ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שיג ושיח – בראשית ושמות

22 באוקטובר 2017 גדי איידלהייט

ישנם כמה יתרונות להיות נשוי לאנגליה. הנה הם:

  • לא תצטרכו להסביר לה מה זה נבדל.
  • פשטידת הרועים ופאבלובה.

טוב, יש עוד יתרון והוא שאת שמו של הרב יונתן זקס הכרתי כבר לפני כמה וכמה שנים. המאמר הראשון של הרב שקראתי (באנגלית) היה ההקדמה שלו לסידור קורן באנגלית אותו תרגם וערך מחדש. בקרב הקהילה האנגלוסקסית בישראל השם שלו היה מוכר מאוד אולם בקרב הציבור הרחב פחות. כל זה היה לפני שנים רבות ומאז שמעו שלה רב הגיע גם לציבור הישראלי, וגם חלק מספריו כבר תורגמו.

גם את מאמרי “שיג ושיח” אני מכיר כבר כמה שנים. את חלקם קראתי עוד באנגלית, ואת רובם קראתי בעברית במשך השנים האחרונות, והם ממשיכים להישלח מדי שבוע. מומלץ להירשם באתר מגיד. בינתיים גם הספקתי לקרוא כמה ספרים של הרב (ראו: לא בשם האל, השותפות הגדולה) ולשמוע הרצאות שלו. מכאן אתם כבר מבינים שגם לספר זה תהיה המלצה חמה.

הרב זקס מייצג בעיני את ההמשך של אידיאל תורה עם דרך ארץ, ישירות מבית המדרש לרבנים של הרב הילדסהיימר. רבו הוא הרב נחום רבינוביץ’, מענקי רבני הציונות הדתית בישראל וראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים. גם לרב סולובייצי’ק השפעה על הרב זקס ונראה שמשני ענקים אלו, שאב הרב זקס את שיטתו המשלבת בין מדעי הטבע, מדעי הרוח ויהדות.

הרב זקס יודע לקחת מכל אחד, את המלא ואת הטוב, יהא זה אדם יהודי או אינו יהודי, חילוני או דתי, והוא בעיני האינטלקטואל היהודי אורתודוכסי הבולט ביותר כיום. לא לחינם תמצאו על עטיפת הספר המלצה של הנסיך צ’ארלס, לא פחות. כתביו ומחשבתו משלבים מופת של עמקות רעיונית יחד עם חשיבה ויכולת העברה בהירה ופשוטה של רעיונות אלו. הקורא אמנם ירגיש כי לעתים הרב חוזר על דבריו, אולם חזרה זו אינה חזרה מדויקת, תמיד יש איזו זווית חדשה, או הגעה לרעיונות העמוקים מכיוון אחר, וטוב שכך, שכן כך הדברים מתבררים טוב יותר.

לא שמעתי שיעור גמרא מהרב זקס וגם לא שיעור הלכה. שיעוריו וכך גם ספריו ומאמריו הם בנושאים הגותיים: מה תפקידו של האדם בעולם. אילו מהפכות הביאה היהדות לעולם. איך סיפורי ספר בראשית מתארים את שלבי התפתחות המוסר ועוד ועוד. עושר רעיוני גדול, המובא במאמרים קצרים וברורים.

אין אפשרות לדבר על ספרי הרב זקס האחרונים שיצאו כולל ספר זה מבלי להזכיר את עבודת התרגום המופתית של צור ארליך. פעמים רבות חיכיתי למוצאי שבת, אך ורק לשאול את צור מה היה המקור לתרגום מסוים שלו שצד את עיני בקריאת המאמר (שנשלח בדוא”ל) באותה שבת. כמעט תמיד הרגשתי שהתרגום לעברית, אפילו עולה על המקור, וגם כעת כאשר אני משווה מאמרים באנגלית ועברית (הסדרה של שנת תשע”ח מתפרסמת במקביל כך שניתן להשוות, למעוניינים ניתן להירשם לדיוור שיג ושיח בקישור זה), אני נשאר עם הרגשה זו.

באדיבות ההוצאה, הנה המבוא לספר ומאמרי פרשת בראשית:

Download (PDF, 361KB)

 

כריכת הספר שיג ושיח

שיג ושיח

שיג ושיח
הרב יונת זקס
מאנגלית: צור ארליך
הוצאת מגיד 2017

מגב הספר

איזה פסוק בסיפור הבריאה חולל מהפך בעולם העתיק? איך מסבירים המדרש, הרמב”ם ואלברט איינשטיין את בחירתו של ה’ באברהם? מהו עקרון היסוד המוסרי שלמדה האנושות מיוסף? כיצד תורמים דוד המלך, זכריה הנביא, ארכיאולוג בן המאה ה־19 וחוקר מדעי המוח מהמאה ה־21 להבנת סוד מנהיגותו של משה? ומה בין תיבת נוח, מעשה המשכן והמתמטיקה המודרנית?

לאחר שנים בהן הן נקראות מדי שבוע על ידי עשרות אלפים בארץ ובעולם, מובאות לראשונה דרשותיו של הרב יונתן זקס במהדורה עברית. ביד אמן קושר הרב זקס בין תורת ישראל לחוכמת המערב, בין פרשנות מסורתית לדרשנות נועזת, בין אהבת האל ואהבת האדם, בין דבר ה’ הנצחי לאתגרי השעה, בין מקרא ומדרש ופילוסופיה ותרבות ומדע – מלאכת מחשבת של חידושי תורה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *