ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שליחות חשאית מבצע לונדון

18 בפברואר 2020 גדי איידלהייט

מפעם לפעם אני קורא ספרי נוער. הקריאה שונה, נינוחה, באופן טבעי מהירה יותר. את הסדרה “שליחות חשאית” אני די אוהב כפי שאפשר לקרוא בסקירות הקודמות (מנהטן, ברלין, קהיר, טורונטו). הספר החדש ממשיך את קודמו (טוקיו) כמעט בלי הפרש זמן בעלילה. לסדרות כאלו יש קהל קוראים ותיק. הסדרה מומלצת בעיקר עד כיתה ז’ או ח’, אבל מי שקרא וכבר התבגר יותר יכול לקרוא וכנראה ימשיך להנות, וכמובן קוראים חדשים מכיתה ג’ או ד’ שיהנו מזה שיש כבר הרבה ספרים בסדרה ולא צריכים לחכות שנה לכרך הבא (שכפי שכתוב על הכריכה, יהיה בתל אביב).

הגיבורים: גיא רועי נועם ודריה חוזרים מיפן בסיום המשימה הקודמת ונראה שיצאו לפנסיה מוקדמת, עקב קשיים במהלך המצבע הקודם. אבל לא לדאוג, העניינים נפתרים, המבצעים ממשיכים והפעם נוסעים ללונדון הגדולה ואפילו יש גם כדורגל, מה שדי התפלאתי שנעדר עד עתה מהסדרה (הסופרת ואני אוהדים את אותה קבוצה ובעת כתיבת שורות אלו נמצאים במתח לקראת שמינית גמר הצ’מפיונס). הם כמובן לא לבד, כל המבצע בפיקודו של חנן ויש עוד כמה סוכנים. התפקיד הקטן של הילדים, רק ילך ויתפתח במהלך המבצע.

המבצע בלונדון הוא המשך של מבצע שבוטל ברוסיה והסיבה העיקרית לבחירת הילדים היא כי בהם חושדים פחות. מי יחשוב שילדים הם לוחמי מוסד מיומנים ומנוסים? אף אחד, והעיקרון הזה ממשיך את כל הסדרה כולה, בה הילדים מצליחים היכן שהמבוגרים נכשלים. והם כבר לא כאלו ילדים, יותר נערים, וגם נכנסים מעט עניינים של גיל ההתבגרות, שאולי ימשיכו להתפתח בספרים הבאים ואפילו מעט העצמה נשית מרומזת.

כקורא מבוגר של ספרי נוער אני נוטה פחות לעסוק בעלילה עצמה ובדקויותיה (ויש כל מיני טוויסטים לאורך הדרך, ואמנם בספרים מסוג זה מובטח שהסוף טוב, אבל כמה צרות יקרו עד שנגיע אליו) אלא במה שמסביבה. ספר לנוער יכול להעשיר את הדמיון ולשדר למי שקורא אותו YES WE CAN. ואכן הסיפור מצליח להישאר סיפור מותח, מהנה, קולח מעשיר ומצמיח, כי המסרים הכלולים בו, בצורה עדינה ואולי כזו שלקוראים צעירים תיכנס רק בתת מודע הם מסרים של העצמה, יכולת למצוא פתרונות יצירתיים, להשתמש בדברים שכבר קיימים למטרות אחרות, להתנהג בצורה אנושית ולפרגן, להיות מורכבים ולהפחית בדעות קדומות. בדיוק הדברים שאתם רוצים שהילדים שלכם יקראו.

שליחות חשאית – מבצע לונדון
דנה אלעזר-הלוי
אחוזת בית 2020
מגב הספר
שלושת לוחמי המוסד הצעירים – גיא, רועי ונועם (הבת) – מחכים למבצע הבא. איתם מחכה בציפייה גם דריה, החברה החדשה בצוות. אבל אז ההורים של ארבעתם מתחילים לחשוד בפעילות של ילדיהם, וחנן מחליט החלטה נוראה: להפסיק את הפעילות של הצוות.
הילדים המומים ומדוכאים, אבל פתאום מגיעה הוראה מראש ממשלת ישראל: מתברר שמיליארדר רוסי שעוסק בפעילות טרור עומד לנסוע ללונדון, וזאת הזדמנות חד-פעמית לחטוף אותו ולהביא אותו לחקירה בישראל.
חנן מחליט שאין ברירה אלא להיעזר בילדים עוד פעם אחת אחרונה. הם יוצאים ללונדון, למעקב סוער שמביא אותם לכל רחבי העיר התוססת. בעיצומו של המעקב מתברר להם שהמיליארדר הרוסי מסתיר סודות גרועים בהרבה ממה שהם חשבו, ושהסכנה ברורה ומיידית…

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *