ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שוקולד מריר

8 במרץ 2018 גדי איידלהייט

מה שמשך את תשומת לבי היה פרט קטן שצוין לגבי הכריכה: “הציור שעל העטיפה מאת האמן שי כהן ציור בשוקולד מריר 70% על לוח זכוכית”. זה מעניין, שונה וגם מראה על השקעה מסוימת מעבר לרגיל. הכריכה באמת יפה ומשתרעת על שני הצדדים כפי שתוכלו לראות בתמונה למטה ובתור משהו שמושך את תשומת העין בהחלט עושה את העבודה.

הסיפור מבוסס על קרות חייו של יוסף עדוי, אביו של הסופר. בכתיבה אוהבת ומעניינת נקרא על ילד שעלה לבדו, התנתק ממשפחתו, חווה קשיים רבים, בנה את עצמו במו ידיו, בלי להתעצל ובלי להתלונן, השתתף בבניין הארץ ובתקומת המדינה, לחם בגבורה ואף נפצע תוך כדי קרבות תש”ח.

הסיפור מתחיל בשנות השלושים בכפר שבקושי יש לו שם בתימן ובלולואה (לאה) שחייה משתנים ללא היכר כאשר אחותה מתה צעירה והיא נישאת לגיסה, בעיקר כדי שיהיה מי שידאג לילדים הקטנים. כאשר היא בעצמה יולדת ובעלה הזקן נפטר בעצמו, נוצרת בעיה כי לפי חוקי תימן, יתומים עוברים לחסות השלטונות, שם הם כמובן מורחקים ממשפחתם, מומרים בדת לאיסלם ומאבדים כל קשר לחייהם הקודמים. על מנת למנוע מבנה, יוסף, גורל זה, לולואה שולחת אותו בדרך לא דרך לארץ ישראל, ואת סיפורו של יוסף מפרידתו הלא ברורה מאמו ועד לאחר מלחמת השחרור אנו קוראים בספר.

שם הספר בעל כמה משמעויות. שוקולד מתוק, אבל מריר, אולי אפילו הצבע הכהה של עולי תימן, גם הניתוק שלהם מחיי הדת שהתבצע חלקו בכפייה וחלקו מחוסר ברירה, אולם מסתבר שיש לשם גם משמעות אמתית כי השוקולד המריר יתגלה כמשהו שדי הציל את יוסף בשלב כלשהו.  ספרי זיכרונות אישיים  לעתים יענינו רק את חוג המשפחה המצומצם. ספר זה מצליח להעביר בצורה מעניינת ומושכת את הסיפור האישי, על רקע התקופה ועל רקע המסורת של יהודי תימן, לכל קורא.

 

 

כריכת הספר שוקולד מריר

שוקולד מריר

שוקולד מריר
בני עדוי
אופי ביכורים 2017

 

מגב הספר

ממש בפאתי הכפר, עמדה אל מול פתח ביתה לולואה, ילדה יחפה בת שלוש עשרה. היא הביטה באהרון בן השמונה ובמנחם בן השבע, שני בני אחותה, שהלכה לעולמה כשבוע ימים קודם לכן. סלמה, אחותם בת השנה וחצי, הייתה אצל אמא של לוּלוּאָה. לוּלוּאָה ניסתה לעכל את גודל האחריות המוטלת עליה – להיות אמא להם ולסלמה. המחשבות התרוצצו במוחה: איך תגדל אותםוהיא עצמה ילדה?איך תחנך אותם ותדאג להם, והיא עדיין משחקת בסמטאות הכפר עם חברותיה?

הספר שוקולד מריר מספר את קורותיו של יוסף – ילד תימני בן ארבע, שהוברח מכפרו שבתימן לפלשתינה. לבד, מנותק ממשפחתו, גדל יוסף ושרד, למרות הקשיים הרבים. זהו סיפור נוגע ללב, על בחירה בחיים, על כוח נשי, על התמדה ועקשנות, על תפילות שלא נענו ועל אלו שנענו, דרך נופי תימן וריחותיה, ועד לפלשתינה של המנדט הבריטי ומדינת ישראל בתחילת דרכה. הספר מבוסס על סיפור אמיתי.

בני עדוי נולד בכרם התימנים שבתל אביב, התחנך בבית ספר יסודי במושב דישון שבגליל העליון, ובתיכון הימלפרב שבירושלים. מאז ומתמיד, כתב למגירה שירים וסיפורים קצרים. זהו ספרו הראשון, ספר שמאז היותו צעיר ידע שיכתוב אותו, רק לא ידע מתי.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *