ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שיר הוא לא רק מילים

12 ביוני 2020 גדי איידלהייט

אני לא זוכר באילו נסיבות הגעתי לאתר של פרופ’ דוד אסף “עונ”ש – עונג שבת” (פרופ’ אסף הזכיר לי – ביקשתי רשות להשתמש בתמונה של קברו של הרשלה שאסף צילם). אני ממליץ לכם להירשם, אבל פשוט אעתיק את התיאור של האתר: “כל הדבר הנוגע ליהודים בפרט וענייני מדינה, ספרות ומדע בכלל, ובמיוחד דברים של מה בכך, דברי הבאי, הבל ושטות”. בקיצור, לא משהו שאני יכול לעמוד בפניו והזדרזתי להירשם ואני נהנה מדי שבוע. וכאשר בא לידי דבר הבל (לרוב מודעת פרסומת מגוחכות, שלט שגוי בצורה משעשעת וזוטות כגון אלו), אני ממהר לשלוח אותו לאסף למען יפרסמו גם הוא ברבים, בבחינת אל תמנע טוב מבעליו.

אבל האמת צריכה להיאמר שבאתר יש עשרות ומאות מאמרי עומק, שלא קיימים בשם מקום אחר ובמיגוון נושאים חשובים ומרתקים, כך שהוא נהייה מאגר מידע ייחודי מסוגו. חלק מהמאמרים נכתבים בידי מומחים בתחומם, ונציין כאן היום את יהודה זיו שהלך לעולמו השבוע, וביום כתיבת סקירה זו, פורסם מעין הספד לזכרו באתר עונ”ש עם קישורים לעשרות מאמריו, שכל אחד מהם הוא פנינה.
נושא אהוב באתר, הוא שירים עבריים ישנים, הזוכים לניתוח מקיף של הלחן, המילים וכל הביצועים מאז ועד עולם, כמו שם הספר ששיר הוא לא רק מילים אלא הרבה יותר. דרך אגב, תהיתי עם השיר “שיר הוא לא רק מילים” (דידי מנוסי/ ז’ילבר בקו) יופיע בספר “שיר הוא לא רק מילים”, אבל הוא לא מופיע.

כמו כל יקה טוב, נוהגים אצלנו בבית מפעם לפעם לשיר את שיר המעלות במנגינת “קומה אחא”, לא שבתור ילד ידעתי שככה קוראים לה. לפעמים גם את הפיוט “אל אדון” בשבת בבוקר. נו, לחן עממי רוסי כלשהו מן הסתם, ולא טרחתי לעסוק בכך. והנה פעם בתוכניתו החביבה עד מאד של גדעון הוד בקול המוזיקה: “החידון המוזיקלי” השמיעו את המנגינה שכמובן זיהיתי וחשבתי, יופי נחכה לתשובה ונדע סופסוף מאיפה זה. הסתבר שזה פס קול לסרט רוסי, אולם, מיד אחר כך נאמר השם העברי של המנגינה אותו מיד חיפשתי בגוגל והגעתי, איך לא, לאתר עונג שבת, שם נפרש בפני גלגולו המדהים של השיר, עברי מקורי לחלוטין. לא עממי ולא רוסי ולא מוקסינים. קומה אחא – שכתב יצחק שנהר (שנברג) והלחין שלום פוסטלוסקי, שבניגוד למאות שירים אחרים, עשה דרך הפוכה מישראל לרוסיה. שמחתי מאד שפרק זה אכן הגיע לספר.

לכאורה לנושא כזה, אתר אינטרנט הוא בעל יתרון עצום על ספר. בלחיצת מקש רואים ושומעים את כל ההקלטות, ולכן הוצאתו מהמרשתת אל הנייר היא בבחינת חיסרון מסויים, אולם, הפרקים מעובים וכוללים יותר מידע , ערוכים בצורה שונה, וגם מוסיפים דברים שנכתבו בהערות על כל מאמר, כי זאת יש לדעת, שגם הקוראים שותפים באתר, וידענים גדולים מוסיפים מידיעותיהם על כל דבר ועניין. כמו כן, אסף יצר בלוג חדש לטובת הספר המכיל את כל קישורי הוידאו לכל פרק וניתן למוצאו בקלות, למרות שאני הייתי מציע להכניס לספר קודי סריקה במקומות המתאימים.

וזה רק פרק אחד מתוך כעשרים פרקים, על שירים אהובים ואהובים במיוחד בספר יפהפה ומושקע עם עשרות איורים (למרבה הצער, לא בצבע, תקציבים וכו’), שמתאים לקריאה והנאה עצמית ולמתנות לחברים וקרובים.

שיר הוא לא רק מילים
פרקי מסע בזמר העברי
דוד אסף
עם עובד 2020

מגב הספר
האם יהודי יכול להיות שיכור? תל אביב “הקטנה” – האם באמת הייתה כזו, ואיך נראה הרחוב במסחה? מה הקשר בין אבירי השולחן העגול ליקבי ראשון לציון ובין הדרך לאילת לקולחוז יהודי בדרום אוקראינה? היכן נמצא הגן הקטון שבו גדל היקינתון? מיהו “התוכי יוסי” ומהי “תוגת המאירי”?

אלו רק כמה מן השאלות המסקרנות שספר זה מבקש לענות עליהן בי”ח פרקיו, באמצעות מעקב בלשי כמעט, אחר גלגוליהם המרתקים והמפתיעים – לעיתים גם מסחררים – של שירים ידועים ואהובים בזמר העברי והיהודי.

המעקב המדוקדק אחר השירים אינו רק דרך להעשיר ולהעמיק את הבנתם אלא גם חלון הצצה מקורי להכרת אישים, תקופות ומאורעות בתולדות עם ישראל ודיון בשאלות עקרוניות על מקורותיהם של שירי עם, על יחסי גומלין בין עברית ובין שפות אחרות ועל סדנאות היצירה של סופרים, משוררים, מלחינים ומבצעים.
הספר הוא שילוב בין מחקר מדעי ביקורתי וסמכותי, שופע מידע ותובנות, ובין כתיבה פופולרית, והוא מיועד לכל אוהבי הזמר העברי. בפרקי הספר אצורים חומרים היסטוריים וארכיוניים לא ידועים, לצד איורים רבים, קוריוזים וממצאים משעשעים; כולם יחד יוצרים סיפור שובה לב ומושך עין.

לספר צורף מבוא מיוחד שחיבר אליהו הכהן, גדול חוקרי הזמר העברי וחתן פרס ישראל.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *