ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שלך באי רציונליות

22 ביוני 2015 גדי איידלהייט

הומור הוא דרך מצוינת להעביר נושאים רציניים ואחרי כמה ספרים בנושא, ספרו החדש של דן אריאלי הוא מזן אחר לחלוטין. כבר הפורמט הריבועי והקטן גדוש האיורים מרמז כי זהו ספר שונה מהספרים הקודמים שהיו עיוניים יותר. הספר מכיל עשרות שאלות שהופנו אל אריאלי ושהוא ענה עליהן בטורו בעיתונות.

הספר  גדוש בהומור ומיועד למי שכבר מכיר את החומר מספריו הקודמים, או מספרים רבים אחרים שיצאו בנושאים אלו בשנים האחרונות (ושכמעט כולם מבוססים במידה כזו או אחרת על מחקריהם של טברסקי וכהנמן). לא תמצאו כאן הרצאה מסודרת, לא פירוט של מחקרים ולא כתיבה מדעית פופולרית, אלא טורים בעלי אופי קומי  שמסבירים סיטואציות ומצבים מחיי היום יום בכלים הפסיכולוגיים, אולם לא בטוח שאת כל העצות תרצו ליישם. העיקר שתחייכו מעט. איזה שאלות?  הנה מקבץ של סוגיות ברומו של עולם: איך לחלק חשבון בין חברים במסעדה (הצעה מעניינת אבל נראה לי קשה ליישום בישראל), כיצד לנצח את המלצר הממליץ על יינות יקרים בהרבה ממה שאתה מעוניין (מחכה כבר להזדמנות לבדוק את השיטה), מתי כדאי לעבור דירה , איך למצוא בילוי בו שני בני הזוג יהנו במידה שווה (הרבה יותר קל למצוא בילוי בו שני בני הזוג יסבלו במידה שווה), מה כדאי לעשות אם רוצים להחליף קריירה (לצאת לחופשה דבר ראשון) ועוד.

פרקים לדוגמה מהספר באדיבות ההוצאה

שלך באי רציונליות
דן אריאלי
איורים: ויליאם האפלי
דביר 2015

מגב הספר

  • למה כשאני יושב במשרד קשה לי להתרכז, אבל כשאני משחק כדורסל, אני דרוך ומרוכז?
  • למה גרביים הולכים לאיבוד בכביסה?
  • איך אני יכול ליהנות יותר מהחיים?
  • איך אני יכול לרסן את עצמי, כשאני מרגיש צורך בלתי נשלט להפר את החוקים שקבעתי לגבי ההשקעות שלי בשוק ההון?

המחקר של פרופסור דן אריאלי צמח מתוך החוויות הקשות שחווה. בגיל ההתבגרות התמודד עם כוויות מדרגה שלישית בכשבעים אחוזים מגופו, והכאב והצלקות שנותרו על גופו גרמו לו להרגיש לא בנוח כמעט בכל סיטואציה חברתית. בין השאר משום כך אריאלי מקדיש את הקריירה שלו לניסיון להבין טוב יותר את הטבע האנושי, מברר היכן אנחנו נוטים לעשות טעויות, ואיך אפשר לשפר את ההחלטות שלנו ואת התוצאות שלהן.
קוראיו הרבים של דן אריאלי הפנו אליו במהלך השנים שאלות מחיי היומיום שלהם, והתשובות שלו המתפרסמות כאן הן חכמות, מצחיקות ובעיקר מלמדות אותנו משהו על הטבע האנושי.
דן אריאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה ולכלכלה התנהגותית באוניברסיטת דיוק, וכן המייסד וראש “המרכז לחוכמה בדיעבד מתקדמת”. דן הוא המחבר של שלושה רבי מכר: “לא רציונלי ולא במקרה”, “לא רציונלי אבל לא נורא” ו”האמת על באמת”. הוא גר בדורהם, צפון קרוליינה, עם אשתו סומי ושני ילדיהם המקסימים והמחונכים למופת, עמית ונטע.
ויליאם האפלי הוא קריקטוריסט מוערך, מאייר למגזין “ניו יורקר” ולמגזינים אחרים בעולם. למד פסיכולוגיה באוניברסיטת דיוק ואמנות באקדמיה לאמנויות יפות בשיקגו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *