ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שמיטה – הלכות לילדים

29 בינואר 2015 גדי איידלהייט

אנו נמצאים כמעט במחצית שנת תשע”ה שהיא שנת שמיטה. חלקנו מרגישים את שנת השמיטה כמעט בכל יום. לאחרים זהו מושג תלוש ורחוק, משהו שרק הדתיים מתעסקים בו. גם בחברה הדתית עצמה ישנן גישות מגוונות לנושא ומחלוקות לא פשוטות.

הספר “שמיטה – הלכות לילדים” נועד להורים ומורים מהציבור הדתי המעוניינים ללמוד עם ילדיהם ותלמידיהם את הנושאים בצורה חוויתית ועשירה. הספר מתאים לילדים מהגן ועד סוף בית הספר היסודי. בגילאים הצעירים יותר ההורה יכול להקריא לילד ולעבור איתו על הציורים המתאימים. ילדים גדולים יותר יוכלו לקרוא בו וללמוד לבד. יתרון חשוב בספר הוא השאלות למחשבה המופיעות בסוף כל פרק. בבתים רבים דנים מדי ליל שבת בסוגיות בפרשת השבוע ובאופן דומה השאלות מאפשרות לפתח דיונים חשובים בנושא השמיטה. הנה דוגמאה לשתי שאלות. האם לא עדיף להימנע מכל “סיבוכי” השמיטה ולצרוך רק פירות וירקות מיובאים? האם מותר לעשות הבדלה על יין שיש בו קדושת שביעית? התשובות לשאלות אלו מורכבות ואינן פשוטות, לפעמים הן מסתירות מאחוריהן אידאולוגיה שלמה (ניסיון להתקרב ולהרגיש קדושת שביעית תוך התמודדות עם הקושי לשמור עליה, או להימנע מכך בכל אפשרות) או שפרטיהם מרובים (מותר להבדיל על יין בקדושת שביעית, אבל האם מותר לשפוך ממנו ולכבות בו את הנר??) ונמצאים במחלוקות שונות. אין צורך לפתור עם הילדים את כל צדדי הסוגיות, אולם האפשרות לעורר אותם לשיחה ולדיון בנושאים אלו בו הם יציעו בעיות ופתרונות היא חשובה וחינוכית. ההורים והמורים יכולים גם להיעזר בהפניות למקורות הלכתיים מפורטים המופיעים בסוף הספר.

הספר מציג מגוון דעות. החל מהמצב הרצוי ביותר שהיה בעבר בו מרבית החברה התפרנסה מחקלאות ועד המצב היום בו מרבית החברה אינה חקלאית ונדרשים פתרונות יצירתיים. כל הפתרונות האפשריים מובאים, כולל היתרונות והחסרונות שלהם וציון המחלוקות בצורה פשוטה ובהירה ברמה המתאימה לילדים. הספר גם כולל הלכות הנוגעות לשמיטת כספים ואת אפשרויות הקיום של מצווה זו, באופן מעשי ורעיוני גם בימינו.

הספר הוא עבודה משותפת של הרב אברהם סתיו ואשתו בתיה. האיורים והעיצוב הגרפי שונה מעט מהמקובל בספרי ילדים, והופך את הספר עצמו לחגיגה לעיניים. עשיתי עם הספר ניסיון קצר עם ישי בני בן ה-9 שקרא מהר שני עמודים, אמר שהספר מסביר מאד טוב, שהוא כבר למד חלק מהדברים בכיתה, וידע גם לחזור על עיקרי הדברים בעמודים שקרא.

הנה עמוד לדוגמה מהספר ולאחריו יופיעו ההקדמה שכתב הרב צבי רימון (שבעצמו חיבר מדריך הלכתי מקיך ביותר לענייני השמיטה) ושל מחברי הספר.

שמיטה לילדים - עמוד לדוגמה

שמיטה לילדים

 

ניתן להשיג את הספר בחנות הוצאת מרכז הלכה והוראה

הלכות שמיטה לילדים - כריכת הספר

הלכות שמיטה לילדים

הלכות לילדים – שמיטה
הרב אברהם ובתיה סתיו
הוצאת מרכז הלכה והוראה

 

הנה הקדמת הרב אברהם ובתיה לספר:

אחת המצוות המשמעותיות והמאתגרות ביותר ביהדות היא מצוות ”ולימדתם אותם את בניכם“, המצווה ללמד את ילדינו תורה. לרוב, כשאנו לומדים עם ילדים, אנו נוטים לעסוק בתכנים סיפוריים, ולא בלימוד הלכתי שנתפס כלימוד קשה וקצת ”יבש“. משום כך, רבים מאד ספרי הילדים על פרשת השבוע וסיפורי חז“ל, ומעטים הספרים שמנחילים את לימוד ההלכה לילדים. אך אם קצת מנסים, מגלים עד מהרה שלימוד הלכה עם ילדים יכול להיות חוויה מעשירה, מהנה ועמוקה. כשמתבוננים עם הילדים במושג או ברעיון הלכתי, ומנסים להבין אותו יחד, זו יכולה להיות חוויה מרתקת לא פחות מאשר קריאת סיפור. לימוד כזה מעמיק גם את חוויית שמירת המצוות ומחבר את הילדים לקיום ההלכות. בחרנו לכתוב את הספר הזה דווקא על הלכות שמיטה. הלכות שמיטה מזמינות אותנו לעולם נפלא ולא-מוכר שמשפיע על תחומים רבים בחיים: החל מן השדה וכלה במטבח. לימוד הלכות שמיטה עם הילדים יכול להיות שער לעולם של לימוד ההלכה. בכל סעיף וסעיף אפשר לחשוב יחד על ההיגיון שבו, על ההשלכות שלו, וכן הלאה. למשל, כשלומדים על המלאכות שאסורות בשמיטה, אפשר לנסות ולחשוב יחד למה דווקא מלאכות אלו נאסרו, אילו מלאכות שנעשות בשדה לא נאסרו ומדוע, וכן הלאה. כמו כן, זו הזדמנות להיחשף לעולם שלם של מושגים הלכתיים: ”מחלוקת“, ”פוסקים“, ”להקל/להחמיר“ ועוד. הספר בנוי מארבעה שערים, שבכל אחד מהם כמה כפולות-דפים שעוסקות בנושא הלכתי מסוים. בכל כפולה ישנו הסבר קצר של העקרונות ההלכתיים המופיעים בה, ואיורים שמדגימים ומפרטים את גופי ההלכות. בסוף הספר הודפס ”קיצור הלכות שמיטה“, שבו אפשר למצוא הרחבה ופירוט של הנושאים שהופיעו בכפולות, וכן מקורות להלכות.

וההקדמה של הרב צבי רימון

חינוך לשמיטה באהבה

זוכים אנו להיכנס בקרוב לשנת השמיטה. שנת השמיטה מאפשרת להגיע לקדושה מיוחדת. פרט לקדושת ארץ ישראל הנוכחת בארץ כל העת, הרי שקדושת שביעית מאפשרת מציאות של קדושה מעל קדושה, של קדושה המזכירה במעט את הקדושה אותה ננהג כשבית המקדש יהיה קיים בע”ה.
זוכים אנו לאכול פירות הקדושים בקדושת שביעית (ולדעת שיטות מסוימות בדעת הרמב”ן, מקיימים מצוות עשה בכל אכילה של הפירות הלל), זוכים אנו לשמור על הקדושה בזמן הבישול, האכילה ואף לאחר האכילה.
שנת השמיטה מגלה, בכל הלכותיה ופרטיה, שהארץ-כמו המציאות כולה – שייכת לקב”ה, והאדם איננו בעלים עליה: היבול מופקר מפני שהאדם איננו הבעלים, ואסור לאדם לעבדו בקרקע מפני שהקרקע אינה שלו, וכדי להראות לו שהגידולים הגדלים בכל שנה אינם מפני ש”כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה”, אלא מפני שהקב”ה הוא שנתן לו אותם.
כך ניתן להסביר גם את הטעם של איסור הפסד פירות שביעית, הדורש מן האדם לנהוג פירות הקדושים בצורה ראויה ולא להשחית אותם. אפשר להבין שאסור להפסיד את הפירות מפני שהם קדושים, אך אפשר להבין שגם איסור זה בא להראות לאדם שהוא לא הבעלים: אדם השוכר חפץ או המקבלו בהשאלה רשאי להשתמש בו,אולם הוא לא רשאי להרוס אותו. רק הבעלים רשאים להרוס את החפץ,וכל אדם אחר ייאלץ לשלם אם יעשה זאת. העולה מכאן: אין לך תחושת בעלות גדולה יותר, מאשר היכולת להרוס! לכן בשנת השמיטה אסור לאדם להרוס את הפירות, כי אין הוא בעלים על הפירות (מפי מו”ח הרב בלומנצויג שליט”א).
שנת השמיטה זו הזדמנות פז לחנך את הילדים למסרים של קדושה, לזהירות שלא להשחית מאכלים, להבנת הזכות המיוחדת שלנו לחיות בארץ ישראל, לאכול מפריה ולשבוע מטובה, ולהעמקת ערכי שמיטה נוספים.
כיצד מלמדים הלכות שמיטה לילדים בגיל הרך? כיצד מעבירים מסרים עמוקים לילדים רכים? כיצד דואגים לכך ששנת השמיטה תהיה משמעותית, שמחה ומועילה?
הספר הנוכחי מנסה לתת מענה לנקודות אלו. הרב אברהם סתיו שליט”א, ואשתו בתיה תחי’, יצרו יחדיו יצירת מופת. בספר ניתן להבין הלכות שמיטה בצורה תמציתית ובהירה, בליווי נעים ומלמד של איורי קומיקס.
הספר עובר על הנושאים המרכזיים שבשמיטה. הוא מאפשר להורים, למורים או לגננות, ללמד את הילדים הלכות שמיטה, ולהבהיר להם את הנושא בצורה נעימה ובהירה.
בע”ה מאמינים אנו שספר זה יתרום רבות ללימוד המשותף, ויקרב את הילדים להלכות השמיטה ולאהבת השמיטה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *