ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שישה עורבים

1 בנובמבר 2018 גדי איידלהייט

אהבתי מאד את טרילוגית הגרישה של לי ברדוגו ושמחתי לראות שיוצא ספר נוסף, תחילתה של טרילוגיה חדשה, גם היא בעולם הגרישה, אולם בצדדים אפלים יותר שלו. אנו מגיעים לקטרדם, אי גדול ושוקק חיים מסוחרים עשירים ועד לעלובי החיים, תמצאו שם הכול, המוני תיירים ועשרות נוכלים. אין דבר שאין לו מחיר. מתברר לנו שאנו נמצאים כמה שנים אחרי האירועים בטרילוגיית הגרישה, תוצאות המלחמה לא לגמרי ברורות, נראה שיש סוג של הפסקת אש, אולם גרישה הם יצורים בסיכון. צדים אותם, הורגים אותם, משעבדים אותם ואם אתה גרישה עדיף לא להתבלט. באופן כללי עדיף לא להתבלט, שום מקום כמעט אינו בטוח, ואנשים הם בסך הכול עוד סוג של סחורה.

הגיאוגרפיה מוכרת. בטרילוגית הגרישה היינו ברוסיה וגם קטרדם על נמליה, תעלותיה, שמה ושפתה מזכירים לנו מעט את אמסטרדם. טוב יותר ממעט. תאכלס, אנחנו באמסטרדם כולל ובפרט רחוב החלונות האדומים.

גיבורי הסיפור, כולם דרך אגב נערים ונערות בגילאי 16-18, הם חבורה שראתה משהו בחיים שלה. לכולם נסיון עשיר ומר בחיים: רמאויות, גניבות, עבדות, מעשי שוד ופשע, בקיצור, גולדה הייתה אומרת עליהם שהם לא נחמדים. לכל אחד מהם אינטרסים שונים, הראשון הוא כמובן להישאר בחיים עוד לילה ואחרי זה מחפשים, חופש, נקמה, שלווה, חזרה הביתה או סתם עוד כסף. ברוב הספר אנו שוכחיםש הגיבורים כל כך צעירים מאחר ונראה שהם יודעים ומנוסים הרבה יותר ממה שנערים בני גילם אמורים להיות. ברדוגו מסווה את זה בכורח המציאות, אולם חוסר ההלימה בין הגיל המתואר לבין ההתנהגות יוצר דיסוננס מסוים לקורא.

העלילה עצמה מזכירה פרק של משימה בלתי אפשרית. יותר ממזכירה אפילו. החבורה צריכה לפרוץ למקום הכי מאובטח בארץ זרה ולהוציא משם אסיר רב ערך בחיים. רוב הסיכויים שהם יתפסו ובמקרה כזה המוות צפוי להיות איטי ומכאיב. התגמול על ההצלחה, כסף, המון כסף, שיעזור לכולם להשיג את המטרות שלהם. גם בתוך העלילה אפשר לראות שילובים של אלמנטים ממקומות אחרים בעולם המד”ב/פנטזיה, אני למשל הרגשתי נוכחות חזקה של מלחמת הכוכבים.

הסגנון המהיר של ברדוגו, כל פרק מנקודת מבט של דמות אחרת, מעט חפיפה ודילוגים קדימה אחורה תורם להנאה מהספר והוא קולח מהיר, מהסוג של אלו שקשה להניח מהיידים כי חייבים לקרוא רק עוד פרק. לצערי, בספר יש רק מעט נקודות השקה לטרילוגיה הקודמת, אולי על מנת לאפשר לקוראים חדשים להיכנס לספר בלי צורך בידע מוקדם, אולם אוהבי הסדרה והניואנסים ישמחו לקצת יותר אזכורים ורמזים. גילאי הגיבורים אינם מקריים וכן, יש גם קצת רומנטיקה, במינימום של המינימום. אני לא יודע עם להגדיר את הספרים ספרי נוער, הם בוודאי מתאימים לנוער מבחינת התוכן והסגנון, אולם גם מבוגרים חובבי פנטזיה, יהנו.

אני נהנתי מאד מהספר. בלי יומרות ספרותיות, בלי יותר מדי דיונים על טובים ורעים ועל מה החיים הקשים עשו לכולם, אלא פשוט לרוץ קדימה עם העלילה, על כל נפתוליה, ההגיוניים יותר וההגיוניים פחות, ולהנות.

 

כריכת הספר ששה עורבים

ששה עורבים

 

ששה עורבים
לי ברדוגו
מאנגלית: ורד טוכטרמן

הוצאת אריה ניר 2018

מגב הספר

קטרדם היא עיר מסחר בינלאומית שמקדשת שני דברים בלבד – כסף ותענוגות. קאז, פושע צעיר ומסתורי שנחוש לסלול את דרכו לצמרת, לוקח על עצמו משימת התאבדות. הצלחת הפעולה לא זו בלבד שתקרב אותו אל הנקמה שאינה נותנת לו מנוח ותעשיר אותו מעבר לכל דמיון אלא גם תציל את העולם מהרס. כישלון אינו בא בחשבון.קאז מקבץ סביבו צוות יוצא דופן: אסיר מורשע צמא דם. נערה המכונה רוח שחבריה הטובים ביותר הם סכינים. צלף מכור לפעילות ולהימורים. מומחה לחבלה בעל ייחוס מרשים. קורעת לבבות שמצליחה לשרוד רק בזכות קסמה – אבל משימתו הראשונה של קאז היא למנוע מבני החבורה להרוג זה את זה עוד לפני שיצאו לדרך.לי ברדוגו יצרה עולם דמיוני מרהיב אך ריאליסטי מאוד, שבו הרפתקאות מסמרות שיער וסיפורי אהבה שזורים זה בזה ויוצרים סיפור מרתק ובלתי נשכח

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *