיסוף חפצים קטנים שאבדו, קיטלוגם, ונסיונות כושלים למצוא את בעליהם. בערוב ימיו, לאחר שלא הצליח להשיב אפילו חפץ אחד לבעליו הוא מוריש את המלאכה ללורה, מנהלת משק הבית שלו, שבעצמה לא הצליחה להתאושש מנישואיה הכושלים, אולם היא תגלה שהיא מצליחה לפתח גישות חדשות למציאת הבעלים של הרכוש האבוד.

במקביל נמצא בספר סיפור נוסף המתרחש שנים רבות בעבר ומתקדם לאט לאט לזמן ההווה של הספר, וכמו חפצים השבים לבעליהם, כך העלילות יתחברו וישתלבו. אמנם לא בצורה מפתיעה במיוחד, מאחר והספר אינו ספר מתח, והוא רצוף רמזים עבים שיספקו הבנה די מהירה של העניין, וגם לא בצורה הגיונית במיוחד, אבל הקורא יכול להיות סלחן לעניין זה.

אפשר לטעון שהספר רגשני מדי ונוטה לקיטש וזה כנראה נכון. ומי שלא מסוגל לעמוד בכך, מן הסתם ינטוש את הספר, אולם ישנן כמה נקודות נוספות בספר הנותנות לו מעט יותר עומק וערך ונזכיר כמה מהן. קודם כל העניין הרומנטי כמעט ואינו קיים. שתי מערכות היחסים העיקריות הן אמנם בין גבר לאשה, אולם הן אינן מערכות מיניות, ודבר זה בפני עצמו הוא חריג בספרות. ערך נוסף הוא בכמה דמויות משנה משעשעות. בין אם זו פטרישיה, שמנסה פעם אחר פעם לכתוב חיקויים לרומנים קלאסיים (גאווה ודעה קדומה, ג’ין אייר), בצורה גסה אך משעשעת להחריד, ולבסוף דווקא גירסת הטראש שלה להארי פוטר זוכה להצלחה עצומה, ובין אם זו סאנשיין, נערה חולת תסמונת דאון, שלורה לומדת להכיר ולאהוב.

בסיכומו של דבר, ספר חביב, מתקתק בצורה סבירה, שמתאים לקריאה קלילה.

שומר הדברים האבודים
רות הוגאן
מאנגלית: יעל ענבר
עם עובד 2019

מגב הספר

נוצה וכפתור, סיכת פרח וספל תה – אנתוני פרדיו הקדיש את חייו לאיסוף חפצים אבודים מעין אלו. 
לפני שנים רבות איבד אנתוני את ארוסתו ברציף הרכבת. כשנעלם התליון שהיא נתנה לו במתנה, הוא החליט לאסוף אבידות נשכחות – פריטים יקרים ועלומים – ולשמור אותם לבעליהם. לכל חפץ שמצא כתב סיפור עדין ומיוחד, רגיש וחולף, על התבגרות ותשוקה, אומץ ויופי. 
לאורה הביישנית לא הייתה אמיצה כלל כשפגשה את אנתוני לראשונה. כישלון נישואיה הותיר אותה אבודה כאחד החפצים ששמר בחדריו. הוא הזמין אותה לאחוזה שלו, מינה אותה למנהלת משק הבית ועזר לה לשוב לאיתנה. עתה, בערוב ימיו, הוא מבקש ממנה בקשה בלתי אפשרית: להשיב את כל החפצים לבעליהם. האם תעמוד במשימה? 
איש לא צפה את גל האהדה שנשא את שומר הדברים האבודים לראש רבי־המכר בבריטניה. ספרה הראשון של רות הוגאן זכה עם פרסומו בתמיכתן הנלהבת של עשרות אלפי קוראות ברשת ונמכר ביותר מחצי מיליון עותקים. כתיבתה של הוגאן שופעת משחקי מילים וקריצות לדמויות ולסיפורים בספרות ובקולנוע. אהבתה לשפה ניכרת בכל משפט ברומן השנון, החם והמרגש הזה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *