ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שיג ושיח – ויקרא במדבר דברים

1 במאי 2018 גדי איידלהייט

הרב זקס כבר נהיה חלק קבוע משגרת השבת של המשפחה, גם במאמריו החדשים אותם אני מקבל דבר שבת בשבתו וגם במאמריו הישנים שהתכנסו  לספר שעל חלקו הראשון כתבנו בעבר, והשני יצא לפני כחודשיים. לכאורה, אין צורך לכתוב עוד סקירה, מאחר וכולם לא השתנה. הספרים מומלצים, המאמרים מעולים, התרגום של צור ארליך עודם לפעמים עולה על המקור ( דברי תורה תמיד ישמעו טוב יותר בלשון הקודש) ובעיני הרב זקס הוא עדיין אחד מגדולי האינטלקטואלים החיים כיום. ובכל זאת ננסה לחדש משהו.

ראשית, ניכר כי הרב זקס מכוון להיות גם נביא לגויים, ואת מאמריו הוא מכוון לכל אדם החפץ ידע ומתעניין, גם אם הוא נטול רקע יהודי. לכן לעתים, פתיחת מאמריו, לאחר שמובא סיפור אישי כלשהו או מימרה וציטוט מפי מאן דהוא, כוללת פרטים שלקורא יהודי, ובוודאי קורא דתי, יהיו ברורים מאליהם. אולם לאחר שהם מובאים, וקוראיו של הרב מגיעים למכנה משותף, הרי שכמעט בכל מאמר תפציע תובנה אחת, מנוסחת במשפט או שניים, ואז מורחבת מעט, תובנה מרחיקת לכת וראות.

נוסף לכך שאני קורא כבר כמה שנים את מאמריו השבועיים של הרב זקס, מאמר בכל שבוע, ומהשנה גם את מאמרי העבר, אני קורא גם ספרים שלו והרב זקס בהחלט חוזר על עצמו. אפשר לראות במאמרי הפרשה, תמצית דבריו, ובספרים השונים מופיעות הרחבות לרעיונות אלו. החזרה אינה מפריעה לי. על רעיונות חשובים יש לחזור פעם ועוד פעם, ותמיד מוצאים בהם זווית או כיוון חדש ושונה מעט. המאמרים עושים שימוש בפרשת השבוע, יוצאים מסוגיה ומשאלה בפרשה ומגיעים לתפיסת עולם רחבה ומוצקה.

לא נסיים ללא דוגמה, ואפילו שיכולתי לבחור אחת מכמעט כל מאמר, הסתפקתי באחת (תוכן עניינים, ומאמרים נוספים מובאים בהמשך) מפרשת שמיני בעניין חטאם של בני אהרון ובביאור מושג הקדושה (ההדגשות במקור):

“צמצום מוחלט של אלוהים ייראה כנטישה של העולם. הוא ידמה, במשל שלנו, לאב העוזב את ילדיו. לא בזאת חפץ הקב”ה. אם כן, איך יותיר בעולם את עקבות נוכחותו?
התשובה הניתנת לכך בתורה אינה פילוסופית. תשובה פילוסופית תהיה תשובה החלה באופן אוניברסלי: בכל הזמנים, בכל המקומות. אבל אין תשובה שהיא נכונה בכל הזמנים ובכל המקומות. משום כך הפילוסופיה לא תוכל לעולם להכיל את הסתירה שיש לכאורה בין הבריאה אלוהית לבין רצון חופשי של האדם, או בין השכינה האלוהית לבין העולם האמפירי שבתוכו אנחנו חושבים, בוחרים ופועלים.
המחשבה היהודית היא נוגדת פילוסופיה. בעיניה, אמיתות מתגלמות דווקא בזמנים ובמקומות מסוימים. יש זמנים קדושים. יש אנשים קדושים ויש מרחב קדוש.
הקודש הוא הנקודה בחלל ובזמן שהאדם פוגש בה את השכינה על ידי כך שהוא נסוג ומצטמצם, שכן לא רק אלוהים מצמצם את עצמו כדי לפנות מקום לאדם, אלא גם האדם מצמצם את עצמו כדי לפנות מקום לאלוהים.”

דבריו של הרב זקס, שקולו יכול לשמש מצפן מוסרי לעולם כולו, ראוי שייקראו בידי ציבור רחב ככל האפשר. עושר הרעיונות, ונקודות המבט החדשות יעשירו את עולמו של כל קורא, יהיו אמונותיו ודעותיו אשר יהיו, כול עוד מוכן הוא לפתוח את מוחו למרחב המאפשר ריבוי רעיונות ודעות. גם לכך התייחס הרב זקס במאמר אחר בו דיבר על מה שמכונה מרחב מוגן, ועל העיוות שלמעשה מרחב מוגן משמש כיום אנשים כהגנה מפני שמיעת דעות אחרות, דעות שהם אינם מסכימים עימם. הרב זקס מציע מרחב מוגן מסוג שונה. מרחב בו ניתן להשמיע ולשמוע רעיונות שונים ודעות מגוונות, מתוך הקשבה, דיון וכבוד.

כריכת הספר שיג ושיח חלק ב

שיג ושיח חלק ב

שיג ושיח
הרב יונתן זקס
מאנגלית: צור ארליך
הוצאת מגיד 2018

 

באדיבות ההוצאה – תוכן ועמודי דוגמה

Download (PDF, 1.68MB)

מגב הספר

איך מפרשים דוד המלך, רבי שניאור זלמן מלאדי, צ’ארלס דרווין ולודוויג ויטגנשטיין את מצוות הקרבנות? מה בין ברית מילה, מונותיאיזם ואהבה רומנטית? כיצד תורמים הרמב”ן, תומס הובס וזואולוג בן המאה ה־ 20 להבנת מחלוקת קורח ועדתו? האם בקללתו של בלעם טמון זרע האנטישמיות המודרנית? ומהי מתכונתו הסודית של ספר דברים?

לאחר שנים בהן הן נקראות מדי שבוע על ידי עשרות אלפים בארץ ובעולם, מובאות לראשונה דרשותיו של הרב יונתן זקס במהדורה עברית. ביד אמן קושר הרב זקס בין תורת ישראל לחוכמת המערב, בין פרשנות מסורתית לדרשנות נועזת, בין אהבת האל ואהבת האדם, בין דבר ה’ הנצחי לאתגרי השעה, בין מקרא ומדרש ופילוסופיה ותרבות ומדע – מלאכת מחשבת של חידושי תורה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *