ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שמחת תורה – יורם טהר לב

11 ביוני 2014 גדי איידלהייט

סקירה על הספר שמחת תורה של יורם טהר לב. התורה אינה ספר מצחיק. אמנם אברהם ושרה צחקו (בראשית י”ז יז: “וַיִּפֹּל אַבְרָהָם עַל-פָּנָיו וַיִּצְחָק וַיֹּאמֶר בְּלִבּוֹ הַלְּבֶן מֵאָה-שָׁנָה יִוָּלֵד וְאִם-שָׂרָה הֲבַת-תִּשְׁעִים שָׁנָה תֵּלֵד” וי”ח יב: “וַתִּצְחַק שָׂרָה בְּקִרְבָּהּ לֵאמֹר אַחֲרֵי בְלֹתִי הָיְתָה-לִּי עֶדְנָה וַאדֹנִי זָקֵן”), אבל בשקט בלב פנימה, בלי לעורר מהומות ואף לבנם קראו יצחק. צוחקת מפורסמת אחרת היא מיכל אשת דוד, שצחוקה הגלוי דווקא לאו התקבל בברכה על ידי בעלה….

אין אפיזודות קומיות רבות בתורה. אני מסוגל לחשוב על שתיים. כאשר יעקב הולך להתלונן ללבן כשהוא מגלה שקיבל את לאה ולא את רחל עונה לו לבן בתמימות מעושה וברצינות תהומית (בראשית כ”ט כו): “וַיֹּאמֶר לָבָן לֹא-יֵעָשֶׂה כֵן בִּמְקוֹמֵנוּ לָתֵת הַצְּעִירָה לִפְנֵי הַבְּכִירָה”, אבל אני משוכני שאחרי שיעקב הלך לבן סגר את הדלת והתפקע מרוב צחוק… גם בתגובותיו הנלעגות של בילעם בן בעור אחרי שאינו מצליח לקלל את ישראל אפשר לצחוק מעט, אבל זהו בערך.

ולמרות זאת, ספרו של יורם טהר לב, מחבר מעשיות הומוריסטיות לפרשת השבוע. היו לי חששות מוקדמים אולם טהר-לב, כשמו כן הוא, דבריו יפים וטהורים וכולם מאהבה וכבוד לתורה. אני מוצא את ההומור ככלי מצוין להעברת מסרים רציניים, והדרשות שהוא מביא יפות ראויות ויפות בפני עצמו והתיבול בהומור רק מוסיף. אפילו אם אנזים יזכרו רק את הבדיחות, בדרך הםילמדו משהו על פרשת השבוע.

אז קריאת הספר היא תהליך של התבוננות בפסוקים, קריאה של מדרש קצר, לפעמים מדרש ותיק ומוכר, לפעמים מדרש של יורם טהר לב (לא תמיד חידושי נכונים – בפרשת נח נכתב שמקור שמו של נח לא ידוע, אולם סיבת השם נאמרה בפירוש בסוף פרשת בראשית. לא נורא) ואחריו בדיחות וחידודים, חלקן כבר נאספו על ידי דרייאנוב וחלקן מוכרות פחות. בהקדמה מציין טהר-לב כי בחיבור כל עניין לפרשה הוא הולך בדרכו של המגיד מדובנה שקודם מוצא את המעשייה ואחר כך מתאים אותה לפרשה כלשהי.

בסיכומו של דבר, נהניתי מאד מעיון בספר והוא ילווה אותי במהלך השבתות. מתאים  גם לחילונים וגם לדתיים.

שמחת תורה - כריכה

שמחת תורה

שמחת תורה
דרשות נחמדות מפז מלאות הומור וחוכמה על כל פרשות השבוע
יורם טהר-לב
הוצאת כנרת זמורה  2014

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *