ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שיר לאיזי ברדלי

13 באוגוסט 2015 גדי איידלהייט

הוצאת סנדיק עברה טלטלות מרובות בחודשים האחרונים . רק כשבועיים אחרי שנתתי סקירה מקדמית על ספר שיצא לקראת סוף השנה (הפרדס – לארי טרמבולה), הודיע שי על הקפאת פעילות ההוצאה. קמפיין הדסטרט מוצלח הצליח לסייע לחזרה למסלול והספר הראשון שיוצא אחריו הוא “שיר לאיזי ברדלי” מאת קריס בריי ובתרגומו של שי עצמו. התוצאה הסופית מצוינת ואנו קבלנו ספר מעולה, סמוך מאד למועד הוצאתו בחו”ל ובהפקה מוקפדת כמיטב המסורת עם אחרית דבר מרחיבת מבט של ד”ר תומר פרסיקו.

אני אוהב ספרים שמלמדים אותי דברים חדשים במקרה הזה מדובר על אנשים מורמוניים. איאן וקלייר הם זוג מורמונים החיים באנגליה במסגרת קהילה קטנה למדי של מורמונים. על המורמונים לא ידעתי כמעט כלום והספר פותח צוהר לאמונה זו. איאן הוא מורמוני מלידה אולם קלייר היא “חוזרת בתשובה”. היא התאהבה באיאן ואימצה את דתו תוך שהיא לומדת לאט לאט, בעיקר מחמותה, את עיקרי הדת.

קלייר זוכרת היטב את חייה הישנים ולפעמים הייתה רוצה קצת לחזור אליהם. לפנק את עצמה, בעגילים או תספורת. אמנם איאן לא אומר לה שאסור לה לקנות אבל הוא ממליץ לחסוך. ואם יש כסף עודף לתת לתרומות לכנסייה. כנראה כבר הבנתם שתא משפחתי מורמוני הוא תא מאד פטריארכלי ומקומה של האשה הוא מאחורי הקלעים. לזוג ארבעה ילדים. ציפי (ציפורה) בת ה-16, אלמה (על שם גיבור מורמוני) בן ה-14, ג’ייקוב שחוגג יום הולדת 7 בתחילת הספר ואיזי (איזבל) בת ה-4.

חינוך הילדים מציב אתגר. הקהילה קטנה ולכן הילדים לומדים בבתי ספר רגילים ונחשפים לאמונות אחרות (או חוסר אמונות). הדבר יוצר מתחים מרובים בין הילדים להוריהם. ציפי בת ה-16 מתבגרת טיפוסית ועוסקת במחשבות על בנים, אבל קשר עם בנים אינו אפשרי עד החתונה. ואמנם מצפים מבנות המורמונים להתחתן מהר ולהוליד הרבה ילדים, ואפילו בגיל 16 עורכים מעין טקס חתונה לכל הבנות כהכנה לדבר האמיתי.

אלמה פחות מתחבר לדת ואוהב בעיקר כדורגל, הוא אפילו שיחק בקבוצת נוער, אבל איאן אוסר עליו להמשיך כי כדורגל זה בזבוז זמן (ותזכירו לי לספר לסופרת את ההגדרה של לייבוביץ לכדורגל) והוא צריך להכין את עצמו למסע ולשליחות, חובה מורמונית של כל בוגר בקהילה.

בכלל איאן אוסר הרבה דברים. מוזיקה למשל היא בזבוז זמן ובאוטו שלו יש רק דיסק אחד של מקהלת המשכן ורק לדיסק זה מקשיבים. ג’ייקוב רוצה מאד להאמין ולרצות את הוריו רק שאינו יודע תמיד איך ואיזי עדיין קטנה. איאן משמש כבישוף של הקהילה כל מעייניו נתונים לצרות הקהילה והרבה פעמים הדבר בא על חשבון המשפחה. מבחינתו של איאן זה מצוין. ההקרבה שהוא מקריב תזכה אותו בזכויות רבות. הוא מנסה להסביר למשפחה שגם אותם ההקרבה תזכה, אולם מבחינת קלייר והילדים זו בעיה רצינית והקונפליקט פוצח מיד בתחילת הספר.

הערה: מקהלת המשכן המורמונית נהדרת. הנה שיר פחות אופייני לרפרטואר הרגיל שלהם. הקשיבו תוך כדי המשך הקריאה.

אסון במשפחה גורם להתנגשות באמונות ובדעות וכל אחד מבני הבית מגיב אחרת.

קלייר נהיית אפאטית ולא מסוגלת לעשות כלום, אולי אפילו מתחרטת לגמרי על שנכנסה לדת, איאן מאמין שהכול בסדר ומתישהו זה יעבור. לא אחת מתחשק לנו להיכנס לספר ולטלטל קצת את שניהם, כל אחד בכיון אחר. מי שלוקח את עצמם בידיים הם דווקא הילדים המקסימים שמנסים אפשרויות שונות הכוללות בדיקת גבולות התנהגות ויציאה מהם. הספר מתאר את כל ההתמודדויות האלו, דמות דמות בדרכה.

דילמות רבות מופיעות. איאן תמיד מחנך את ילדיו שאסור לשקר אולם כאשר ג’ייקוב “תופס” אותו בשקר לבן, נאלץ איאן להודות כי לפעמים אפשר להגיד דברים לא נכונים. כמו כן הוא נאלץ להתמודד עם העובדה שהוא אינו רובוט ושגם לו לפעמים יש צרכים שאולי מתנגשים עם צרכי הקהילה והמשפחה. בעקבות רגעים כאלו ואחרים נפתחים אצל כל הדמויות כיווני חשיבה חדשה והם לומדים ומגלים על עצמם דברים לתוך בחינת אמונתם.

הסופרת עצמה היא מורמונית שעזבה את הדת, אבל היא אינה משתמשת בספר לסגירת חשבונות עם הדת. קריאת הספר גורמת לתהות לגבי אמונתך שלך (יהודי דתי במקרה שלי). אמונה ודת למרות שיש בה הגבלות, אינה אמורה רק להגביל אותך ולהפריע לך, ולא פלא שמי שחש כך עוזב אותה. אמונה אמורה לעזור לך לחיות בצורה טובה יותר, אולם לא די באמונה שאם תאמין החיים שלך יהיו טובים יותר, ואולי כאן הטעות הבסיסית של איאן אותה הוא מבין לקראת סוף הספר כאשר אנו נפרדים מהמשפחה ומאחלים לה שתצליח להתאושש.

קראו את ההקדמה לספר באתר ההוצאה

שיר לאיזי ברדלי - כריכת הספר

שיר לאיזי ברדלי

שיר לאיזי ברדלי

קריס בריי
מאגנלית שי סנדיק
סנדיק ספרים 2015 (במקור 2014)

מגב הספר
“כל אחד יכול להיות אמיץ לחמש דקות או לשעה-שעתיים. האומץ שאף אחד לא מדבר עליו הוא האומץ הכי קשה בעולם. לקום בבוקר למרות שאתה מעדיף למות, זה נקרא אומץ.” משפחת ברדלי היא בדרך כלל משפחה מורמונית רגילה, מלאת שמחה וחדורת אמונה. אך כאשר עולמה חרב עליה עקב אסון משפחתי, הקרקע היציבה מתחילה להישמט תחת רגליה וחיי בני המשפחה מתחילים להסתחרר.

שיר לאיזי ברדלי הוא רומן מרגש, מצחיק ומטלטל על ספק ואמונה, על ניסים וצירופי מקרים ועל משפחה שתעשה הכול כדי להישאר יחד.
“אינני זוכר מתי רומן סחף אותי לחלוטין כמו שיר לאיזי ברדלי. הרגשתי כאילו חבר ותיק מספר לי את הסיפור, כאילו אני מכיר את הדמויות מקרוב”, הטיימס
קריס בריי גדלה במשפחה מורמונית אדוקה. בראשית שנות השלושים לחייה, היא עזבה את הדת וסיימה תואר שני בכתיבה יוצרת. אסופת הסיפורים פרי עטה, Sweet Home, זכתה בפרס סקוט. שיר לאיזי ברדלי, רומן הביכורים שלה, נבחר לאחד הספרים הטובים ביותר בבריטניה לשנת 2014, היה מועמד לפרס קוסטה לרומן ביכורים, וזכה בפרס מועדון הסופרים של לונדון לרומן הביכורים הטוב ביותר לשנת 2015. קריס בריי מתגוררת כיום בסאות’פורט שבאנגליה עם בעלה וארבעת ילדיה.  

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *