ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שם צופן וריטי

14 במרץ 2016 גדי איידלהייט

סוף שנת 1943 ולאחר תבוסת הנאצים בסטלינגרד והפלישה לסיציליה, ברור כי גרמניה הנאצית לא תזכה במלחמה. זה הרגע לספר “שם צופן וריטי” המתאר משימה סודית שהסתבכה.  סוכנת חשאית נתפסת ומעונה במטה הגסטפו בעיירה קטנה בצרפת. חוקריה מנסים לחלוב ממנה מידע רב ככל האפשר וכל האמצעים קשרים. מה משימתה, מי הם אנשי הקשר שלה במחתרת, איפה נמצאים שדות התעופה ומה מצבת כח האדם והמטוסים בחיל האוויר המלכותי. והיא נשברת ומגלה את הכל. או שלא? משמעות המילה וריטי היא אמת (מהמקור הלטיני VERITAS), והסוכנת מגלה את האמת, אבל לא רק את האמת ובוודאי שלא את כל האמת, ולא פלא שמתוך המילים שאפשר לקרוא על הכריכה רק שתיים ברורות במיוחד “is lying”.

אותה סוכנת (שכן גם את שמה המלא תגלו רק באמצע הספר) מרגישה כמו שחרזדה. ימיה ספורים. היא מרגלת ולא חיילת ולכן אינה זכאית להגנה של אמנת ג’נבה. הטיפול של הנאצים במרגלים, מתנגדי משטר וחיילים רוסים מכונה מדיניות “לילה וערפל”. אנשים שנעלמו, ללא שום תיעוד והסבר כמו נמוגו בערפל (ובפועל נרצחו בצורות מחרידות, חלקם בניסויים הידועים לשימצה). כדי לשרוד עליה לספר כל יום עוד משהו, ולקוות להצליח לעבור את הלילה, אבל קצין הגסטאפו, ועוד יותר מכך, מפקדו, מאבדים את הסבלנות.

זהו סיפור על חברות, על נשים, על נשים בעולמם של גברים (טייסים וסוכנים חשאיים) על מטוסים (ראו את צללית מטוס הליסינדר על הכריכה והסופרת עצמה היא בעלת רשיון טיסה) על דבקות במשימה ושוב ובעיקר על חברות אמיצה. הספר מותח וגם אנו כמו הסולטן (ולהבדיל קצין הגסטפו הארור) מחכים לקרוא פרק ועוד פרק בסיפור ולהבין מה יקרה. אבל כל זה הוא רק חלקו הראשון של הספר. חלקו השני המכיל תפניות חשובות (ובהחלט לא צפויות) הוא זה המפענח את הפאזל ומשלים את היצירה. הספר מתאים למבוגרים וגם לבני נוער מגיל 16 בערך.

כריכת הספר שם צופן וריטי

שם צופן וריטי

שם צופן וריטי
אליזבת וויין
מאנגלית: ענבל שגיב-נקדימון
הוצאת עוץ 2015 (במקור 2012)

מגב הספר

ב-11 באוקטובר 1943, מטוס ריגול בריטי מתרסק בשטח צרפת הכבושה. הטייסת והסוכנת החשאית שהיא מובילה הן חברות נפש. האם מישהי מהן תצליח לשרוד? לאסירה שנפלה בידי הגסטפו נותנים הנאצים בחירה: לחשוף את פרטי משימתה, או להישלח למוות אכזרי. הם יוציאו ממנה את האמת. אבל לא כפי שציפו.

2 Comments

  • איל 16 במרץ 2016 at 10:21

    “הוצאת” ב- א לא ב-ע

    • גדי 16 במרץ 2016 at 10:41

      תודה, תיקנתי. קרראת את הספר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *