ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

שני בתים בקצה העיר

2 באוגוסט 2016 גדי איידלהייט

עדות רבות בעם ישראל, לפחות כמספר המדינות, המחוזות, והפלכים שמפוזרים על פני הגלובוס מהודו ועד כוש. ואולי על רקע ימים אלו של דוח ועדת ביטון, בחרתי לקרוא בספר שני בתים בקצה העיר, ספר שלפי הוצאת הספרים והשם הבדוי על הכריכה מרמז על מוצאו החרדי, המביא סיפורים של כמה מעדות ישראל המכונות “עדות המזרח” אך רחוקות כמרחק מרוקו מבוכארה (גם בהקדמה מוזכר שהביטוי כוללני מדי). הסיפורים קצרים וכולם מביאים מהווי העדה ודווקא בתקופה בו עברה עדה זו טלטולים על רקע אירועים היסטוריים (הקמת מדינת ישראל, המהפכה הקומוניסטית, עליית חומייני) ומסתיימים כמעט כולם, בעלייה לארץ ישראל (יש גם סיפורים המתחילים בישראל).

בחלאב שבסוריה אנו לומדים על מנהגי העשירים להחזיק “חכם” בבית, בג’רבה אי הכוהנים אנו למדים על כיסופן של האמהות שבניהן ישרתו בבית המקדש, באשדוד אנו למדים על מנהגי החזנות בחגים ובפרס אנו נתקלים בקהילות מבודדות שאינן יודעות כמעט דבר פרט לכך שהם יהודים.

בסוף הספר נאמר שהעולים לא מצאו עניין רב בתיעוד הווי ומנטליות והתמקדו בתיעוד דברי תורה, חידושים ופיוטים. ספר זה בא להשלים מעט מהחסר, שני הבתים בקצה העיר, אולי רמז הם לאותם הודו וכוש שבכל אחד מהם התקיימו חיים יהודים עירנים ותוססים. הספר מיועד ומתאים בעיקר לבני נוער צעירים אך גם מבוגרים יכולים לקוראו ולהנות ממנו – ללא שום קשר למוצאם ולעדתם או לרמת דתיותם.

כריכת הספר שני בתים בקצה העיר

שני בתים בקצה העיר

שני בתים בקצה העיר – סיפורים ממזרח
ש. אמיתי
הוצאת סלה 2016

מגב הספר

פיבי, ילידת מרקש שלרגלי הרי האטלס, רוצה לדעת איך למרות הכל, מודים לה’; מרים, ילדה בת שתיים-עשרה בחאלב של המאה שעברה, כואבת את אובדן שמלתה היפה, האחת והיחידה ; שבתאי, שמשפחתו מתגוררת עמוק מתחת לפני הקרקע מאימת השודדים, ממשיך להתעקש על כל דבר; ודוד, בן הרב, לומד לתקוע בשופר על-אף מתנגדי השאה בפרס.

שני בתים בקצה העיר הוא קובץ סיפורים מרגש, עם ניחוח חריף־מתוק של קפה עם הל, וצלילים מסתלסלים של שירת הבקשות. סיפורים המביאים אלינו מהווי החיים המרתק של יהדות המזרח. פרעות וגזירות שמד, התמודדויות קטנות וגדולות ומאוויי נפש עמוקים ונוגעים ללב, לצד מסירות בלתי נלאית לחיים של תורה, ואהבה גדולה ופשוטה לקדוש ברוך הוא…את כל אלה מביאה לנו הסופרת ש. אמיתי בסגנונה המקורי והכובש, הפורש בפנינו עדות אותנטית ממרקם חיים מופלא שהיה ואיננו עוד

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *