ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שלושה בבומל

22 בספטמבר 2014 גדי איידלהייט

אתה נוסע לגרמניה, שאל אותי ידידי י. אתה צריך לקרוא את שלושה בבומל. זכרתי שניסיתי לקרוא אותו בעבר, לפני עשרות שנים , כמובן לאחר קריאה של שלושה בסירה אחת, אבל לא ממש זכרתי על מה הוא חוץ מזה שהוא עוסק במסע אופניים ביער השחור, בו דווקא הייתי בשנה שעברה.

הספר שהופיע לראשונה בשנת 1900, 11 שנה לאחר שלושה בסירה אחת אך פחות מוכר לקורא הישראלי (תרגום חדש יצא ב-2012, אני קראתי את הישן). סגנון הכתיבה דומה: הומור אנגלי משובח, ותיאורים מוגזמים בפראות על אירועים שונים. אפילו חלק מההרפתקאות נשמעות מוכרות, השלישייה ההולכת לאיבוד ומוצאת את עצמה הולכת ביער סחור סחור במשך שעות באותם מקומות בדיוק (כמו פרק המבוך בהמפטון-קורט) ועוד. כל זה כמובן רק מגביר את ההנאה אצל הקורא שרק מחכה להגזמות הפראיות של ג’רום וללשונו האירונית.

ג’רום מקפיד לתת לקורא גילוי נאות. בספר לא יהיה שום מידע שימושי ולא מדריך לתייר וגם חוסר בתיאורי נוף. בשעת כתיבת הספר אומנות הצילום התפתחה והתקדמה ותיאורי הנוף נראו לו מיותרים: “הייתי יכול לתאר לכם את היער השחור באריכות רבה. הייתי כול לתרגם לכם את הבל, המשורר של היער השחור. הייתי יכול לכתוב עמודים המתארים את גיאיותיו הסלעיים ואת עמקיו המחייכים, את מדרונותיו לובשי האורנים, את פסגותיו עטורות הסלעים, את נחליו הקוצפים, את כפריו הלבנים את משקיו המבודדים… אבל, הייתי מצליח להעביר לכם רק התרשמות שמתומצתת הרבה יותר טוב במילים הפושטות של ספר הדרכה חסר יומרות: מחוז הררי ציורי, גובל בדרום ובמערב מישור הריין…”

 

לטיפול מיוחד זוכים בני העם הגרמני, וג’רום מקדיש עמודים רבים לתיאור ההבדל בינם לבין העם האנגלי. במיוחד בולט הדבר בפרק האחרון המוקדש אך ורק לאופי הגרמני

“אתה תדאג להיוולד” אומרת הממשלה הגרמנית לאזרח הגרמני, ואנחנו נעשה את השאר. בבית ומחוץ לבית, במחלה ובבריאות, בהנאה ובעבודה, אנחנו נגיד לך מה לעשות ואנחנו נוודא שאתה תעשה את זה ואתה אל תטריח את עצמך בשום דב. והגרמני לא מטריח את עצמו. כשאי אפשר למצוא שוטר, הוא משוטט עד שהוא מגיע להודעה משטרתית מודבקת על הקיר. הוא קורא אותה, ואז הוא הולך ועושה מה שהיא אומרת.

האידאל הגרמני של החובה נראה כך: “ציות עיוור לכל דבר בכפתורים”. עד עכשיו, לגרמנים היה המזל המבורך להיות נשלטים בצורה הגונה במיוחד. אם זה יימשך, הכל יהיה בסדר אצלם. צרותיהם יתחילו כאשר מסיבה כלשהי יהיה משהו לא כשורה במנגנון השלטון שלהם…

כתב, ולא ידע מה הוא כותב. 14 שנה עברו ומלחמת העולם הראשונה פרצה. ג’רום היה מבוגר מדי כדי לשרת אולם הוא התנדב כנהג אמבולנס וראה את זוועות המלחמה מקרוב. אולם בספר המלחמה עדיין רחוקה ואיש לא שיער איך יראו מאה השנים הבאות בגרמניה ובאירופה. מילות הסיום של הספר מתאימות הן לתיאור סוף הטיול והן לתיאור סוף הקריאה :”בדרך כלל בילינו יפה את הזמן ואנחנו מצטערים כשהוא נגמר”

שלושה בבומל - כריכת הספר

שלושה בבומל

שלושה בבומל
ג’רום ק. ג’רום
המסע השני של השלושה בסירה אחת
מאנגלית: גבריאל רוזן (רוזנבאום)
הוצאת גמיר – 1982 (במקור 1900)

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *