ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שטאזילנד

26 באוקטובר 2016 גדי איידלהייט

ברגע שאתה יוצא מעט ממרכז ברלין אין לך אפשרות שלא לדעת מיד אם אתה במערב או במזרח וזאת למרות שהחומה נפלה כבר לפני 25 שנה. מעבר לרמזור האמפלמן החמוד במזרח (שנמצא גם במערב) והחשמליות (רק במזרח), הרחובות פשוט נראים אחרת ובעיקר שיכוני הבניינים האופייניים כל כך למזרח אירופה. כבר כמה שנים שאני רוצה לקרוא את הספר שטאזילנד. עיקר העניין שלי בגרמניה הוא בתקופת השואה והרגשתי שאני רוצה לצבור מעט יותר ידע בנושא גרמניה המזרחית לפני קריאת הספר. נקודת התחלה מומלצת להשלמת הפער היא הספר “חומת ברלין” של פרדריק טיילור (הוצאת מטר). לא סקרתי אותו באתר ובקצרה נאמר שהוא ספר מקיף מאד, מצוין לחובבי ההיסטוריה של אירופה, גרמניה ובפרט ברלין. למי שפחות חובב היסטוירה ייתכן והספר יהיה מקיף מדי. גם הפרקים הראשונים שסוקרים בחטף את תולדות ברלין (וגרמניה) עד סיום המלחמה, מומלצים כפרקי מבוא. השלמת פערים נוספת בוצעה בברלין עצמה, בסיורים באזורי מזרח, בשדרות מרקס אנגלס הרחבות הכוללת מבנים היסטוריים כדוגמת בית המורים עטור הפסיפסים או קפה מוסקבה, באזור צ’ק פוינט צ’ארלי (מלכודת תיירים, אין מה לראות שם) וסיורים ספציפיים בנושא – ביקור במוזיאון השטאזי (מומלץ) וסיור תת קרקעי המדגים את אפשרויות הבריחה תחת חומת ברלין. לאחר כול אלו הרגשתי מוכן ולדעתי ההכנה השתלמה והנאתי מהספר גדלה. את המקומות שהוזכרו בברלין הכרתי וכאשר דובר על האמצעים שהיו לשטאזי, ראיתי אותם בעצמי. הנה כמה תמונות:

קפה מוסקבה - ברלין

קפה מוסקבה – ברלין

בית המורים -ברלין

בית המורים -ברלין

בריחה מברלין דרך הביוב

בריחה מברלין דרך הביוב

מכונות צילום מסמכים

מכונות צילום מסמכים

מצלמה מוחבאת בארנק

מצלמה מוחבאת בארנק

צילום מעבר לקיר

צילום מעבר לקיר

מצלמות בדלת של הרכב

מצלמות בדלת של הרכב

כרטיסיות על אנשים

כרטיסיות על אנשים

 

כדי להבין את גודל המשאבים שגרמניה המזרחית הקצתה מספיק להתרשם מתמונת המראה את קומפלקס המבנים העצום של משרדי השטאזי בברלין

קומפלקס מטה השטאזי בברלין

קומפלקס מטה השטאזי בברלין

 

אנה פינדר הייתה עיתונאית בברלין וחיפשה סיפורים. אלו השנים הראשונות לאחר נפילת החומה, וברלין עדיין לא “התערבבה”. תחילת הספר מביא את סיפורה של מרים, היא ניסתה לברוח ולצאת, נרדפה על ידי השטאזי ונכלאה. גם בעלה נכלא, הוכה ועונה ומת בכלא. הגרסה הרשמית טענה שהוא התאבד, מרים סירבה לקבל גרסה זו וניסתה לחקור מה באמת קרה. גם לאחר נפילת החומה, תשובות ברורות אין. הספר ממשיך עם עדויות וסיפורים נוספים. של אנשים שהיו בשטאזי בדרגים כאלו ואחרים, של האגן קוך, ששימש כקצין מדידות צעיר והיה למעשה זה ששרטט את תוואי החומה, עם קרל אדוארד פון שניצלר – התועמלן הראשי של המפלגה ששיגר חצי ארס לעבר המערב בתוכניתו בטלוויזיה, וגם של נרדפים נוספים, ושל אנשים שנאלצו לבגוד בבני זוגם בעבור חירותם.

הספר מעניין ונותן מבט מרתק ואותנטי על התקופה.

כריכת הספר שטאזילנד

שטאזילנד

 

שטאזילנד

אנה פינדר

מאנגלית: נעמי כרמל

כנרת זמורה ביתן – 2012 (במקור 2004)

מגב הספר

בגרמניה הנאצית היה סוכן גסטאפו אחד על כל 2,000 תושבים. בברית המועצות של סטלין היה סוכן קג”ב אחד על כל 5,830 תושבים. בגרמניה המזרחית היה סוכן שטאזי או מודיע של הארגון על כל 63 בני אדם, ואם מביאים בחשבון מודיעים במשרה חלקית, יש אומדנים שטוענים ליחס של מודיע אחד לכל 6.5 אזרחים . 

שבע שנים לאחר נפילת חומת ברלין יצאה אנה פאנדר למסע היכרות עם בני האדם שחיו במדינת המשטרה המשוכללת ביותר בכל הזמנים. התוצאה של המסע, ושל פגישותיה עם הנרדפים והרודפים, היא שטאזילנד – מסמך מרתק על החיים במדינה שבה הבירה והשנאפס היו זולים, ואשר בה כולם חשדו בכולם, וכולם (כמעט) הלשינו על כולם .

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *