ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שמונה דקות אור

21 במאי 2015 גדי איידלהייט

ספר עם שם כזה תופס מיד את תשומת לבי. שמונה דקות אור אינן יחידת זמן אלא דווקא יחידת מרחק – מרחק כדור הארץ מהשמש. אבל מה למונח אסטרונומי-פיזיקלי ולספר על הרב מנחם פרומן? כל הספר הייתי סקרן ופתרון התעלומה הגיע ממש בעמודים האחרונים.

לא הכרתי את הרב פרומן, הידע שלי עליו היה דומה למדי לתיאור המופיע בפי נהג אקראי בתחילת הספר – “הרב המוזר הזה? משהו מעורבב כזה, מתנחל שנפגש עם רוצחים ועושה איתם טקסים דתיים. הזוי.” (עמ’ 31) אולם בניגוד להרבה אחרים, גם לא הייתה לי דעה כלשהי לגביו מעבר לכך שמדובר ללא ספק באדם חריג, וקצת תמהוני ומשיגענא. הדעות הרווחות עליו היו יותר קיצוניות – הימנים כעסו עליו שהוא נפגש עם ראשי החמאס ועוד יום לאחר פיגועים קשים. אנשי השמאל כעסו עליו כי הוא גר בתקוע והתנגד להתנתקות. הערבים לא תמיד הבינו מאיפה הוא נפל עליהם, שכנים חשבו שהוא סוכן שב”כ, השב”כ צותת לטלפון שלו. איומים על חייו היו תדירים. בקיצור, טיפוס או אולי כפי שכותבת בתו: “סקנדל שלם סביב אדם אחד שפשוט חושב אחרת” . לא יודע.

קריאת הספר לא שינתה את דעתי על הרב פרומן לכיוון כלשהי ואני בספק אם היא תשנה את דעתו של מישהו, אך אולי היא תקהה במעט את הצורך שלנו כבני אדם לשפוט כל דבר במהירות ולרוב על סמך חוסר מוחלט בנתונים. יש כאלו שפושט חושבים אחרת.

כיחודו של הרב יחודו של הספר. ליהרז טויטו, בתו של הרב כותבת בגילוי ובכנות רבה את סיפורם של אביה ואמה, דרך עיני האם וכל זאת באמצעות מסע רגלי בצפון המדינה. במלך המסע פוגשת האם אנשים שונים רובם דווקא אלו שהתנגדו לרב. כל השמות בספרו, כולל שמות בני המשפחה, שונו, אבל שם המשפחה הנבחר חי-שלום הוא בעצם שם פרטי שהרב הוסיף לשמו לאחר שחלה. אולי השינוי הוא כדי שלא יהיה קל כל כך לזהות את האנשים איתם האם – נועה בסיפור – נפגשה, אבל הם מייצגים טיפוסים: אחד מראשי גוש אמונים, קיבוצניקית מהשומר הצעיר, עיתונאית אוהדת, צמד חסידי ברסלב ועוד. המפגשים אולי המרגשים ביותר הם המפגשים בתוך המשפחה: עם הוריה שמעולם לא הבינו את בחירתה להינשא דווקא לו ועם בנה שהתחרד ונהיה חסיד ברסלב.

קשה להגיד שיש לספר עלילה. אמנם סיפור המסגרת מתאר את המסע שמתחיל בסיום השבעה ומסתיים בהילולה במירון, אבל גם במסע וגם בסיפור יש מהלכים של זיגזג קדימה ואחורה החל מהילדות ומה “דייטים” הלא שגרתיים ועוד הסיעוד על מיטת חוליו בחודשיו האחרונים. אין רצף זמן אחיד אלא יש פיסות של חיים שלמים המתחברים להם יחדיו כחלקים בתשבץ.

המסע מתחילתו הוא בעצם מסע היציאה של נועה שהייתה במשך שנים בצילו של בעלה. היא רוצה להחליפו ולהמשיך את דרכו.

היא מנסה לאפיין את דרכו באמצעות המשפט הבא: “הקדוש ברוך הוא פועל דרך הצדיק במציאות, והצדיק כולל את הנשמות של כל חסידיו ומגן עליהם. הוא הרועה שלהם, משגיח עליהם, על הנשמות שלהם, גם בלי שהם ידעו”. דווקא היהדות ידועה כך שהאדם עומד ישירות מול הקב”ה ולא נזקק כלל למתווכים באמצע. גם השומע של המשפט בספר לא מבין אותו: “הבעת פניו העידה שמשימת הפישוט לא צלחה מאד. מבט סתום ומסוקרן כאחד עמד בעיניו” (עמ’ 55).

סתום ומסוקרן. בדיוק כך הרגשתי אני הקורא. לא לגמרי הבנתי מה רוצים ממני אבל נשארתי סקרן בכל רגע לקרוא את ההמשך. אולי יהיו כאלו שבעקבות הספר ירצו לדעת יותר על הרב פרומן, או לשמוע שיעורים שלו (תחפשו ברשת). אני בעיקר מצאתי את עצמי נהנה מהכתיבה המשובחת והקול הייחודי. כתיבה אמיתית וכנה שיוצאת מהלב היא תמיד מרגשת וכשהיא נכתבת בצורה טובה כל כך, הספר הוא מרתק אפילו עם כל הדמויות והאירועים בו היו מומצאים לגמרי (וההרגשה שלי היא שכולם דווקא אמיתיים לגמרי וככל שתיאור אירוע נשמע מופרך יותר, כך הוא כנראה קרוב יותר למה שהיה). הנה לנו עוד דוגמה לאיכויות המתגלות בספרי ביכורים ולחשיבות בהצגת קולות חדשים בספרות הישראלית. מי יתן והספר יתורגם לשפות זרות ובפרט לערבית.

ולמה שמונה דקות אור? המשל הוא שהיא הייתה כירח המקבלת את האור מהשמש ועכשיו נדרשת להפיצו לבד.שמונה דקות לוקח לירח לקבל את אור השמש ועוד שנייה אחת להחזירו לארץ, אולם אלו שמונה דקות ארוכות. הדימוי מתבטא כבר בכריכת הספר, בה דמות הרב היא ליד השמש והאשה מרחפת מאחוריו. אם הירח יכול להאיר מעצמו שואלת נועה בספר? נכתב שם שאי אפשר לדעת כי בשביל זה צריך לכבות את השמש. פיזיקאלית כמובן שהירח לא מאיר בעצמו וכל אחד רואה זאת בעצמו כמעט כל יום כאשר הירח אינו מלא, אבל המטאפורה יפה. האם מי שרק החזיר אור במשך שנים, בכך שתמך באחר וסייע לו, יכול להחליפו ולהפיץ את האור במקומו?

שמונה דקות אור - כריכת הספר

שמונה דקות אור

שמונה דקות אור
ליהרז טויטו פורמן
ידיעות ספרים תשע”ה

מגב הספר

נועה חי-שלום, אלמנה טרייה ומאוהבת, עוזבת את הבית הריק ויוצאת למסע בין תחנות חייה, בין תחנות חייהם. היא נועלת את נעלי הפלדיום שלה ויוצאת לטייל בשבילי הגליל. היא מבקשת את בעלה-אהובה, מחפשת את מי שהיה, רודפת דווקא אחר מי שאינו יכול לתת לה מענה – וכל זאת כדי למצוא את מי שעליה להיות מעתה.

האיש שלה, הרב יהושע חי-שלום היה דמות יוצאת דופן בעולם שבו חי, בתרבות שממנה צמח ובהתנחלות שבה גר. רב אדוק, קנאי להלכה וציוני נאמן, ובה בעת אנרכיסט מהפכן ורודף שלום. בהליכתו העקבית והעיקשת בדרכו, סחף אחריו תלמידים מעטים מקהילות שונות, וקומם עליו קהל רב של מתנגדים. הם קראו לו משוגע, אוהביו ראו בו איש הרוח.

ארבעים שנה חי יהושע עם אשתו נועה באהבה ובהערצה, ארבעים שנה אהבו זה את זה במסירות, באש מחממת וצורבת חליפות, אש תמיד שלא כבתה גם עם פטירתו של יהושע מן העולם. עשרה ילדים הותיר יהושע לאשתו, מפעל חיים תובעני וחלל גדול אחד המבקש להתמלא.

מעבר להיותו תיאור מרגש, מעמיק ואוהב, הספר הזה הוא יצירה גדולה ומאתגרת על התמסרות וקשר, על אובדן ותיקון. דווקא בתוך הקושי והבלבול שבאֵבֶל, בתוהו המעורפל של האַין, הספר הולך בעקבות גיבוריו ומרשה לעצמו להשתהות במרחב הביניים, המפעפע תמיד, שבין איש לאשתו, בין אמת לחסד, בין עם אחד לשכנו ובין העולם הזה לעולמות אחרים.

 שמונה דקות אור הוא ספרה הראשון של ליהרז פרומן-טויטו, בתו של הרב מנחם פרומן ז”ל, רב היישוב תקוע ופעיל שלום. בפרוזה כנה, עדינה וטבעית, מספרת פרומן-טויטו את סיפורה האישי של משפחתה.

2 Comments

 • ברסלב מאיר 30 בדצמבר 2016 at 13:46

  או סוף כל סוף משהו עם ברסלב…
  שמתי לב שלא הרבה ספרים יש לכם של ברסלב
  אם מותר לשאול למה ? אתם נגד או סיבה אחרת ?

  • גדי איידלהייט 5 בינואר 2017 at 10:09

   דווקא יש כמה ספרים. המהדורה של פרופ’ מרק לסיפורי ר’ נחמן ועוד כמה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *